Nepříjemně blízko – Linwood Barclay [RECENZE]

31 Kvě

Autor: Linwood Barclay
Název: Nepříjemně blízko
Originální název: Too Close To Home
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Euromedia Group – Knižní klub/Bux
Rok vydání: 2011
Vazba: vázaná
Počet stran: 399
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Sedmnáctiletý Derek, jenž se ukrývá v domě svých sousedů, se stane svědkem trojnásobné vraždy. Ze sklepa, kam se schoval, sice nic nevidí, ale slyší, jak vrah pronáší jediné slovo: Hnus. Kdo je tím neznámým zabijákem a jak jeho čin souvisí s náhodně nalezenou disketou ve starém počítači, který navíc po strašlivém činu z místa vraždy záhadně zmizí? Druhý kriminální thriller kanadského spisovatele Linwooda Barclaye, autora úspěšného románu Na loučení nebyl čas (Knižní klub, 2009), vrcholí zcela nečekanou tragédií svědčící o tom, že život člověka mnohdy ovlivní zdánlivé maličkosti, které se však řízením osudu mohou stát roznětkou nenapravitelných konců.

* * *

Příběh nezačíná úplně nevinně. Sedmnáctiletý Derek si vymyslel téměř bezchybný plán, jak si v opuštěném domě jeho souseda a kamaráda Adama týden bezpečně užívat se svojí holkou Penny. Když jeho kamarád i s rodinou odjíždí na dovolenou, tak při loučení s nimi předstírá, že odchází, ale schová se ve sklepě. Jakmile Langleyovi odjedou, vyplíží se z úkrytu a čeká na Penny. Ta ale nemůže přijít, protože dostala domácí vězení. Derek doufá, že se jí i tak nějak podaří z domu vytratit a přijít za ním. Aby zabil čas, dívá se na televizi.
Najednou zaslechne před domem auto. Rychle se schová v suterénu. Langleyovi se vrátili, protože mamince jeho kamaráda nebylo dobře. Najednou je slyšet další auto, které k domu přijíždí. Adam se svým otcem se dohadují, kdo by to mohl být v tuto pozdní hodinu. Čekají při otevřených dveřích. Najednou Derek slyší “Hnus. Hajzle.” a padne první výstřel. Po chvíli je následován druhým i třetím a celá rodina Langleyových je mrtvá. Derek je vyděšený k smrti a ani nedutá. Poté, co vrah zkontroluje všechny místnosti v domě, odjíždí. Dereka naštěstí nenašel, ten otřesen utíká pryč, ale po cestě musí překročit tělo svého nejlepšího kamaráda.

Druhý den je Derek pořád dost mimo a moc toho nenaspal, ale přesto jde pomáhat svému tatínkovi s jeho firmou sekat trávu. Když už za sebou mají několik posekaných trávníků, tak jim volá Ellen – Derekova maminka, aby se vrátili, že je všude policie, protože u sousedů se zřejmě něco stalo.

V rámci vyšetřování vezme policie Dereka s Jimem (Derekův otec), aby se zde porozhlédli a zjistili, jestli něco evidentně nechybí. Derek řekne, že ne, ale později otci prozradí, že u Adama v pokoji chyběl jeden starý počítač. Oba totiž byli nadšenými sběrateli starých nefunkčních počítačů, které rádi rozebírali a snažili se najít na discích nějaké informace o bývalém uživateli. Na tomto konkrétním počítači našli takovou lehce lehtivou knihu – román, který napsal jeden vysokoškolák, jenž spáchal sebevraždu. Divné na tom ovšem je to, že kniha přesto vyšla, pod jiným názvem a jeho autorem byl údajně rektor místní vysoké školy Conrada Chase. Kniha z něj udělala literární hvězdu. Jim se začíná pouštět do pátrání na vlastní pěst, i když hlavním důvodem není to, že by se chtěl Chasovi pomstít za to, že spal s jeho ženou.

Policie pokračuje v pátrání a jelikož byl pan Langley právník převážně kriminálníků, tak procházejí staré případy.  Už se začíná zdát, že mají správného člověka, který ale bohužel má na dobu vraždy neprůstřelné aliby – byl zrovna ve vězení. Poté, co prověří hovory z domu Langleyových, stane se hlavním podezřelým Derek. Volal totiž Penny z jejich pevné linky. Nevypadá to pro něj dobře a Jim musí začít pátrat úpěnlivěji, protože času ubývá. Podaří se mu prokázat Derekovu nevinu? Přijde na kloub všem propojením a záhadám? To už si musíte přečíst sami. :)

Kniha mě zaujala hned na první pohled zvláštním obalem, který (ač je vcelku jednoduchý) u mě vyvolává husí kůži. A po přečtení anotace jsem si okamžitě knihu koupila.

Začátek knihy (prolog) je psaný z pohledu Dereka, zbytek je z pohledu Jima, jeho otce.
Hned od první chvilky je kniha nabitá napětím, které nepolevuje, naopak se stupňuje a vy máte potřebu otáčet jednu stránku za druhou, aby jste se dostali ke konci, poskládali všechny dílky skládačky a dozvěděli se kdo a proč je vrahem.

Opět je to jedna z těch knížek, kde se ukáže, že cokoliv uděláme či naopak neuděláme (byť jde třeba o úplnou maličkost) může hodně a někdy i velmi tragicky ovlivnit mnoho dalších životů a může to mít nedozírné následky.

Rozhodně knihu doporučuji všem milovníkům napětí a detektivek, protože se stoprocentně nebudete nudit.
Od Linwooda Barclayho mám doma ještě jednu knihu, která má také velmi dobrá hodnocení, takže se na ni nejspíš brzo vrhnu. Jestli bude i jen z poloviny tak dobrá jako Nepříjemně blízko, tak to bude stát za to.

* * *

Ukázka

Derek měl pocit, že slyšel venku kroky, pak Albert Langley něco řekl, zřejmě do otevřených dveří.
Zdálo se, že do domu přišel někdo další, možná dva lidi.
Tlumený hovor. Langley: “A kdože jste?”
Ten nový hlas. Jen útržky vět. Pak jedno slovo, úplně jasné. “Hnus.” A pak: “Hajzle.”
V té chvíli Derek slyšel první výstřel. Adam zaječel: “Tati! Tati!”
Paní Langleyová zřejmě z prvního patra: “Alberte! Alberte! Co se děje?”
A pak Adam: “Mami! Nechoď -”
V té chvíli Derek uslyšel druhý výstřel. A zvuk jako když něco – někdo – padá ze schodů.
Pak kroky, běžící domem. Nejméně dvoje nohy, divoký úprk od předních dveří dozadu. Trvalo to jen vteřinu dvě.
Derek slyšel třetí ránu a někdo se skutálel po schodech k zadním dveřím.
A pak bylo ticho.

komentáře 4 na “Nepříjemně blízko – Linwood Barclay [RECENZE]”

 1. Rodaw z Knihánkova 1.6.2012 v 20:02 #

  Opět jsi mě na knihu navnadila!!!
  Po této knížce se v knihkupectví koukám už hodně dlouho. Ta obálka je totiž.. naprosto strašidelná! Fakt se vyvedla. I anotace zní opravdu dobře. Strašidelně. Je to dost psycho.

  • Wolf Draven 1.6.2012 v 21:58 #

   :) Jj, je to dost psycho a ten příběh je taky povedenej! Určitě doporučuju a zvlášť když máš ráda horory/thrillery! Mě hlavně dostalo to, jak pár drobných událostí v minulosti dokáže rozpoutat strašnou lavinu hrůzy.
   A pokud můžu ještě doporučuju i Zaklínač duší (recenze je taky na blogu), to je taky hodně napínavý :)

 2. laurdes 16.8.2012 v 13:39 #

  Už jednou mě v knihkupectví tahle knížka zaujala obálkou – tak jako asi každého :) ale zase jako vždycky – nemohla jsem najít žádnou recenzi :) .. jsem ráda, že se ti knížka líbila :) no, takže přidávám další knihu do seznamu :D

  • Wolf Draven 12.11.2012 v 22:29 #

   :) Snad se bude taky líbit.

Zanechat komentář