Kecy mýho fotra – Justin Halpern [RECENZE]

12 Říj

Autor: Justin Halpern
Název: Kecy mýho fotra
Originální název: Sh*t My Dad Says
Nakladatelství: Plus
Překlad: Jiří Vaněk
Rok vydání: 2011
Vazba: vázaná
Počet stran: 152
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Americký bestseller! Justina Halperna opustila holka a tak se nastěhoval zpátky ke svým rodičům a začal na twitterovém účtu zveřejňovat hlášky svého otce, svérázného lékaře Sama Halperna, který svoji rodinu miluje nade vše, ale pro ostré slovo nikdy nejde daleko. Za necelý měsíc měl statisíce čtenářů a spoustu nabídek.

* * *

Knihu Kecy mýho fotra jsem původně koupila svému taťkovi k narozeninám. Jako už každoročně jsem bezradně procházela různé obchody a přemýšlela, co mu koupit. Co potřebuje, to si koupí a ostatní věci jsou pro něj dle jeho slov„zbytečnosti“. Takže nadcházející narozeniny nebo Vánoce jsou pro naši celou rodinu většinou noční můrou ve znamení splašeného pobíhání po obchodech za jediným účelem – najít aspoň jednu věc, která by se taťkovi mohla aspoň náznakem líbit. Já jsem už zoufalá, po celodenním marném shánění, zamířila do svého oblíbeného knihkupectví, že si alespoň spravím náladu mezi svými oblíbenými knížkami a naberu sílu na další hledání. Po chvilce strávené ve svém oblíbeném rohu s horory a fantasy jsem se vydala k východu, když tu mě upoutala sytě zelená barva. Šla jsem se tedy podívat, cože je to za knihu. Ještě po další půlhodině jsem pořád stála u toho stejného pultíku, nakukovala do té stejné knihy a dusila se smíchy při náhodném pročítání těch „keců“. Hned mi bylo jasné, že dárek mám pro letošek vyřešený. „Můj fotr“ má totiž někdy velmi podobné „kecy“, takže nešlo knihu nekoupit.

Hned jak ji taťka dostal k narozeninám, tak ji začal číst a smál se na celé kolo. To stejné se opakovalo i u všech ostatních členů rodiny, dokonce i u těch, kteří normálně moc nečtou. Podle všeho se bavili u čtení stejně jako taťka i já. Doteď občas někdo nějaký ten „kec“ z knihy pronese v nějaké souvislosti, kde se to zrovna hodí.

(Knihu jsem si posléze zabavila pro sebe :D )

Autor původně psal výroky svého otce na sociální síť Twitter. Měl s tím velký úspěch a tak je potom vydal jako knihu a ta se okamžitě stala bestsellerem. V dnešní době slaví velké úspěchy i v podobě populárního televizního sitcomu.

Některé „kecy“ jsou opravdu perly moudrosti! Otec Justina Halperna se nijak nežinýruje použít svéráznější slovník a to má u lidí úspěch. Kniha je doplněna i příběhy z jednotlivých období autorova života a jako celek působí velmi příjemně jako autorovo vzpomínání na svůj vztah s tatínkem.

Tuto knihu už jsem četla dvakrát a asi si ji přečtu ještě několikrát, protože prostě stojí za to.

Knihu bych určitě doporučila všem, kteří se rádi nejen pobaví, ale i dojmou a milují vtipné hlášky i své rodiče, ať už jsou jací jsou. A je asi jedno kolik vám je.

* * *

Ukázka

Některé z „keců“:

– Jsou ti čtyři. Budeš srát do mísy. Tohle není takový to vyjednávání, kde si budeme vzájemně ustupovat a nakonec najdeme kompromis. Tohle skončí tím, že budeš srát do mísy.

– Už je ti deset let, musíš se sprchovat každej den. Mně je u prdele, že to nenávidíš. Smradlavý zmrdy lidi nesnášej. Z mýho syna smradlavej zmrd nebude!

– Vědí lidi tvýho věku, jak se kurva česat? Vypadá to, jako kdyby se jim na hlavě hemžily dvě veverky a šukaly jako vzteklý.

– Nikdo není tak důležitej. Jedí, serou, šukaj stejně jako ty. No dobře, možná ne stejně jako ty. Ty máš ty problémy se žaludkem. 

– Poslouchej, je mi u prdele, žes zapomněl na moje narozeniny. Nepotřebuju, aby mi lidi připomínali, že smrt se blíží. Ale tvoji mámu to odpočítávání furt baví, takže zruš ty svý zkurvený plány a přijeď sem na její narozeniny. … Fajn, kdyby si to rozmyslela a přestala se zajímat o nesmyslný milníky, dám ti vědět.

– Co se stalo? Někdo tě praštil do ksichtu? … Cože? Suchej vzduch? Udělej pro mě něco, říkej lidem, že tě někdo praštil do ksichtu.

– Mně je u prdele, kdy se vrátíš domů, prostě mě jenom neprobuď. To je tvoje večerka: neprobudit mě.

– Ty myslíš, že to bylo náročný? Tak jestli se ti svírá prdel ze školky, tak pro tebe mám ohledně zbytku tvýho života špatný zprávy.

– Poslouchej, když je na tebe někdo hodnej a ty ho neznáš, zdrhej. Nikdo na tebe neni hodnej jenom proto, aby byl hodnej, a i kdyby jo, tak ať se jde laskavě prdelit jinam.

– Pusť mámu dopředu… Mně je u prdele, že řekla, že si tam můžeš sednout ty, to se od ní očekává, a od tebe se zase očekává, že řekneš: Ne, jen si tam sedni ty. Myslíš, že hodlám řídit s manželkou na zadním sedadle a s devítiletým klukem vepředu? Tak to ses kurva zbláznil.

– Běž sám. Já nějak nemám chuť nechat se vystřelit z trubky do bazénu plnýho moči devítiletejch dětí. (o tobogánech)

– Poslouchej, nechci potlačovat tvoji kreativitu, ale to, cos tady postavil, vypadá jako hromada sraček. 

(o hraní s legem)

– Jak mám kurva vědět, jestli je to ještě dobrý? Sněz to. Když ti bude blbě, nebylo to dobrý. Vy si snad všichni myslíte, že mám kurva v očích mikroskop.

– Nepotřebuju víc kamarádů. Máš kamarády a jediný, co dělaj, že tě prosí, abys jim pomohl se stěhováním. Na to se můžu vysrat. Jsem starej. Stěhování už mám za sebou.

– Ne, nemůžeme ti ji koupit… Fajn, tak si běž hrát ke kamarádovi domu. Když už tam budeš, mrkni, jestli by ses u nich taky nemohl najíst a dojít si na hajzl.

– Nejdřív to nejdůležitější: Auto má pět rychlostí. Co to tu smrdí?… Oukej, ještě důležitější, než to nejdůležitější je tohle: když prdíš v autě, který nejede, tak jsi kretén.

– Co to děláš s těma hráběma? … Ne, tohle není hrabání… Co? Různý styly hrabání? Ne, je jenom jeden styl a vedle toho hovnařina. Tipni si, co zrovna děláš.

komentáře 4 na “Kecy mýho fotra – Justin Halpern [RECENZE]”

 1. 12.10.2012 v 18:12 #

  :DD vypadá to jako slušná sranda:D Asi se po tom mrknu:)

 2. Domika 12.10.2012 v 19:24 #

  ty hlášky jsou opravdu úžasný :DD určitě se po knížce poohlídnu :DD :))

 3. prudent.wolf 13.10.2012 v 14:47 #

  No tak vyzerá to naozaj super :D

 4. Wolf Draven 13.10.2012 v 23:40 #

  No některý ty hlášky jsou fakt úžasný :) Někdy jsem u toho až smíchy brečela :D

Zanechat komentář