Erebos: Hra, která zabíjí – U.Poznanski [RECENZE]

4 Úno

Autor: Ursula Poznanski
Název: Erebos – Hra, která zabíjí!
Originální název: Erebos
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Karolína Kousalová
Rok vydání: 2011
Vazba: paperback
Počet stran: 319
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Thriller, při kterém vám v žilách tuhne krev…
Erebos je počítačová hra s přísnými pravidly.
Toho, kdo je poruší, čeká krutý trest nebo… smrt.
Erebos ale dokáže splnit i ta nejtajnější přání.
Jak je možné, že hra o každém všechno ví?
Co vlastně Erebos chce?

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla?
Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?

* * *

Kniha Erebos mě zaujala hned několikrát. Nejdříve svou zvláštní a působivou obálkou, která přitahuje svou červenou barvou, upoutá svým vzhledem lehce poničené a odřené staré knihy a přivodí lehké mrazení při pohledu na vševidoucí oko.

Ani anotace mě nenechala v klidu a jen přispěla k urychlenému zakoupení knihy. (I když původně měla sloužit jako dárek, takže jsem knihkupectví musela navštívit znovu. To mi ale nedělá žádný problém, spíš naopak. Jediným problémem je, že nikdy neodejdu s prázdnou.)

V neposlední řadě mě samozřejmě upoutal příběh samotný, díky němuž jsem si i dohledala a přiučila se něco nového o řecké mytologii.

Na začátku jsem, stejně jako hlavní postava Nick Dunmore, byla zvědavá, co že se to skrývá v těch tajemných balíčcích, které se šíří po škole a jsou obestřeny tajemstvím a mlčenlivostí. (I když jsem to vlastně věděla z anotace, ale až tak mě ten příběh pohltil.)
Když si Nick jeden z balíčků s DVD sám domů donesl, tak jsem ho postrkovala pohledem, aby už ho rychle nainstaloval a já se spolu s ním dozvěděla víc.

Popis světa Erebos byl docela důkladný, aby si ho každý mohl dobře představit a vžít se tak do herního světa. Ale nedivila bych se, kdyby zrovna tyhle části některé čtenáře, kteří zrovna hraní her na počítači neholdují, nudily.

Nejdříve mě zaráželo, že některé úkoly ze hry je třeba plnit v reálném světě. Zprvu to byly nevinné maličkosti, ale později se to začalo přiostřovat a někdy šlo dokonce i o život a tady už si člověk začal říkat, že na tom „něco smrdí“. Ke konci ovšem do sebe všechny dílky skládačky začnou pomalu zapadat.

Nejen na Nickovi, ale i na dalších jeho spolužácích je vidět, jak je hra naprosto pohltila. Jejich priority se mění, přátelství a povinnosti jdou stranou. Vynechávají školu, nechodí na tréninky, jsou nesoustředění, odmlouvají rodičům, navzájem se špehují, aby mohli donášet drby Poslovi ze hry. Je až s podivem, že Posel se všemi mluví a reaguje jako živý člověk. Umělá inteligence ve hře využívá naivitu nezletilých hráčů, manipuluje s nimi a úmyslně se vyhýbá dospělým. Fanatismus hráčů se stupňuje a hra se stává extrémně nebezpečnou, kdy jsou někteří hráči schopni udělat cokoliv, třeba i někoho zranit nebo dokonce zabít, jen aby se Poslovi zalíbili a dostali body, zlaťáky nebo lepší brnění ve hře.

Spisovatelka nenápadně a zábavnou formou a bez přehnaného moralizování poukazuje na nebezpečí hráčského fanatismu a upřednostňování herního světa před tím reálným. V dnešní době počítačů a vyspělých IT technologií je to velmi aktuální téma. Příběh mi přišel jako velice originální nápad.

Líbil se mi také pomalu se rozvíjející milostný vztah mezi Nickem a Emily. Ovšem úplný konec s rozuzlením mi přišel trošičku slabší, mohl být více propracovaný a rozepsaný, ale i tak to knize na kvalitě zas až tolik neubralo.

A co jsem našla o slově Erebos na wikipedii?

Erebos je v řecké mytologii bůh věčné tmy a sama věčná tma.
Jeho jménem se nazývá nejhlubší a nejtemnější část podsvětí, kde sídlí jeho vládce Hádés.
Vznikl z prvopočátečního Chaosu. S temnou nocí Nyktou, která rovněž povstala z Chaosu, zplodili Aithera – boha jasného světla, a Hémeru – bohyni jasného dne. Podle pověsti Erebos a Nyx se svými dětmi nebyli spokojeni a tak Erebos, aby své děti nespatřil, odešel do podsvětí a už odtud nevyšel. Podle jiné pověsti se do podsvětí dostal za podporu Titánů v jejich boji proti olympským bohům.

* * * 

Ukázka

Obrazovka neukazovala nic než neúprosnou temnotu. Ještě než stihl rezignovaně počítač restartovat, přece jen se něco stalo. Z temnoty se vynořila rudá písmena, slova, která pulzovala, jako kdyby zásobovala krví a životem skryté srdce.

Vstup.
Nebo se vrať.
Toto je Erebos.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář