Hry a rošťárny pro kluky a holky [RECENZE]

4 Dub

RECENZE JE PSANÁ PRO BOOKFAN

Autor: (text Hana Janoušková, ilustrace Antonín Šplíchal)
Název: Hry a rošťárny pro kluky a holky
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Vazba: paperback
Počet stran: 48
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Knížka plná her a nápadů nejen na školní přestávku.

– Šibenice
– Lodě
– Piškvorky
– Kostka ralley
– Kyselý ksichty
– Princezny a mutanti
– Co by byl, kdyby byl
– Čin-čong
– Jaký – kdo – co dělal

a spoustu dalších!

* * * 

Jak již anotace napovídá, je tahle publikace “plná her a nápadů nejen na školní přestávku”.
Knížečka je to sice tenoučká, ale je naplněna spoustou různých her, které se dají hrát v podstatě kdykoliv a kdekoliv a ne jen ve škole o přestávce.

Hry jsou rozděleny do několika kategorií.

1) Hry s tužkou – Zde najdeme známé a velmi populární hry jako je “Šibenice”, “Město, jméno”, “Lodě”, “Piškvorky”, ale i mnoho těch méně známých, z nichž o některých jsem dříve dokonce  nikdy neslyšela.

2) Hry se zvláštními pomůckami – V této kategorii jsou jen tři hry a budete k nim potřebovat několik předmětů, které se dají nalézt v každé domácnosti (např. krabička od vajíček, šátek či citron). Ve hře “Kimovka” neboli “Kimova hra” jde především o vaši paměť. Citron využijete ve hře “Kyselý ksichty” a šátek zase ve hře “Honzo, vstávej!”

3) Hry bez pomůcek – K těmto hrám nebudete potřebovat víc než svoji vlastní fantazii. Jsou tu hry jako “Ano-Ne”, ve které musíte pomocí otázek (na něž je odpověď buď ano či ne) uhodnout tajnou osobu nebo věc, “Co by dělal kdyby…”, “Jazykolamy”, kde si vyberete některý ze známých a těžko vyslovitelných jazykolamů a snažíte se ho v co nejkratší době říct co nejvíce krát za sebou bez přeřeknutí, “Pantomima” v níž se snažíte uhodnout co nebo koho mim předvádí, a nebo třeba “Slovní fotbal”, jehož verzí je tu zmíněno několik.

4) Hry s kartami – Jak už název kategorie napovídá, při těchto hrách se neobejdeme bez balíčku karet. Hry jako “Prší”, “Kvarteto” nebo dokonce “Domek z karet” jsou též velmi populární (a to nejen mezi dětmi).

5) Hry s kostkami – V této kategorii jsou samozřejmě potřeba kostky a někdy se bude hodit i papír a tužka. Mimo jiné tu nalezneme hru “Sudá a lichá” nebo “Kostka Rallye”.

U každé hry je vysvětlený postup, kterým se má daná hra hrát, tak velmi jednoduše, aby to pochopily i mladší děti. Nechybí ani podrobnější detaily a doplňující možnosti pravidel či další varianty hry. Všeznázorňující obrázek také napomáhá ke snadnějšímu pochopení hry.

Kniha je určena pro čtenáře od devíti let, ale dle mého názoru si některé ze zmíněných her rádi zahrají i děti mladší, stejně jako i mnozí dospělí či mládež. Takže knížku bych doporučila nejen všem dětem, ale převážně také rodičům, kteří by zde mohli přijít na inspiraci, jak děti zabavit, když zlobí a nebo když se nudí a vlastně všem lidem, kteří si rádi hrají.

Já jsem všechny hry vyzkoušela přes víkend se svými synovci a neteřemi, jejichž věk se pohyboval v rozmezí od šesti do desíti let a největší úspěch měly tyto hry: “Dobývání ostrova”, “Ostřelování”, “Lodě”, “Princezny a mutanti”, “Jaký-kdo-co dělal”, “Pantomima” a “Slovní fotbal”. Ale spousty zábavy a legrace jsme si užili i u těch ostatních.

Jsem vděčná, že jsem si tuhletu knížečku mohla přečíst a “vyzkoušet v praxi” a děkuji Bookfanu za poskytnutí recenzního výtisku.

* * *

Ukázka

Tentokrát jsem zvolila trošku netradiční verzi ukázky:

zdroj: www.fragment.cz

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář