Living Dead Girl – Elizabeth Scott [RECENZE]

23 Úno

Autor: Elizabeth Scott
Název: Living Dead Girl
Originální název: Living Dead Girl
Nakladatelství: Simon Pulse
Rok vydání: 2008
Vazba: paperback
Počet stran: 170
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Once upon a time, I was a little girl who disappeared.
Once upon a time, my name was not Alice.
Once upon a time, I didn’t know how lucky I was.

When Alice was ten, Ray took her away from her family, her friends — her life. She learned to give up all power, to endure all pain. She waited for the nightmare to be over.

Now Alice is fifteen and Ray still has her, but he speaks more and more of her death. He does not know it is what she longs for. She does not know he has something more terrifying than death in mind for her.

This is Alice’s story. It is one you have never heard, and one you will never, ever forget.

The thing is, you can get used to anything. You think you can’t, you want to die, but you don’t. You won’t. You just are.

This is Alice.
She was taken by Ray five years ago.
She thought she knew how her story would end.
She was wrong.

* * *

Uf uf, kniha dočtena a já se marně snažím popadnout dech.  Rozhodně je to jedna z těch knížek, které na vás silně zapůsobí, dostane se vám pod kůži, vryje se do paměti a ano – nikdy, ale opravdu nikdy na ni nezapomenete!

Je to velmi silný příběh patnáctileté dívky, kterou těsně před jejími desátými narozeninami unesl ze školního výletu do akvária zvrácený a násilný pedofilní maniak jménem Ray. Toho dne se její život drasticky změnil…už navždy. Pravidelně ji znásilňuje, fyzicky i psychicky týrá, dělá si s ní, co se mu jen zachce. Říká jí Alice, i když to není její pravé jméno. (Jmenovala se tak jeho bývalá oběť.) Tvrdí jí, že ji strašně miluje a po ní chce slyšet to samé. Jakékoliv protesty nebo cokoliv, co není Rayovi po vůli, je okamžitě trestáno nesmírnou dávkou brutálního násilí. Nedává jí skoro jíst, aby zůstala dlouho nevyvinutá a dětská, nutí ji brát antikoncepci proti otěhotnění i aby neměla menstruaci a on si s ní mohl užívat každý den kdykoliv si vzpomene.

(Ray sám byl od raného dětství zneužíván a týrán svou vlastní matkou, což v něm vyvolalo nenávist proti dospělým ženám, násilné chování a zvrácenost.)

„Alice“ už dávno vzdala jakékoliv pokusy o útěk či volání o pomoc. Jakoby si jejího neštěstí nikdo nevšímal, lidé nevidí, co vidět nechtějí a navíc její dřívější snaha byla vždy odměněna jen a jen další vlnou násilí a výhrůžkami, že bude její rodina povražděna. Tím nad ní Ray získal nekonečnou moc, protože bezpečí rodiny je to jediné, na čem jí ještě záleží. Jinak je Alice už jen prázdnou schránkou, uvnitř mrtvá a přesto stále naživu. Někdy si přeje, aby to s ní Ray už skoncoval, zabil ji a aby mohla být volná. Ona sama není dostatečně silná, aby si sáhla na život.

A když se Ray začne poohlížet po novém děvčátku, ví, že její čas už se chýlí ke konci… Musí mu ovšem ještě pomoci vybrat a získat novou oběť, která nastoupí na její místo. Bude ochotná přívést někoho dalšího do stejného pekla, v kterém žije celou dobu ona?

Je to kniha plná násilí, zvrhlosti, psychického teroru, pedofilie, bolesti a bezmoci, podřízení.

I když je angličtina v knize poměrně snadná, většina kapitol velmi krátkých, děj odsýpá a čte se to jedna báseň, rozhodně to není lehké čtení a bude vám z ní těžko na duši. Při představě (a někdy je zde celkem detailní popis, takže představu opravdu máte) toho, čím si Alice musí denně procházet, se vám bude zvedat žaludek, budete se třást vzteky a také se vám bude chtít brečet. Alespoň takový dopad měla četba na mě. Hluboce mě zasáhla a jistě zanechala jizvy na dlouho, ne-li navždy.

Další věc, která mě děsí, je to, že na světě bylo, je a bohužel zřejmě nejspíš i v budoucnu bude plno takových „Alicí“, které prožívají něco podobného nebo ještě horšího…

* * *

Ukázka

I am the living dead girl because I am too weak to die.
 
Three life Lessons:
 
  1. No one will see you.
  2. No one will say anything.
  3. No one will save you.
 I know what the once upon a time stories say, but they lie.
That’s what stories are, you know. Lies.
Look at that, four life lessons. Now you owe me.

Jedna odpověď na “Living Dead Girl – Elizabeth Scott [RECENZE]”

  1. Anonymous 26.2.2012 v 17:02 #

    To si nejspíš přečtu. Vypadá to velmi zajímavě.

Zanechat komentář