Jestli zůstanu – Gayle Formanová [RECENZE]

28 Bře

Autor: Gayle Forman
Název: Jestli zůstanu
Originální název: If I stay
Nakladatelství: Ikar
Překlad: Květa Palowská
Rok vydání: 2011
Vazba: vázaná
Počet stran: 183
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Šestnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče – a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí – odejít, anebo zůstat.

* * *

Knihou nás provází Mia – hlavní postava celého příběhu. Její tělo je v komatu po strašlivé nehodě, která se přihodila, když jela celá její rodina navštívit přátele a příbuzné. Mia nic necítí, ale její „duše“ vše pozoruje a slyší. Chvilku jí trvá než si to uvědomí, protože nejdříve zahlédne své mrtvé rodiče a až poté samu sebe. Následuje své tělo do nemocnice, kde skončil i její mladší bratr. Oba jsou na tom velmi špatně a později se bohužel dozvídáme, že její malý bráška svůj boj prohrál.

Poté, co se o nehodě dozvědí příbuzní a přátelé rodiny, sjíždějí se v nemocnici a čekají v čekárně na nové zprávy o Miině stavu. V ten moment se Mia začíná pomalu rozhodovat, zda bojovat a „zůstat“ na tomto světě či to vzdát a v poklidu „odejít“ za svou rodinou.

Vyprávěním aktuálního děje se prolínají vzpomínky, kde se dozvídáme, jak začala Mia hrát na cello, na její úplně první představení, před kterým byla velmi nervózní a jak jí rodiče hodně pomohli překonat trému, jak se dala dohromady se svým klukem Adamem, který hraje na kytaru v populární rockové kapele, jak spolu jeli na své první rande na koncert, jak vzniklo její přátelství s kamarádkou Kim, jak si hrávala s mladším bráškou, i na to, jak se její rodiče kvůli svým dětem „vzdali“ některých svých plánů či představ.

Kapitoly začínají časovými údaji a v podstatě se celá kniha odvíjí v rozmezí jednoho dne.

Knížku jsem si původně vyhlídla v angličtině, ale než jsem se dostala k jejímu zakoupení, tak už se mluvilo o překladu, takže jsem si nakonec počkala na českou verzi. Určitě nelituji, že jsem si knihu koupila a přečetla. Je nabitá emocemi a člověk si prostě musí při čtení neustále opakovat, že by si měl vážit věcí a lidí, které má kolem sebe a užívat si každý okamžik svého života, protože nikdy nikdo neví, jestli se nestane něco zlého a zda ten okamžik není jeho posledním.

* * *

Ukázka:

„Jestli zůstaneš, udělám všechno, co budeš chtít. Vystoupím ze skupiny, půjdu s tebou do New Yorku. Ale jestli řekneš, abych odešel, udělám i to. Mluvil jsem o tom s Liz, říkala, že návrat k dřívějšímu životu by pro tebe možná byl příliš bolestivý a že pro tebe bude snazší vymazat nás z paměti. A to by bylo strašné, ale já bych na to přistoupil Dokážu o tebe takhle přijít, když tě neztratím dnes. Nechám tě jít. Jestli zůstaneš.“

komentářů 8 na “Jestli zůstanu – Gayle Formanová [RECENZE]”

 1. Lady McFly 28.3.2012 v 18:47 #

  Jestli zůstanu už mám delší dobu „v merku“ ale nezaujala mě natolik, abych se do ní pustila.
  Forma knihy v takových těch časových úsecích (viz. třeba Lovkyně snů) mi strašně sedí, na druhou stranu nemám moc dobré zkušenosti s knihami, které probíhají právě ten jeden den, protože jsou ve většině případů hrozně rozpitvané a já se brzo začnu nudit. Ovšem jestli je přítomnost prolnutá i falshbacky, jak píšeš, tak si myslím, že by to nemuselo být tak špatné :).

  • Wolf Draven 28.3.2012 v 21:53 #

   No ono ti to právě ani nepřijde díky těm flashbackům a navíc ta knížka není nijak tlustá, takže jsem tam ani na nějaké zbytečné „natahování“ děje nenarazila. Určitě doporučuju přečíst :) Já s ní taky trošku otálela a nakonec mi sedla úplně dokonale, dokonce jsem se i v některých aspektech s Miou ztotožňovala (mám mladšího bráchu, přítel je hudebník,…) a možná i proto to vysoké hodnocení. Čekala jsem „dobrou“ knížku, ale nakonec se pro mě osobně ukázala jako „výrobná“. :)

  • Lady McFly 29.3.2012 v 07:01 #

   Hmm, začínám o ní tedy vážně přemýšlet. Moc díky za typ i doporučení! :))

  • Wolf Draven 30.3.2012 v 21:54 #

   Tak doufám, že z ní pak nebudeš zklamaná, ale mě osobně fakt hodně nadchla. A myslím si, že určitě za přečtení stojí. :)

 2. Kelsí, Natt, Bailey 31.3.2012 v 16:37 #

  Tuto knihu mám doma a zatím jsem ji nečetla…:) Tak nějak jsem na ni ještě neměla náladu. Tvá skvělá recenze mě však na ni tolik navnadila, že až přečtu všechny recenzáky tak se na ni vrhnu..:)
  Natt

 3. Nerya 24.11.2012 v 20:54 #

  Knihu som si kúpila na vianoce ale dosť dlho som sa odhodlávala ju prečítať, hlavne preto, že som sa vždy dostala k pár stranám a potom som ju akosi odložila… ktovie prečo. Až začiatok tohto roka som sa donútila konečne sa dostať až na koniec a som rada, aj keď v istých moemntoch som nad opisom niektorých situácií žasla a takisto som pri niektorých momentoch nemala ďaleko k plaču… Teraz sa už neviem dočkať pokračovania :)

 4. Viscovim 25.9.2014 v 22:03 #

  Jestli zůstanu je knížka, kterou jsem objevil někdy před dvěma týdny, když jsem v kině viděl trailer. Od té doby si ji chci přečíst, uvažuji i o tom, že bych zašel na film.

Zanechat komentář