Klub Tygrů: Černí bojovníci – Thomas C. Brezina [RECENZE]

7 Dub

RECENZE JE PSANÁ PRO BOOKFAN
 
Autor: Thomas C. Brezina
Název: Černí bojovníci
Série: Případ pro tebe a KLUB TYGRŮ
Originální název: Ein Fall für Dich und das Tiger Team – Die Nacht der Ninjas
Překlad: Dagmar Steidlová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 128
Mé hodnocení: 3/5

Anotace

Noční útoky maskovaných černých bojovníků šíří po městě strach a paniku. Noc nindžů se stává zlým snem i pro Klub Tygrů. Zatímco Luk zůstane zavřený v nákupním centru, stává se Biggi svědkem únosu a Patrik dokonce zajatcem! Policie je bezradná a tápe. Nemůže se v pátrání pohnout z místa. Klub Tygrů se ale nevzdává. Podaří se jim nalézt důkazy a vnést do případů tajemných nindžů jasno?
Zapoj se do pátrání i ty a zažij celé dobrodružství z první ruky!

* * *

Kniha s názvem Černí bojovníci je dalším pokračováním dobrodružství party dětí, která si říká Klub tygrů. Patří sem svalnatý Patrik, tvrdohlavá Birgit (všichni jí ale říkají Biggi) a Lukáš (zkráceně Luk), který je velký počítačový fanda.

Na začátku příběhu má Luk novou brigádu – hraje nejnovější počítačové hry v internetovém obchůdku v prvním patře obchodního centra. Jelikož toho dne vypil velké množství coly, musí si ještě těsně před zavíračkou odskočit na záchod. Bohužel se ale dveře kabinky, do které vešel, zaseknou a on zůstane uvězněn v prázdném obchodním centru a navíc omylem na dámských záchodcích. Snaží se nějak dostat ven pomocí věcí, které nosí po kapsách, když tu zaslechne mužské hlasy. Jsou to maskovaní chlapíci – nindžové. Zaútočí na postaršího nočního hlídače a drancují a ničí vše kolem.

Biggi je v tom čase u své nové kamarádky Luisy Leonové, které kluci přezdívají “okurková princezna”, protože se jim zdá nafoukaná a nemohou ji vystát.
Její rodina je velmi bohatá a Luisa i její sestra mají vše, na co si jen vzpomenou, ale i to je jim pořád málo. Biggi si během návštěvy uvědomí, že kluci měli pravdu, že je Luisa opravdu namyšlená. Rozhodne se s ní přestat kamarádit a chce odejít domů, když tu se ozve rána jako když se sype sklo. Luisa prozradí Biggi, že jí i sestře někdo po telefonu vyhrožuje, ale že to považovaly jen za nějaký nechutný žert. Vtom se rozbije další skleněná tabule a Biggi se stává svědkem únosu Luisy i její sestry. Unesli je nindžové.

V ten moment se rozbíhá už třetí dějová linie, kdy Patrik číhá u domu Leonových na Biggi až půjde domů, aby ji mohl postrašit. Bohužel se ale připlete k tomu, jak nindžové nakládají dívky do dodávky a stane se tak jejich dalším rukojmím.

Mezitím se Lukovi podaří dostat se z kabinky na záchodě a díky pohotovosti druhého nočního hlídače jsou nindžové z obchodního centra nuceni utéct. Přivolaní policisté poté odvážejí Luka domů. Ten hned shání Biggi i Patrika. Okamžitě se vydá za Biggi do domu Leonových, protože ta tu stále zůstává kvůli svědecké výpovědi a aby pomohla policii.

V této části knihy se ze tří dějových linií stávají už pouze dvě, které se vzájemně prolínají. Sledujeme dům Leonových s policií a Luka s Biggi, která musí doručit výkupné a potom sledujeme Patrika, který je uvězněný na nějakém neznámém místě spolu s nindži a unesenými dívkami.
Jak už je u této série zvykem, věci jsou trošku složitější než se zprvu zdálo. Podaří se Patrikovi uniknout z “bunkru” a předat Tygrům zprávu o tom, kde se nacházejí unesené dívky? To už si musíte zjistit sami.

Stejně jako i v ostatních knihách série, i tato obsahuje “detektivní lupu”. Je to taková interaktivní pomůcka, která vám pomůže spolu s Klubem tygrů odkrývat různá tajemství a záhadné nápisy či zprávy. Čtení se tak stává zábavnějším pro čtenáře, protože se může sám účastnit a prověřit si svůj um a důvtip při pátrání. Na některých obrázcích si zase může vyzkoušet svůj postřeh. Veškeré ilustrace má na svědomí i v tomto díle Naomi Fearn.

Příběh opět ubíhá svižným tempem a tentokrát je snad ještě napínavější než kdy předtím. Znovu vás lehce vtáhne do děje,  až máte pocit, že jste v tom příběhu spolu s Tygry. Spisovatel zbytečně nepoužívá příliš zdlouhavé věty, které by mohly mladší čtenáře zmást, takže kniha se čte velmi dobře. I český překlad je vynikající.

Na konci knihy se nachází několik základních informací o Japonsku – zemi, z které původní nindžové pocházejí. Dozvíme se, že slovo “nindža” znamená “skrytý”. Někdy se nindžům říkalo “stínový bojovníci”. Nindžové starého Japonska bývali vyzvědači, špioni, sabotéři a v krajním případě i nájemní vrazi.

Série “Případ pro tebe a Klub tygrů” je určena pro čtenáře od devíti let, ale určitě bude bavit i děti mladší, stejně jako ty starší.

Děkuji Bookfanu za poskytnutí recenzního výtisku, byla to opět milá oddechová četba.

* * *

Ukázka

„Unesli… vaše dcery!“ křičela vyděšená Biggi.
Luisina maminka vypnula dálkovým ovladačem zvuk a usmála se na Biggi. „To je nějaká vaše nová hra, že?“ zeptala se poněkud povýšeným tónem.
„Ne… opravdu… dva nindžové… pojďte honem!“ pobízela je Biggi a mávala kolem sebe rozčileně rukama.
Otec, podsaditý muž s prořídlými vlasy a oblečený v pletené vestě, se s povzdechem zvedl a neochotně se vydal za Biggi.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář