Deltora: Labyrint bestie – Emily Roddaová [RECENZE]

17 Dub

RECENZE JE PSANÁ PRO BOOKFAN

Autor: Emily Rodda
Název: Labyrint bestie
Série: Bájná země Deltora
Díl: #6
Originální název: The Maze of the Beast (Deltora Quest I.)
Překlad: Olga Staníčková
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2005, 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 128
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Vydejte se hledat šestý kámen Kouzelného pásu Deltory. Tentokrát vás putování společně s hlavními hrdiny zavede do hrůzného místa s názvem Labyrint bestie. Na každém kroku číhají přisluhovači Pána stínů. Kromě nástrah, které krutovládce připravil, je třeba se vypořádat i s nelítostnými piráty a tajemným vůdcem Hnutí odporu, Zmarem. A čas běží! Šestý díl napínavé edice Bájná země DELTORA.

* * *

Labyrint bestie je již šestým pokračováním série Bájná země Deltora (známé také pod názvem Sága Deltora).
Šestnáctiletý Lief spolu s bývalým palácovým strážcem Bardem, nebojácnou dívkou Jasmínou a jejími společníky – chlupatým zvířátkem Fillim a ptákem Krejem je neustále na cestě za sedmi ztracenými drahokamy kouzelného pásu Deltory, aby splnil dávný slib svého otce.
Tyto kameny leží ukryté v temných a děsivých koutech země.
Lief s Bardou a Jasmínou mají už za sebou Lesy hrůzovlády, kde získali zlatý topas – symbol věrnosti (dokáže spojit živé se světem duchů a posiluje a vyjasňuje mysl), Jezero prokletí, kde získali rubín – symbol štěstí (zbledne, když jeho nositeli hrozí nějaké nebezpečí, zahání zlé duchy a působí jako lék proti hadímu jedu), Město krys, kde našli opál – kámen naděje (dává nahlédnout do budoucnosti), v Poušti zkázy jim přibyl azurit – nebeský kámen (působí jako mocný talisman) a mají za sebou už i Horu děsu, kde museli bojovat o elbait – symbol cti, jehož síly musejí teprve objevit. Nyní je čeká Labyrint bestie.

Lief s ostatními kvapem pokračují od Hory děsu směrem k řece Tor. Po jejím břehu se dostanou až na západní pobřeží Deltory. Tam někde by se měl nacházet další cíl, ke kterému směřují – místo s hrozivým názvem Labyrint bestie. Doufají, že se jim zde podaří najít a získat další kámen kouzelného pásu.

Zdá se jim, že je někdo pozoruje a protože přisluhovači Pána stínů po nich všude pátrají, musí být neustále ve střehu. Ale jak se mají připravit na neznámé nebezpečí? Když zaslechnou křik dvou malých holčiček, které se topí v řece, tak neváhají a běží jim pomoct. Podaří se jim je dostat z vody, ale jedna z holčiček je v bezvědomí. Nečekaně z nedalekého podrostu zasviští vzduchem šíp a zasáhne jednu z holčiček do zad. Lief se vrhne na střelce, ale k jeho překvapení je to malý chlapec. Ten jim vysvětlí, že to jsou elové – převtělovači ze Země stínů. Pán stínů je využívá, aby pro něj dělali špinavou práci. V ten moment se tělíčko zasažené holčičky rozplyne a druhá holčička se promění, tělo se jí protáhne a roste a Jasmína s Liefem mají co dělat, aby Bardu zachránili před krutým osudem. Ještěže jim Dain – to je ten malý chlapec – dokáže poradit, jak ela zlikvidovat.

Dain je posléze vezme do úkrytu – pevnosti Hnutí odporu, kde se opět setkávají se Zmarem. Nejsou si ale i nadále jistí, jestli se dá Zmarovi důvěřovat a jestli je opravdu ten, za koho se vydává. Zvláště poté, co je Zmar nechá uvěznit, aby si byl jistý, že nejsou elové, ale i po uplynutí tří dnů je odmítá pustit. To už se nezdá ani Dainovi a proto je osvobodí, ale za podmínky, že ho vezmou s sebou na cestu do Tory.

Jelikož je strážci a přisluhovači Pána stínů neustále hledají, rozhodne se Jasmína vydat se jinou cestou, aby nebyli tak nápadní. Shledají se ještě někdy? A jaké nebezpečí a nástrahy na všechny ještě čekají na cestách? Podaří se jim získat kámen, který potřebují? Tak na tyhle otázky vám já neodpovím, to si už musíte přečíst v knížce sami.

I tento – šestý díl je velmi dobře napsaný. Někdy je série dokonce přirovnávána k putování Froda v Tolkienově Pánu Prstenů. Je pravdou, že podobnou atmosféru to má, ale mohou to číst i menší děti aniž by jim to způsobilo noční můry. Ale to neznamená, že to tím ztrácí na napínavosti! Právě naopak. Děj má opět spád a neustále se o naše hrdiny bojíme při všech nebezpečích, která zažívají. Autorka navíc do děje vždy zasazuje několik hádanek, slovních hříček či hlavolamů, které mají možnost čtenáři vyluštit sami dříve než hrdinové příběhu. I tím se stává kniha atraktivnější.

Série Deltora si získala oblibu mezi dětmi po celém světě a patří mezi nejznámější díla Emily Rodda. Poutavá dobrodružství zaujmou nejen děti, ale i dospělé, takže vřele doporučuji všem!

Děkuji zas a znova Bookfanu za poskytnutí recenzního výtisku!

* * *

Ukázka

Lief s Jasmínou zděšeně zalapali po dechu, vrhli se vpřed, bodali a sápali se po té věci, aby jo odtáhli od Bardy. Studená, chvějící se hmota se scvrkla a znovu nafoukla. Zavrávorala, ale její sevření nepovolilo.
“Do srdce!” křičel zraněný chlapec. “Probodněte jí srdce! Rychle ji zabijte, nebo je po něm!”
“Srdce jsme jí probodli,” volala Jasmína. “Nepomohlo to.”
Přízrak zavrčel a otočil se k ní. Jasmína vykřikla, když ji smetl příval bílé masy a srazil ji na zem.
“Teď, Liefe! Bodni ji! Vpravo!” křičel chlapec. “Má srdce napravo, ne vlevo!”

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář