Vesmír v tweetech – Marcus Chown a Govert Schilling [RECENZE]

5 Zář

Autor: Marcus Chown a Govert Schilling
Název: Vesmír v tweetech – Velké myšlenky a jejich stručná objasnění
Originální název: Tweeting the Universe: Tiny Explanations of Very Big Ideas
Nakladatelství: Kniha Zlín
Překlad: Lucie Kudlejová
Rok vydání: 2012
Forma: e-kniha
Počet stran: 200
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Dva zkušení autoři vědeckých publikací odpovídají na 140 největších otázek z oblasti fyziky, přičemž podstatu každé z nich shrnují do tweetů o 140 znacích.

Marcus Chown a Govert Schilling nás vezmou na jedinečnou exkurzi po vesmíru. Mají odpovědi na všechno, počínaje základními úvahami – Proč je obloha v noci temná? Proč se hvězdy na noční obloze chvějí? – až po ty nejzáludnější – Co jsou kvasary? či Co předcházelo Velkému třesku?

Některé otázky v této geniálně informativní publikaci se ukazují být stejně překvapivé jako odpovědi na ně. Je možné, že veškeré galaxie, které jsme pomocí dalekohledů schopni spatřit, nejsou ničím jiným než optickým klamem? Dalo by se na Saturnově měsíci Titanu plavat? Jak je možné, že se Měsíc nezřítí na Zemi? (Což, jak se ukáže, mimochodem není vůbec hloupá otázka.) A plaval by Saturn, kdybychom měli dost velkou nádrž s vodou?

* * *

Jakmile jsem zjistila, že nakladatelství Kniha Zlín plánuje vydání této knihy a vypisuje konkurz na tzv. “reading copies”, hned jsem se přihlásila. Vesmír i vše s ním spojené mě od malička fascinovalo. Na noční oblohu jsem se jako malá dokázala dívat hodiny a hodiny bez omrzení. Stejně tak jsem o vesmíru dokázala hodiny a hodiny vykládat své babičce, která byla jediná ochotná poslouchat a navíc ještě i přispívat do debaty svými vlastními postřehy a znalostmi.
Měla jsem několik knih a encyklopedií o vesmíru, které jsem si neustále dokola prohlížela a četla. Problém některých z nich byl v tom, že byly složité a dost těžko pochopitelné (zvlášť pro malé dítě).

To o téhle knize říci nelze. Nejen, že je psána tak, aby ji pochopil každý, ale ještě je tu jedna další zvláštnost – je celá napsána v tweetech! A tweet, jak jistě víte, má pouze 140 znaků.

A jak na něco takového vůbec autoři knihy přišli? To se dozvídáme z předmluvy.
Oba pánové se seznámili na ostrůvku Aruba v Karibiku dne 26.2.1998, kdy zde bylo možné přesně 3 minuty a 32 sekund pozorovat úplné zatmění Slunce Měsícem. Oba měli stejný úkol – napsat o tom článek. Marcus tam byl přes anglicky vydávaný časopis New Scientist, Goverta vyslal Nizozemský týdeník Intermediair.
Poté se zase oba odebrali žít své životy.

V roce 2009 začala rychle získávat na popularitě sociální síť zvaná Twitter. Govert i Marcus si ji časem velmi oblíbili a právě na Twittru na sebe opět narazili.
V roce 2010 Govert poslal Marcusovi email se zajímavým návrhem. Protože na něj jeho příznivci směřovali spoustu dotazů, tak každý páteční večer pořádal na Twitteru kurz na některé z astronomických témat. Později z toho vznikly týdenní sloupky v jednom nizozemském celostátním deníku. Odezva čtenářů byla obrovská a proto se Govert rozhodl napsat knihu pro širší veřejnost – v angličtině. Ozval se Marcusovi, zda by se s ním nechtěl pustit do knihy tweetů. A Marcus souhlasil.

Shrnout celá obsáhlá témata jako je např. Teorie velkého třesku do několika tweetů se ukázalo být velkou výzvou. Přece jen 140 znaků není zrovna moc.
Také se rozhodli symbolicky pokrýt 140 témat (Každý si vzal na starost polovinu.) ve 14 okruzích. Jsou to Obloha, Země, Měsíc, Vesmírný prostor, Slunce, Sluneční soustava, Hvězdy, Mléčná dráha, Galaxie, Vesmír, Život ve vesmíru, Dějiny astronomie, Dalekohled a Pohled do vesmíru.
Mimojiné se třeba dozvíte jak vzniká duha, proč je obloha modrá, co jsou sluneční skvrny, proč jsou planety kulaté, proč se hvězdy hvějí nebo explodují, co je hlavní složkou mléčné dráhy, co jsou kvasary nebo také to, že Teorie velkého třesku není jen populární sitcom. :)

A jak se jim povedlo vše vysvětlit jen za pomoci tweetů? To už se musíte přesvědčit sami!

Jestli ale i vy patříte mezi lidi, kteří by se rádi něco dozvěděli o vesmíru, ale nebaví je číst sáhodlouhé vědecké články či nesrozumitelné publikace, tak tato kniha je přesně pro vás!

V této knize jsou vysvětlení krátká, výstižná a lehce pochopitelná. Čtení rychle uběhne a je nejen poučné, ale i zábavné a občas se dozvíte i velmi humorné historky, o kterých jste neměli ani ponětí.

Mně se kniha líbila velmi a myslím si, že jsem si z ní i hodně odnesla, dozvěděla se spoustu nových věcí a osvětlila si i některé starší záležitosti, které jsem coby dítě úplně nepochopila a jako starší se k nim nestihla (až doteď) vrátit.

Moc děkuji nakladatelství Kniha Zlín, že jsem si mohla tuto knihu přečíst a to ještě před oficiálním vydáním, které je plánováno na 27.9.2012. Můžete si knihu či e-knihu v ten den objednat na stránkách Knihy Zlín a nebo u svých knihkupců.

* * *

Místo ukázky vám přináším vzkaz jednoho z autorů českým fanouškům:

Video je hodně potichu, takže si dejte volume naplno, ale pak si ho zas nezapomeňte vrátit zpět! ;)

komentáře 3 na “Vesmír v tweetech – Marcus Chown a Govert Schilling [RECENZE]”

  1. Pampeliskove chmyri 5.9.2012 v 18:32 #

    Tu knihu si chci přečíst! Díky za doporučení.=) Máš to pěkně napsané.

  2. Ivet 28.11.2012 v 21:08 #

    Tahle knížka zaujme na první pohled už nápadem. Další plus je, že je to populárně naučná četba pro ty, kteří fyzice a podobným vědám až tak moc nefandí, ale přesto by se chtěli něco zajímavého dozvědět.
    Moc díky za super recenzi. :)

Zanechat komentář