When You Reach Me – Rebecca Stead [RECENZE]

20 Kvě

Autor: Rebecca Stead
Název: When You Reach Me
Český název: Až včera dorazíš
Nakladatelství: Andersen Press
Rok vydání: 2009
Vazba: paperback
Počet stran: 200
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Four mysterious letters change Miranda’s world forever.

By sixth grade, Miranda and her best friend, Sal, know how to navigate their New York City neighborhood. They know where it’s safe to go, like the local grocery store, and they know whom to avoid, like the crazy guy on the corner.

But things start to unravel. Sal gets punched by a new kid for what seems like no reason, and he shuts Miranda out of his life. The apartment key that Miranda’s mom keeps hidden for emergencies is stolen. And then Miranda finds a mysterious note scrawled on a tiny slip of paper:

I am coming to save your friend’s life, and my own.
I must ask two favors. First, you must write me a letter.

The notes keep coming, and Miranda slowly realizes that whoever is leaving them knows all about her, including things that have not even happened yet. Each message brings her closer to believing that only she can prevent a tragic death. Until the final note makes her think she’s too late.

* * *

Miranda je obyčejná dvanáctiletá dívka, která žije se svojí maminkou v New Yorku v roce 1979. Vypráví nám příběh, který píše jako dopis někomu neznámému (komu a proč se dočteme v podstatě až ke konci knihy).
Dozvídáme se o přípravách na soutěž The $ 20 000 Pyramid, do které se Mirandina maminka přihlásila a byla vybrána, o kamarádství se spolužákem a sousedem Salem a jak a proč skončilo, o bláznivém smějícím se muži, který se objevil na rohu ulice, v které MIranda i Sal bydlí, o Mirandině více než oblíbené knížce o cestování v čase (A Wrinkle in Time od Madeleine L’Engle) i o záhadných zprávách, které dostává od někoho neznámého. Ve zprávách jsou někdy údaje o událostech, které se ještě nestaly. Teprve až postupem času začíná Mirandě docházet, jakou důležitou roli v celém příběhu hraje.

Knížku jsem si koupila víceméně náhodou, protože mě zaujala anotace a taky ocenění, které dostala, ale popravdě jsem měla o knize trošičku jinou představu. Ovšem nemůžu říct, že by mě kniha zklamala, to ani náhodou, spíš naopak! Je to opravdu krásný příběh a ceny, které získal, byly rozhodně zasloužené.

Ono zpočátku se opravdu kniha tváří jako takový obyčejný příběh, ale postupem času se mění ve větší a větší záhadu a až ke konci knihy do sebe začíná vše pomalu zapadat jako puzzle. A i když jsem v jednu chvíli začala tušit, kterým směrem se příběh bude vyvíjet, tak stejně jsem zažila několik nečekaných překvapení, které mi vyrazily dech. Opět se zde ukazuje fakt, že každá akce přináší reakci a že vším, co děláme ovlivňujeme životy jiných, aniž bychom někdy tušili jak moc.

Občas mi trošku dělalo problém se rychle zorientovat, v kterém čase se zrovna nacházíme, protože se autorka někdy vrací ve vzpomínkách. Ale i přesto, že jsem knihu četla v angličtině, tak mi čtení zabralo necelý den, protože to bylo tak napínavé, že jsem nedokázala přestat číst.

Určitě bych knihu doporučila všem čtenářům, mladším i starším, protože tento milý příběh si jistě najde cestu do srdcí všech.

Ještě jedna zajímavost na konec. Autorku k napsání knihy údajně inspiroval článek v The New York Times o muži, který se vzbudil v Denveru a nevěděl kdo je a proč tam je. Až když podstoupil hypnózu, tak začal vyprávět o své ženě Penny a dvou dcerkách, které zahynuly při autonehodě. Když se ale podařilo Penny najít, tak se zjistilo, že je to mužova snoubenka a že žádné děti nemají. Autorka si říkala, zda muž nějakým způsobem necestoval časem, aby zabránil nehodě a neztratil u toho paměť. Trošku strašidelné, co myslíte? :)

* * *

Ukázka

M,
This is hard. Harder than I expected, even with your help. But I have been practicing, and my preparations go well. I am coming to save your friend’s life and my own.
I ask two favors.
First, you must write me a letter.
Second, please remember to mention the location of your house key.
The trip is a difficult one. I will not be myself when I reach you.

komentáře 3 na “When You Reach Me – Rebecca Stead [RECENZE]”

 1. Neliss 25.5.2012 v 15:33 #

  Túto knihu som nepoznala, ale znie celkom zaujímavo. :D A trošku… scary.

  • Wolf Draven 25.5.2012 v 23:24 #

   Je fakt super, mně se hodně líbila a ano, je svým způsobem i trošku strašidelná ;) Ale takovým hezkým způsobem :)

  • Cathleen 1.5.2017 v 13:50 #

   ?I think a serious party would let him continue and fail to win the leadership. This has got be at least somewhat pleasing to his leadership rivals. Maybe now the Liberals can get a genuine leadership race? Let the party membership show that they do not wish JT to lead rather than having party brass banish him as you suggest. It’s risky, sure, but it would also show a party not dictated to by the &#;8P022MO” so to speak. A good way to show change from the Chretien days and the current Harper admin.

Zanechat komentář