Rebelky – Sarah Mlynowska [RECENZE]

20 Zář

Autor: Sarah Mlynowski
Název: Rebelky – Deset věcí, co jsme provedly (a asi neměly)
Originální název: Ten Things We Did (and Probably Shouldn’t Have)
Nakladatelství: Jota
Překlad: Ina Leckie
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 325
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

2 holky + 3 kluci + 1 dům – rodiče = 10 věcí, které April a její kamarádka Vi provedly a (rozhodně, možná, nejspíš) neměly.

Kdo by se v šestnácti nadšeně nenastěhoval ke kamarádce a nebydlel si pěkně bez rodičů, když se k tomu naskytne příležitost? I když slovo „příležitost“ možná není docela přesné. April totiž musela svému otci malinko zalhat, aby to vyšlo (č. 1: „Lhaly jsme rodičům“). Jinak jsou ovšem ona i její spolubydlící Vi naprosto zodpovědné a schopné postarat se o sebe! Jak se jim vlastně povedlo „Vykašlat se na školu“ (č. 3), „Uspořádat šílenou pařbu“ (č. 8), „Koupit vířivku“ (č. 4) nebo „Ubytovat uprchlíka“ (č. 7), to pro ně zůstává jednou velikou záhadou.

Sarah Mlynowska v tomto bujarém a hořkosladkém příběhu propátrává srdce i mysl dívky, která si poprvé zkouší samostatný život. April se musí během několika měsíců vypořádat s milostným trojúhelníkem, naučit se vyprat prádlo a smířit se s tím, že její pečlivě poskládaný svět se možná právě rozpadá… kousek po kousku.

* * *

Knihu jsem si vyhlédla už dávno v angličtině, protože mě velice zaujala anotace. Když jsem potom dostala možnost spolupráce s brněnským nakladatelstvím Jota, tak jsem neváhala a tuto knihu si vybrala jako recenzní výtisk. Tímto ještě jednou moc děkuju za jeho poskytnutí!

Začátek knihy nás nechá nejdříve nahlédnout doprostřed děje, kdy se šestnáctiletá April probere po drsné kalbě díky policejní siréně. Má ji totiž nastavenou na telefonu jako vyzvánění pro svého tatínka. Telefon ale nemůže najít. Co najde, je cizí chlupatá noha přehozená přes její, která rozhodně nepatří jejímu klukovi Noahovi.

V domě to vypadá jako po výbuchu. Všude se povalují polonazí opilí jedinci, prázdné flašky a kelímky od alkoholu, cigarety, rozdrobené lupínky a další věci.
Telefon nakonec přece jen najde a zvedne ho. Tatínek jí přeje k narozeninám a jako překvapení ji jede s přítelkyní Penny navštívit. Za patnáct minut budou na místě. April se rozhlédne kolem a je jí jasné, že je totálně „mrtvá“…

V tomto momentě se vracíme v ději o tři měsíce zpět do období kolem Vánoc. April se dozvídá, že její otec dostal lepší práci v Clevelandu a budou se stěhovat. Už za devět dní! April se stěhovat odmítne. Už se odmítla odstěhovat do Paříže se svou matkou a mladším bráchou, tak nevidí důvod, proč by se teď měla stěhovat do Clevelandu a začít chodit do nové školy, když už je ve třeťáku.

S kamarádkou Vi vymyslí plán, že bude bydlet u ní a její matky. Problém je ale trošku v tom, že Viina matka je herečka v divadle a zrovna se chystá na putovní představení Mary Poppins, takže nebude ve městě.
Vi problém jednoduše vyřeší tím, že předstírá do telefonu, že je svoje matka. April nevychází z údivu, že jim tento plán vyšel. Ona sama by se rozhodně u kámošky bydlet nenechala.

Tatínek trvá jen na dodržování několika pravidel:
1 – musí si udržet dosavadní úroveň známek
2 – žádné pánské návštěvy v domě
3 – žádný alkohol
4 – do 10 večer musí být doma

Bude dostávat na účet $1000 měsíčně. $200 na ubytování, $200 na stravu, zbytek pro ni na učebnice, školní obědy, na zábavu a na benzin. To znamená, že dostane i auto!

V dalších kapitolách se dozvíme postupně všech deset věcí, které April s Vi  provedly a asi neměly (což je i originální název a podtitul české knihy) a to vše doplněné nějakou většinou velmi vtipnou historkou.

1 – Lhaly rodičům.
2 – Hrály NIKDY. (což je tzv. „picí hra“ nazvaná někdy též NA PRAVDU, kdy jeden pronese větu např. „Nikdy jsem se s nikým nevyspala.“ a ti, kteří se s nikým nevyspali, se musí napít alkoholu.)
3– Byly za školou.
4 – Koupily si vířivku.
5 – Přišly o panenství.
6 – Zaplatí tři tisíce za operaci svého koťátka Donutky.
7 – Ubytovaly uprchlíka.
8 – Uspořádaly šílenou kalbu.
9 – Zorganizovaly soutěž Mr. Teen Universe
10 – Dopustily se vloupání.

A jak to s nimi dopadne? To si nenechte ujít a přečtěte si to v knize, kterou si můžete objednat např. ZDE

U knihy jsem se velice bavila, dobře se četla, a přestože má přes 300 stran, tak jsem hltala stránku za stránkou tak rychle, že najednou jsem byla na konci ani nevím jak. A bylo mi to strašně líto, protože jsem si všechny postavy velmi oblíbila a chtěla jsem s nimi strávit ještě několik dalších hodin či dnů.

Nečekejte nic přehnaně duchaplného, ale ani tupého. Kniha má i svou skrytou hloubku.

S humorem a lehkostí nahlíží do života obyčejných teenagerek, jejichž nejdůležitější starostí původně je, kdy a s kým přijdou o panenství. Ale ony jiné problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

Hlavní postava April mi chvílemi připadla trošku naivní, protože třeba byla velice překvapená, že se musí za elektřinu měsíčně platit a proto na ni byla Vi naštvaná, když už několikrát po sobě nechala rožnuté světlo a zapnuté rádio po celý den. Také neuměla dát správný přípravek do myčky (a díky tomu měly jednoho dne bublinkovou kalamitu v koupelně) či zapnout pračku. Ani nikdy dříve nenakupovala a nepomáhala s vařením.
Teď se cítí trošku hloupě a ztraceně, protože jí rodiče hodně věcí usnadňovali nebo dělali za ni a ona najednou zjišťuje, že hodně věcí vůbec neví a nebo nemá páru jak vlastně fungují.

Její kamarádka Vi se toho musela sama hodně naučit, protože její maminka je věčně pryč a tak je samostatnější a dokáže si skoro se vším poradit.

Když jsem se ohlídla zpět na svůj život a zkušenosti v jejím věku, tak jsem se musela pousmát, protože v některých věcech jsem byla stejně tak naivní a udělala jsem pár podobných průšvihů a stejné chyby jako April. Asi si něčím takovým podobným musí v době dospívání projít každý.
Dokázala jsem se proto s April v mnohém ztotožnit a možná i díky tomu se mi ta kniha tolik líbila.

Je zde krásně ukázáno, jak se mladí lidé musí začít vyrovnávat se světem dospělých, což je někdy pro ně docela těžké, protože přibývají povinnosti a zodpovědnost, zažívají první lásku a navíc začínají se sexem a nastupují čím dál tím složitější problémy nejen v oblasti vztahů. Je to příběh o lásce, o zradě, o dospívání a všem, co k tomu patří.

Určitě bych ji doporučila všem dospívajícím dívkám, ale i těm dospělejším, které si chtějí zavzpomínat na svá mladší léta a dobře se u knihy pobavit a zasmát.

Ještě bych zmínila postavu Hudsona, která byla jednou z mých oblíbených, obestřenou po velkou část knihy záhadou a tajemstvím (Od něj dostane April kočičku, kterou pojmenuje Donutka – koblížek.), jeho bratra Deana, nejlepší kamarádku Marissu a přítele April Noaha, kolem kterého se děje celou dobu něco podezřelého.

Jediné, co mi úplně nesedlo, byl asi název a obal české verze knihy. Nemůžu říct, že se mi úplně bytostně nelíbí, to ne, ale dovedla bych si představit nějaký vhodnější. Ale jelikož už jsem viděla spoustu opravdu otřesných obalů, tak tento stále ještě hodnotím velmi kladně. Navíc ho rozhodně nepřehlédnete! :)

Nejspíš si seženu nějakou další knihu této spisovatelky, protože jestli jsou všechny takhle zábavné, tak bych se ráda ještě nechala znovu pobavit.

A co vy? Četli jste už tuto knihu? A nějaké další od Sarah Mlynowski? Doporučili byste mi nějakou?

* * *

Ukázka

28. BŘEZNA

Fakt, věřte nebo ne, narodila jsem se 28. března, a přesto se jmenuju April. Máma měla termín porodu spočítanej až na 14. dubna, jenže já jsem nějak spěchala, a ona usoudila, že jméno nemusí mít doslovnej význam. Že to může být jen metafora. Nový život. Nová rodina. No ještě že mi nedali jméno March, protože to neznamená jenom březen, ale taky pochod.

NEDOROZUMĚNÍ

Matthew: cinkni mame. ti vola uz od rana. si okousala vsechny nehty
Já: Stěhuju se dneska k Vi. Zavolám ti pozdějš! xxx
Matthew: k vi?
Já: Táta odjíždí do Clevelandu.
Matthew: a jo
Já: Tys mámě neřekl, že se táta stěhuje?
Matthew: zapomnel sem. a ty?

Jedna odpověď na “Rebelky – Sarah Mlynowska [RECENZE]”

  1. GiraffeAndy 20.9.2012 v 20:00 #

    Na tuhle knížku jsem nedávno narazila v knihkupectví a když jsem ji otevřela a přečetla si prolog, tak jsem věděla, že ji musim mít! :D Přišlo mi to sice dost střelené a ujeté, ale strašně mě to bavilo. Ale ještě jsem si ji nekoupila, stojí docela dost, ale až bude příležitost, asi do ní zainvestuju. Jinak četla jsem od autorky Šprndy a košťata, ale moc mě to nebavilo, je to asi spíš pro mladší čtenářky.

Zanechat komentář