Myši – Gordon Reece [RECENZE]

24 Dub

Autor: Gordon Reece
Název: Myši
Originální název: Mice
Překlad: Dana Vlčková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2011
Vazba: paperback
Počet stran: 264
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Šestnáctiletá Shelley a její matka jsou jako šedé myšky – nervózní, plaché a přeochotné. Je snadné je využít a zneužít, což si dobře uvědomoval otec Shelley i její spolužačky ze střední. Právě před nimi uprchnou matka s dcerou do nového domova na venkovské samotě, kde obě nečekaně rozkvetou a svět se zdá konečně snesitelným místem.
Nově nabytý klid však záhy naruší lupič, který se jedné noci vloupe do domu. Shelley se probudí, slyší, jak vržou schody, a v následujících mrazivých minutách se její život obrátí vzhůru nohama. Moc dobře totiž ví, že když už se kočka dostane do myší díry, neodejde bez kořisti…

* * *

Tato kniha vypráví příběh matky a dcery, které jsou obě tzv. šedé myšky, které si nechají všechno líbit a neřeknou ani slovo. Proto je tak snadné pro otce Shelley – právníka, nejdříve řídit život a rozhodnutí své manželky a poté ji s klidným srdcem opustit s mladší ženou a nechat ji i svoji dceru naprosto bez prostředků. Shelley je zase obětí šikany svých spolužaček ze střední školy – bývalých nejlepších kamarádek, které někdy zacházejí až příliš daleko. Když už začne jít Shelley o život, rozhodnou se s maminkou přestěhovat na venkovskou samotu, kde doufají nalézt ztracený klid a ukončit tak své trápení se zlým světem. K Shelley dojíždí učitelé, aby ji učili doma.

Jejich znovu nabytý pocit bezpečí a klidu je ale bohužel brutálně narušen, když se k nim vloupe zloděj, okrade je a ohrožuje je nožem. Opět si nechají skoro vše líbit, protože se bojí o svůj život. Ale když zloděj vezme i dárek k Shelleyným narozeninám, v dívce se něco zlomí. Tak jak hlásá podtitulek – Každému jednou dojde trpělivost – i Shelley dojde trpělivost a vypořádá se se zlodějem po svém.

V tento moment už se dá tušit kam příběh směřuje, ale nenechte se zmást. I když si myslíte, že víte, jak to skončí, tak vás překvapí nejeden zvrat a některé momenty budete jen tupě zírat na stránky knihy bez dechu.

Vypravěčem tohoto příběhu je Shelley, jedna z hlavních postav, takže vše co se dělo nebo děje “vidíme” skrze její myšlenky a vnímání.

Je to velmi napínavý psychlogický thriller, který ve vás zajisté vyvolá spousty emocí, myšlenek a zanechá ve vás smíšený pocity a nejeden námět k přemýšlení.
Rozhodně knihu doporučuji nejen mladým (kterým je původně určena), ale i dospělým, protože si myslím, že i oni si v ní najdou to svoje.

Já osobně jsem přemýšlela, jestli bych se taky mohla zachovat v jejich situaci podobně či naprosto stejně, protože někdy i já si nechám dost věcí líbit a po pravdě doufám, že toto dilema nebudu muset nikdy řešit v reálném životě.

* * *

Ukázka

Asi tak po týdnu jsme dostaly dopis od ředitele školy. Četly jsme si ho s mamkou společně u snídaně. Začal tím, že mi jménem celého učitelského sboru a všech studentů (všech studentů?) přeje, abych se rychle zotavila, a pak přidal další špatné zprávy. Po “důkladném vyšetřování”, psal, nenašel žádné nezávislé důkazy, které by potvrdily “obvinění”, jež jsem si zapsala do deníku. Všechny tři dívky “přesvědčivě odmítají”, že by mě podrobily šykaně (s tvrdým y!), a popírají, “že by něco věděly” o té “nešťastné události”, k níž došlo třiadvacátého října. Dále psal, že i od rodičů tří dívek získal “silnou podporu” a všichni “vehementně bránili jejich nevinnost” a poukazovali na rozhodnutí policie dívky nestíhat, protože na základě důkazů, které měli k dispozici, nelze případ vést.

komentáře 4 na “Myši – Gordon Reece [RECENZE]”

 1. luckily 24.4.2012 v 21:04 #

  Myši jsem četla asi před rokem a ten příběh mě opravdu dostal. Knížku jsem si vybrala především proto, že mě se šíkana kdysi taky týkala. Když jsem knížku dočetla, tak jsem se sama sebe taky ptala, zda bych dokázala udělat to, co Shelly. A strašně jsem nenáviděla ty tři tyranky. To co udělaly bylo nehorázné a ani za to myslím nebyly potrestány..:-/

  • Wolf Draven 24.4.2012 v 22:14 #

   Jj, potrestány nebyly a to mě taky strašně štvalo! Tak zjevná šikana a nic.. Bohužel to někdy tak je i v reálu:/ Ale já pořád věřím tomu, že na každýho jednou dojde a jen a jen tohle mě uklidňuje.
   Doufám, že se tě šikana už netýká a že už ani nikdy v budoucnu nebude! :)

 2. laurdes 3.9.2012 v 19:56 #

  Tak jsem si Myši přečetla – především díky tvé recenzi – a vůbec nejsem zklamaná. Kniha se mi moc líbila, je velice zajímavé sledovat celkovou proměnu charakteru obou hlavních postav. A myslím, že nejsem jediný čtenář této knížky, který se zamýšlí nad otázkou „Co bych asi dělal na místě Shelley?“ …díky za skvělý tip :)

Zanechat komentář