Imaginární (ne?)přátelé: Pan Mumla – Barry Hutchison [RECENZE]

1 Čvn

Autor: Barry Hutchison
Název: Pan Mumla
Série: Imaginární (ne?)přátelé
Díl: #1
Originální název: Mr Mumbles (Invisible Fiends)
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Lumír Mikulka
Rok vydání: 2011
Vazba: vázaná
Počet stran: 198
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Kyle neviděl pana Mumlu celé roky. Je pro to ostatně jeden dost dobrý důvod: pan Mumla ve skutečnosti neexistuje. Jenže teď je Kyleův vymyšlený kamarád zpátky a od tohoto okamžiku už záleží jen na jediné věci: přežít…

Upozornění pro čtenáře: Nečíst večer před usnutím! Hrozí noční můry a oblíbené plyšové hračky vám začnou připadat děsivě skutečné!

* * * 

Tuhle knihu (stejně jako i druhý díl série) jsem si vybrala hlavně kvůli zajímavému a trošku strašidelnému obalu a i kvůli tomu (ne?)přátelé v názvu série, který mě hodně zaujal, ale tak nějak jsem nevěděla do čeho vlastně jdu. Myslela jsem si, že to bude taková oddechovka pro děti, možná s lehce strašidelným podtextem. Ale to, co se mi v knize dostalo, je opravdový  čistý horor s dětským hrdinou v hlavní roli. Vše sledujeme z jeho pohledu, Kyle je zde vypravěčem.
Autor dokázal vykreslit děj tak dokonale, že jsem nemohla dělat nic jiného než jen číst a obracet jednu stránku za druhou a bez dechu sledovat Kyleův zápas o holý život.

Už sám prolog nás vrhne do světa, ve kterém je najednou spousta netvorů a začíná armagedon. O chvilku později se tempo uklidní a my se dozvídáme, co se stalo o 34 dnů dříve a jak to všechno vlastně začalo.

Jsou Vánoce a Kyle je slaví se svou maminkou a babičkou, která jinak většinu roku tráví v ústavu, protože její mozek už nefunguje tak jak by měl. Tatínka Kyle nemá, ten utekl hned jakmile se dozvěděl, že je maminka těhotná. Kyle ale stejně neustále věří, že mu jednou zavolá a vedou kvůli tomu s maminkou každé Vánoce hádky. Při letošní už se maminka opravdu naštve a pošle Kyla bez večeře do pokoje. Ten se jen tak povaluje v posteli, když tu najednou slyší podivné ostré kovové zvuky jako by se někdo z podkroví snažil dostat do jeho pokoje. Kyle dostane záchvat paniky. Když poté s maminkou jdou podkroví zkontrolovat, tak na ně vykoukne myška a oba se tomu zasmějí, jdou se v klidu navečeřet a se smíchem vyprávějí historku babičce. Ta prohodí, že ještěže to nebyl “tamten v klobouku” – pan Mumla – Kylův neviditelný kamarád, kterého si vymyslel, když byl malý. Kyle se pomalu začíná rozpomínat.
Po slavnostní večeři musí maminka odvézt babičku zpět do ústavu a Kyle zůstává doma sám. Maminka ho prosí, aby nastražil v podkroví pastičku na myši. Kyle sebere veškerou svoji odvahu a vydá se do podkroví.

Tímto momentem je pomalu odstartován Kylův boj o přežití, protože pan Mumla se vrátil, ale už to není ten hodný kamarád, jakého si Kyle pamatuje. Tohle je poněkud povyrostlý a zohyzdněný šílenec, který se jej snaží zabít. Kyle bojuje o svůj život, potkává tajemnou kamarádku Ameenu, která mu nejednou zachrání krk, společně utíkají před panem Mumlou a jeho neodbytnou chutí po jejich krvi.

Při jejich úprku se stane nejedna podivná věc a najednou nic není takové jak se zdálo dříve a Kyle si už ani sám není jistý, co je a co není skutečné, protože realita se začíná prolínat s představami a nereálnými světy. Ale jsou to opravdu jen představy? Který ze světů je ten skutečný? Co a kde přesně jsou Nejtemnější kouty? Kdo je tajemný cizinec a kdo je vlastně Ameena? A jak s tím vším souvisí Kylův otec?
Na některé tyto otázky se vám sice odpovědi nedostane, ale o to více budete chtít číst dál, další díly této série, stejně jako já. Brzo se vrhnu na druhý díl s názvem Hadrová Maggie, jehož obálka je ještě strašidelnější.
Doufám, že do budoucna CooBoo plánuje vydat i ostatní díly, protože bych si je opravdu ráda přečetla.

Tuhle sérii si hrdě vystavím na poličku spolu s takovými unikáty jako je Nekonečný příběh (Michael Ende), UnLunDun (China Miéville), Koralina (Neil Gaiman) nebo Abarat (Clive Barker).

Knížku, nebo vlastně celou sérii, bych doporučila všem, kteří mají rádi strašidelné až hororové příběhy se špetkou fantasy a je jedno kolik jim je let.

* * *

Ukázka

“No ne, podívej se! Citronově zelená!” usmál jsem se, rozbalil papírovou korunku a nasadil si ji na hlavu. Skoro hned se mi začala v mých mokrých vlasech rozmáčet. “Sluší mi?”
“Vypadá to, jako kdyby se ti někdo vysmrkal na palici,” prohlásila. “Což ve tvým případě, pokud by ses na to snad chtěl zeptat, zas není tak špatnej pohled.”
“To teda díky,” zašklebil jsem se a vzal do ruky poslední předmět z crackeru. Byl to maličký obdélníček papíru. “Jsi připravená poslechnout si vánoční vtip?”
Vytáhla si nohy k sobě na stůl, překřížila si je a opřela si bradu o ruce. “Do toho!”
“Většinou bývají děsné, takže bys měla posbírat všechnu sílu.”
“Síla na místě a já připravena!”
“Tak dobře…” začal jsem, ale hned jsem zase zmlkl. Chvíli jsem  pak zkoumal text na papíru, a potom jsem lístek obrátil, abych se podíval, jestli není něco dalšího napsaného na druhé straně. Byla čistá. Otočil jsem papír zase zpátky a přečetl si text znovu. Nedávalo mi to smysl.
“Tak co tam je?”
Zamračil jsem se a ukázal Ameeně dvě slova vytištěná tlustým černým písmem na lístku. Předklonila se a přečetla je nahlas. “Přikrč se,” řekla.
A v tu chvíli explodovaly dveře.

komentáře 4 na “Imaginární (ne?)přátelé: Pan Mumla – Barry Hutchison [RECENZE]”

 1. Rodaw z Knihánkova 1.6.2012 v 19:59 #

  Píšeš skvělé recenze :) Na tuto knížku mám teď hroznou chuť!! :-D
  Opravdu hodně ráda se bojím a pokud je tato kniha opravdu napsána strašidelně, tak je pro mě naprosto ideální. Podle obálky a anotace bych taky soudila spíš to, že je pro děti, ale pokud říkáš, že se bude líbit všem věkovým kategoriím, tak ti věřím :-))
  Určitě se po knížce podívám, protože mě tvá recenze fakt zaujala!!

  • Wolf Draven 1.6.2012 v 21:46 #

   Jee, moc děkuju :) Vážím si toho!
   Podle mě je to taková ta knížka, u které se člověk příjemně bojí :) Aspoň já tohle miluju! Teda nečekej rovnou Kinga, ale i tak to bylo strašidelný :) Četla to i sestřenka, které je něco přes třicet a byla z toho stejně nadšená jako já :)

   • Tereza 22.4.2013 v 19:56 #

    Mohla bych se zeptat na nějaký popis Kyla? Píši to do čtenářského deníku nemohu nic najít . Děkuji :)

    • Wolf Draven 22.5.2016 v 16:41 #

     To se omlouvám, ale už si moc nepamatuju, četla jsem před časem.

Zanechat komentář