Líza a spol.: Nový kluk – Dagmar Hossfeld [RECENZE]

24 Dub

RECENZE JE PSANÁ PRO BOOKFAN

Autor: Dagmar Hossfeld
Název: Nový kluk
Série: Líza a spol.
Díl: #1
Originální název: Der Neue im Internet (Lissys Freunde)
Překlad: Olga Hereinová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 120
Mé hodnocení: 3/5

Anotace

Líziny kamarádky Rebeka, Kiki, Kája a Benta našly svůj domov na internátě jezdecké školy Rosenberg, ve které se skoro všechno točí jen kolem toho, co mají nejraději: jejich koní!
Příchod nového studenta způsobí obrovské pozdvižení. Rebeka, Kiki, Kája a Benta jsou okamžitě připraveny okouknout Daniela a jeho koně Mysteryho, kterého připravuje na závody všestrannosti. Když pak na zámek nastoupí ještě nový stájník Patrik, způsobí to mezi kamarádkami opravdu poprask!

* * *

Kniha Nový kluk je prvním dílem série Líza a spol. Nejen tento díl, ale celá série vypráví o pětici kamarádek a jejich konících žijících na internátu jezdecké školy Rosenberg. Internát patří jedné nadaci, která vybírá dospívající z celého světa a podporuje jejich nadání – na sport, přírodní vědy, umění nebo na hudbu. Někteří z nadaných internátních studentů a studentek dostávají stipendia, z nichž je jejich pobyt zde financován. Většina z nich pochází z Evropy, někteří z Ameriky a jedna dívka z vyšších ročníků je dokonce z Austrálie. Všichni se ve své rodné zemi učili německy, protože to byla jedna z podmínek přijetí.

Naše kamarádky Kája, Benta, Rebeka a Kiki jsou žákyně druhého stupně a chodí spolu do osmé třídy jezdecké školy. Líza je sestřenicí Benty a v tomto díle se vyskytuje jen velmi sporadicky, protože nebydlí na internátě, ale občas se zde vyskytuje, když přijede navštívit svou sestřenici a její kamarádky.
V rozvrhu hodin školy je hlavním předmětem jezdectví. Kromě praktického a teoretického vyučování jezdectví patří k úkolům žákyň a žáků i služby ve stájích.
Nadané jezdkyně a jezdci se pilně vzdělávají a na soutěžích mohou sbírat své první zkušenosti.
V jízdárnách visí fotky s věnováním od známých parkúrových jezdců a drezurních jezdkyň, kteří v minulosti jezdeckou školu navštěvovali.
Pro děti nadšené z koní je život v jezdeckém internátě tím největším štěstím.

U snídaně kamarádky probírají jednoho nováčka, který se objevil v Rosenbergském poslu, což je školní časopis šířící nejnovější informace, nejstarší studentské vtipy a představující nové studenty a učitele. Nováček, nad kterým právě kamarádky vzdychají, má krásné modré oči a jmenuje se Daniel Barenthien, je mu čtrnáct let a pochází ze Švýcarska a vlastní trakénského koně jménem Mystery.

Po biologii a dvou hodinách matematiky spěchají do jídelny na oběd. Když tam dorazí a chtějí se s jídlem usadit, uvidí Daniela na vlastní oči. Jsou z něj tak paf, že mu díky nechtěné řetězové reakci Kája vyklopí oběd za krk. Hned se mu omlouvají a Daniel to přejde docela v klidu. Kiki se do něj okamžitě zamiluje.

Po polední přestávce jdou do svých ložnic, aby se převlékly a nachystaly na nejkrásnější část dne – odpolední trénink s koňmi. Na jezdectví mají pana učitele Hartwiga von Hohensee.
Na zámku Rosenberg je jedna stáj s internátními školními koňmi a jedna pro soukromé koně. Hodně dětí a dospívajících si s sebou na internát bere své vlastní koně, ale jsou i tací, kteří se učí jezdit až tady. Pro ně jsou tu školní koně.

Kiki při parkúru nedává pozor, zakouká se na Daniela jak trénuje se svým koněm, a skončí na zemi. Naštěstí se jí nic vážného nestane, ale začne plánovat s kamarádkami, jak se dostat k Danielovi. Plán začne vycházet, ale Kiki zjišťuje, že Daniel sice vypadá prvotřídně, ale je na její vkus dost arogantní, namyšlený a až přehnaně a nezdravě sebevědomý. Navíc při celoškolní vyjížďce na koních se zdá, že si více rozumí s Rebekou. Kiki ze začátku trošku žárlí, ale poté potká ve stájích dalšího nového kluka – Patrika, který je na Rosenbergu novým učněm – stájníkem se specializací na chov a odchov a ten ji učaruje svýma tmavýma očima.

Najde si Patrik a Kiki k sobě cestu? A jak to dopadne mezi Danielem a Rebekou, jejichž koně se do sebe zakoukali? A co se stane za jedné velice zuřivé bouřky? Bude to hodně nebezpečné? To už si musíte přečíst sami.

Ač nejsem úplně cílová skupina této knihy, tak se mi příběh docela líbil. Brala jsem to jako velmi oddechovou četbu na jedno odpoledne a kdyby mi bylo jedenáct nebo dvanáct a v pokojíčku by mi na zdi visely plakáty koní, tak bych nejspíš tuto knihu milovala. Osobně jsem sice milovník zvířat a tudíž i koní, ale mám je raději ve volné přírodě a ne na nějakých závodech a soutěžích a proto o jezdectví a názvech s jezdectvím spojených mnoho nevím. Musela jsem si zjišťovat, co to vlastně je ten parkúr, military neboli všestrannost, drezura nebo crosscountry. Teď jsem zas o něco chytřejší. :)

I když se příběh zabývá nejvíce zamilovaností a točí se převážně kolem kluků a koní, tak je tu i náznak hlubších témat, jako vztahy rodičů, rozvody, vysoké nároky a očekávání příbuzných, priority v životě a řešení budoucnosti či úmrtí rodičů při autohavárii.

Pokud jste dospívající dívka a navíc milující koně, tak tahle kniha by vám rozhodně neměla chybět v knihovničce!

Děkuji Bookfanu za poskytnutí tohoto výtisku na recenzi.

* * *

Ukázka

“Ale i tak: že je Danielův kůň zrovna hřebec a že se nachází v pro nás nepřístupném území, je vážně problém. Jak mám Daniela upoutat, když a) si jezdí po okolí nebo b) je v pro nás zakázaném hřebčíně?”
“No to je vážně problém,” přiznala i Benta. “Ale nějak už ten oříšek rozlouskneme.” 
Svraštila čelo a ohrnula přitom rty. Benta měla klidnou, vyrovnanou povahu a skvěle jí to myslelo – díky tomu už vyřešila nejeden problém. Kamarádky to věděly, a tak ji nechaly v klidu přemýšlet.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář