Speak – Laurie Halse Anderson [RECENZE]

29 Bře

Autor: Laurie Halse Anderson
Název: Speak
Nakladatelství: Hodder Children’s Book
Rok vydání: 2008 (první vydání 1999)
Vazba: paperback
Počet stran: 230
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Melinda Sordino busted an end-of-summer party by calling the cops. Now her old friends won’t talk to her, and people she doesn’t even know hate her from a distance. The safest place to be is alone, inside her own head. But even that’s not safe.
Because there’s something she’s trying not to think about, something about the night of the party that, if she let it in, would blow her carefully constructed disguise to smithereens. And then she would have to speak the truth.
This extraordinary first novel has captured the imaginations of teenagers and adults across the country.

* * *

V roli vypravěče v této knize se nám představí čtrnáctiletá Melinda Sordino, která po prázdninách nastoupí na střední školu. Už od prvního dne se stane školním vyvrhelem, její bývalí kamarádi se k ní otočí zády, nikdo s ní nemluví, jen na ni zírají nebo si na ni ukazují. Jen nová dívka Heather, která se přistěhovala a neví o ničem, co se během prázdnin událo, se s ní skamarádí, protože jí Melinda první den školy pomůže a poradí.

Melinda se čím dál tím víc uzavírá do sebe a téměř úplně přestává mluvit. Rodiče se zlobí, že se jí zhoršují známky, ale po původu jejích problémů nijak zvlášť nepátrají. Ve škole ji baví jediný předmět – hodiny umění, kde se cítí bezpečně a může se projevovat beze slov. Pan učitel Freeman, který tyto hodiny vede, se jí snaží pomoct, poradit a dodává jí odvahu vyjádřit svoji bolest uměním.

Postupně se zpětně dozvídáme, co se vlastně stalo na tom osudném večírku, kam Melinda zavolala policii. Problémy s policií a zrušený večírek je ten důvod, proč se s Melindou nikdo nebaví. Ale nikdo už neví a ani se nezajímá, proč vlastně Melinda policii zavolala.

Najde nakonec Melinda odvahu postavit se všemu a všem čelem a promluvit o svých důvodech, aby vysvětlila, co se stalo a aby ochránila svoji bývalou kamarádku? Odpověď se skrývá uvnitř knihy. :)

Melinda mi byla velmi sympatická a dokázala jsem se s ní docela ztotožnit, protože někdy mám taky problém o něčem mluvit a tak raději mlčím.
Pozitivní na tom bylo to, že i když se staly Melindě dost ošklivé věci, všichni se od ní odvrátili a byla osamělá, tak nikdy nepomýšlela na sebevraždu.

Téma této knihy sice není z nejoriginálnějších a už se objevilo v mnoha dalších knihách a filmech, ale protože je stále aktuální a na celém světě je mnoho takových Melind, tak je jen dobře, že se objevuje znovu a znovu.

Kniha byla v roce 2004 zfilmovaná s Kirsten Stewart v hlavní roli. Režie se ujala Jessica Sharzer. Více o filmu naleznete na ČSFD – Mluv.

Trailer

* * *

Ukázka

Mr Freeman: „Art without emotion is like chocolate cake without sugar. It makes you gag.“ He sticks his finger down his throat. „The next time you work on your trees, don’t think about trees. Think about love, or hate, or joy, or pain- whatever makes you feel something, makes your palms sweat, or your toes curl. Focus on that feeling. When people don’t express themselves, they die on piece at a time. You’d be shocked at how many adults are really dead inside- walking through their days with no idea who they are, just waiting for a heart attack or cancer or a mack truck to come along and finish the job. It’s the saddest thing I know.”

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář