Líza a spol.: Nebezpečný útěk – Dagmar Hossfeld [RECENZE]

6 Kvě

RECENZE JE PSANÁ PRO BOOKFAN

Autor: Dagmar Hossfeld
Název: Nebezpečný útěk
Série: Líza a spol.
Díl: #2
Originální název: Allein im Abenteur (Lissys Freunde)
Překlad: Olga Hereinová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 120
Mé hodnocení: 3/5

Anotace

Líziny kamarádky Rebeka, Kiki, Kája a Benta našly svůj domov v jezdeckém internátě Rosenberg, ve kterém se všechno točí kolem toho, co je jim nejdražší: jejich koní!
Káje se zhroutí svět. Kvůli špatným výsledkům ve škole se nesmí zúčastnit plánovaného putování na koních, což si přeje víc než cokoliv jiného. Bez okolků se tedy vydává sama do noci, a dostane se tak do obrovského nebezpečí…

* * *

Druhý díl navazuje na předchozí titul Líza a spol. – Nový kluk. Lze ale číst i bez znalosti prvního dílu, protože je zde vše osvětleno a jde číst jako samostatná kniha.

Opět se setkáváme s kamarádkami Rebekou, Kiki, Kájou a Bentou. Sestřenice Líza je opět v tomto díle informována jen přes dopisy.

Patrik, který se učí na stájníka, ukazuje Kiki, jak se má správně jezdit na islandském koníkovi Snorrim. Zdá se ale, že Kiki to moc nejde.
Daniel má po nehodě v bouřce stále nohu v sádře a chodí o berlích. Už by rád trénoval na military, ale bohužel stále nemůže.

V jídelně při večeři se Kája od amerického studenta Stevena dozví, že brzy proběhne “Putování s koňmi”. Cesta povede do chráněné krajinné oblasti Geltinger Birk. Zájemci se mají hlásit u Merle Sanderové. Kája je nadšená a okamžitě se chce jít zapsat. Rebeka ji ovšem odrazuje, protože je čeká spousta těžkých písemek a Kája trošku pokulhává v učení.

Když žáci vyšších ročníků píší závěrečné práce,  vyučování nižšší třídy probíhá venku. Při hodině  nového angličtináře – Mr. Saunderse, který je rodilým mluvčím pocházejícím z Anglie salergií na koně, se Kája zamyslí a nevnímá a hned je z toho konflikt, který pro Káju vyústí v zákaz “Putování s koňmi”.

Kája je ze zákazu hodně zničená, protože nekonečné vyjížďky krajinou se svým koněm přímo miluje. Začne tedy spřádat plán na útěk. Chce se svým koníkem na pár dní zmizet a od všech a všeho si odpočinout. S sebou si nachystá jen pár čokoládových a müsli tyčinek, dvě krabičky malých džusů a spacák.
Nastaví si budík, o půlnoci vstane, nechá kamarádkám dopis, aby se o ni nebály, v kuchyni ukradne pár sendvičů, v ohradě vyzvedne svého koně a vyrazí směrem k moři.

Co všechno způsobí tma a náhlá mlha? Dostane se Kája včas do bezpečí nebo jí půjde o život? A jaká dobrodružství ji na útěku vlastně čekají? To a ještě mnohem víc se dozvíte, když si knihu sami přečtete.

Kniha se četla velmi dobře a i když opět nejsem její cílová skupina, tak mě opět zabavila na jedno deštivé odpoledne. Tentokrát se mi zdál příběh dokonce zajímavější a hlavně napínavější.

Zase bych ji doporučila převážně mladším dospívajícím dívkám milujícím koně, protože tohle je přesně ten druh knihy, který by jim neměl chybět v knihovničkách.

Děkuji Bookfanu opět za poskytnutí tohoto výtisku na recenzi.

* * *

Ukázka

Byla jasná noc a měsíc v úplňku. Kája se v šeru pokoje dobře orientovala. Po prvním pípnutí vypnula budík a chvíli naslouchala pravidelnému oddechování kamarádky z vedlejší postele. Benta se z hlubokého spánku usmívala a něco nesrozumitelného mumlala. 
Kája opatrně vklouzla do svých pohodlných rajtek a do jezdeckých holinek, pak si přes hlavu přetáhla tričko a přes něj mikinu s kapucí. Vytáhla mobil z nabíječky, zpod postele vylovila batoh a zhluboka se nadechla. Mobil se vešel přesně do postranní kapsy batohu. Dopis! Z nočního stolku vzala složený dopis a nápadně ho umístila na svůj polštář. Až se Benta zítra ráno vzbudí, musí si ho hned všimnout.
“Dobře,” zašeptala Kája, “jde se na to!”
Potichu otevřela dveře pokoje a vyplížila se ven.

komentáře 2 na “Líza a spol.: Nebezpečný útěk – Dagmar Hossfeld [RECENZE]”

  1. Neliss @ Bookland 10.5.2012 v 18:29 #

    Znie to ako nice kniha, ale tiež nie pre mňa.:)

    • Wolf Draven 4.6.2012 v 17:40 #

      Věřím, že si své čtenáře najde, ale v jiné věkové kategorii :))

Zanechat komentář