Ukolébavka – Sarah Dessen [RECENZE]

2 Čvn

Autor: Sarah Dessen
Název: Ukolébavka
Originální název: This Lullaby
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Mirka Kopicová
Rok vydání: 2011
Vazba: paperback
Počet stran: 276
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

„O lásce už jsem neměla žádné iluze. Přicházela a odcházela, ranila, a někdy taky ne. Lidé nemají být spolu navěky, bez ohledu na to, co se zpívá v písních.“

Remy nevěří v lásku, a ostatně proč by měla? Její matka se se popáté vdává a její otec, kterého nikdy nepoznala, ji zanechal jen jednu ubohou píseň – Ukolébavku, kterou si lidé tak často a tak absurdně nechávají hrát na svatbách.
Remy ale věří na zábavu, a tak o kluky nemá nouzi, s kamarádkami chodí pařit a vůbec si užívá života. Přesně podle plánu, s cynismem, nadhledem a jistou dávkou blahosklonnosti nad city ostatních. Pak se ale v jejím životě objeví Dexter a snaží se jí převrátit život vzhůru nohama. Otázkou je, zda o to ledová královna Remy vůbec stojí…

* * *

Ukolébavka je první knihou, kterou jsem četla od Sarah Dessen a rozhodně nezůstane poslední. (Už jsem si pořídila anglické verze některých jejích dalších knih a těším se až CooBoo česky vydá slibovanou Just Listen.)

Jak už hlásá anotace, je jasné, že jde o knížku hlavně pro dívky a že v ní půjde o lásku. I když v tomto případě spíš o nevíru v lásku.

Remy, která právě dokončila střední školu, organizuje své matce její další svatbu. Bude to v pořadí již páté manželství a Remy je už předem velmi skeptická o délce jeho trvání. Vůbec na lásku nevěří, ale není se moc čemu divit, když kolem sebe pořád vidí jen vztahy, které nevycházejí. Proto i její vztahy jsou plánovány na dobu určitou, kdy si Remy užije a pak pustí kluka k vodě. To je i její plán na léto, najít si kluka na zabavení a před odjezdem na vysokou mu dát kopačky. Jenže náhoda tomu chce, že narazí – a to doslova – na Dextera. On je přesný opak toho, co Remy u kluků očekává a přesto ji k němu neustále něco přitahuje. Má ráda pořádkumilovné – on je tak trochu bordelář, vysoký a hubený, tudíž občas velmi nemotorný a navíc je to muzikant! Remy má zásadu rozhodně nechodit s muzikanty. Je možné, že by se snad do něj mohla i zamilovat? Jak se s tím poperou její pesimistické představy o lásce a vztazích? Jestli vás to zajímá, tak si knihu co nejdříve kupte nebo půjčte a dozvíte se to. :)

Mě kniha velmi zaujala, možná i proto, že to není úplně taková ta typická romantická lovestory. Opravdu hodně dobře se četla a i když má relativně velký počet stránek, tak nemůžu říct, že by to nějak vadilo. Spíš naopak, příběh tak rychle odsýpá, že se ani nenadějete a jste na konci.
Je zde sice trošku předvídatelný konec, ale postavy jsou velmi realisticky ztvárněné a bylo zajímavé sledovat převážně Remy jak se vyvíjela a její konečnou proměnu. A Dextera si prostě musí zamilovat každý!
Také se mi líbilo, že CooBoo zachovalo originální obálku, která je vcelku příjemná na pohled a stejně tak jsem nadšená z toho, že je to paperback! Miluju paperbacky! :)

Knihu doporučuji převážně dívkám (ale přečíst si ji může úplně každý, když bude mít chuť) a nejlepší bude na takové to letní odpočinkové počteníčko.

* * *

Ukázka

“Láska je podvod,” prohlásila jsem a zakroužila slánkou po stole.
“Ach, zlatíčko, to ne!” natáhla se, vzala mě za ruku a stiskla ji. “Tomu přeci nevěříš, že ne?”
Pokrčila jsem rameny. “Zatím mě nikdo nepřesvědčil, že by tomu bylo jinak.”
“Ach Remy.” Vzala mou ruku a sevřela mé prsty ve svých. Měla menší ruce, chladnější, s jasně růžovými nalakovanými nehty. “Jak to můžeš říct?”
Podívala jsem se na ni. Vteřinu, dvě, tři. A pak jí to došlo.
“Ale ne,” řekla a pustila mi ruku, “jen proto, že se nepovedlo pár manželství, to ještě neznamená, že je to úplně nanic. S tvým otcem jsem prožila spoustu hezkých let, Remy, a nejlepší na tom bylo, že jsem díky tomu získala tebe a Chrise. Ty čtyři roky, co jsem byla s Heroldem, byly báječné, až úplně do konce. A i s Martinem a Winem jsem byla po většinu času šťastná.
“Ale vždycky to nakonec skončilo,” řekla jsem. “Nevyšlo to.”
“Možná, že by to tak někteří lidé řekli.” Složila ruce do klína, a chvilku přemýšlela. “Ale já osobně si myslím, že by bylo horší být celou tu dobu sama. Jistě, možná bych tím své srdce před některými věcmi uchránila, ale bylo by to opravdu lepší? Držet se stranou, protože se bojí, že něco nevydrží navždy?”

komentářů 6 na “Ukolébavka – Sarah Dessen [RECENZE]”

 1. Neliss 3.6.2012 v 18:35 #

  To znie dosť dobre, ako také príjemné čítanie.:) Hoci dievčenským románom práve neholdujem.^^“

  • Wolf Draven 3.6.2012 v 22:35 #

   To já jsem právě taky trošku zaměřená jiným směrem, ale bylo to takové příjemné odpočinutí od všech těch hororů, thrillerů, fantasy a scifi, že si budu asi dělat takové odpočinkové čtení častěji. Ono když pořád čteš jen o koncích světa, vraždách, démonech atd., tak něco takového klidnějšího někdy přijde vhod :))

 2. laurdes 14.8.2012 v 17:04 #

  Na Ukolébavku se už dlouho chystám :) jenom se chci zeptat, jestli už ti dorazila ta knížka Poslouchej a jestli jsou stejně velké, stejného formátu a tak..aby se daly hezky vyrovnat na poličku :) určitě chápeš, jak to myslím, ne? :)

  • Wolf Draven 14.8.2012 v 17:12 #

   Bohužel Poslouchej mi ještě nedorazilo, takže s tímhle ti moc neporadím, ale taky doufám, že bude pasovat s Ukolébavkou! :)

 3. Desirée Lydon 25.12.2013 v 17:15 #

  Mě naopak připadalo, že se kniha hrozně vlekla. Přeskočila jsem něklik stránek a ani jsem to nevnímala. Taky jsem tušila, že nakknec budou spolu :D

  • Wolf Draven 3.1.2014 v 00:37 #

   Tak já na ni měla asi větší náladu a přišlo mi, že utekla strašně rychle :)

Zanechat komentář