Dívka za zrcadlem – Cecelia Ahernová [RECENZE]

26 Čvc

Autor: Cecelia Ahern
Název: Dívka za zrcadlem
Originální název: Girl in the Mirror
Nakladatelství: BB/art
Překlad: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 96
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Dívka za zrcadlem
Lila je šťastná, že našla muže, o jakém odjakživa snila. Když však ve svatební den vypluje na povrch tajemství z minulosti její rodiny, její život nabere naprosto nečekaný obrat. Jaké tajemství skrývá babiččin dům, opředený zvláštním kouzlem? Proč jsou ve všech pokojích zahalená zrcadla a proč Lila nikdy nesměla vejít do jednoho z pokojů? Mladá nevěsta zjišťuje, že i v důvěrně známých zdech může číhat hrozivé nebezpečí.

Stroj na vzpomínky
Říká se, že první láska se každému člověku navždy vryje do paměti. Co se však stane, když vzpomínky na milovaného člověka začnou blednout? Někteří lidé by udělali cokoliv, jen aby si je uchovali, mohli se k nim neustále vracet, a znovu tak prožívat někdejší štěstí. Jeden muž se zlomeným srdcem nachází způsob, jak šťastným okamžikům vdechnout život a dát jim volný průchod…

* * *

Tuhle maličkatou a uzoučkou knížečku jsem úplně náhodou objevila v knihkupectví, když jsem si tu zkracovala čekání na jednoho milého človíčka. Zaujala mě jak velikostí, tak i krásnou obálkou. Nahlédla jsem dovnitř a začetla se. Po chvilce už jsem měla první povídku za sebou a nesla jsem si knihu nadšeně k pokladně.

Druhou povídku jsem si potom dočetla až po setkání v klidu domova.
Ale určitě to nebude naposledy, co jsem knihu četla.

Povídka Dívka za zrcadlem je přesně taková, jaké mám ráda. Tajemná až s nádechem hororu, i když, po pravdě řečeno, bych v knížce s tímto obalem žádný hororový text nečekala. To spíš nějakou romantiku.

Nejprve začíná rokem 1992, kdy se setkáváme s malou holčičkou Lilou, která jde své babičce do jejího velkého sídla představit svou nejlepší kamarádku Sarah. Sarah se ale v domě necítí moc dobře a nakonec si pro ni přijede maminka.
Poté povídka pokračuje rokem 2010, kdy už je Lila dospělá a čeká ji nejdůležitější den jejího života – svatba. Vše je už téměř nachystané, když tu se přihodí něco zvláštního. Víc vám nebudu prozrazovat, protože bych vás připravila o veškeré překvapení.

Povídka Stroj na vzpomínky je velmi dojemná a spíš ze žánru scifi. Je o postarším muži, který vynalezl přístroj umožňující lidem změnit či přidat vzpomínky. Přicházejí za ním lidé z celého světa a chtějí jeho pomoc. Když už je toho na něj moc, tak si jako takovou sekretářku najme mladou dívku bez domova, kterou potkává na ulici. Tak jako téměř všichni, tak i on sám má jisté bolestné vzpomínky, které by rád změnil. Stejně tak i dívka, která si říká Judith. Vyvine se mezi nimi dost zvláštní vztah. Ale jak vše dopadne, to už si musíte přečíst sami.

Podle mého názoru by si obě povídky zasloužily více rozvést a z obou by klidně mohly být zajímavé romány. Převážně Dívka za zrcadlem by mohla být opravdu hodně dobrým hororem a dokázala bych si představit i film. Ale i v této krátké verzi mají obě povídky své kouzlo a donutí vás zamyslet se nejen nad svým životem.

Knížka se dá přečíst za hodinku, ale obohatí vás o úžasný zážitek. Určitě bych ji doporučila všem bez rozdílu věku i zájmů.

* * *

Ukázka

Sarah ze sebe vypravila tichým hláskem, který zněl v zimní zahradě ještě tišeji a křehčeji než dřív: “Chtěla bych jít domů.”
“Cože?” vyhrkla ohromeně Lila. “Proč?”
Sarah dělala, že ji neslyší, a upřela pohled ke staré dámě. “Prosím vás, chtěla bych jít domů,” opakovala zdvořile.
“Zavolám tvojí mamince,” řekla Ellie tak klidně, až se zdálo, že něco podobného předvídala.
“Ale proč?” Lila přeletěla pohledem od babičky k Sarah, jako kdyby ji s kamarádkou spojovalo nějaké tajemství, které staré paní nechtěla prozradit.

komentáře 2 na “Dívka za zrcadlem – Cecelia Ahernová [RECENZE]”

  1. KristianaAlex 26.7.2012 v 23:41 #

    Tuhle knížečku jsem četla už před čase a plně souhlasím, že by z obou příběhů mohl být plnohodnotný román. Sice se mi Stroj na vzpomínky moc nelíbil, ale jinak to bylo zajímavé čtení.

    • Wolf Draven 7.8.2012 v 12:43 #

      No mě hodně zaujaly ty příběhy „v pozadí“…jakože kdo si co chtěl pamatovat a proč a tak :)

Zanechat komentář