Záchranný člun – Charlotte Roganová [RECENZE]

9 Zář

Autor: Charlotte Rogan
Název: Záchranný člun
Originální název: Lifeboat
Nakladatelství: Fortuna Libri
Překlad: Jana Pacnerová
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 280
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Dvacetiletá Grace Winterová – novomanželka a čerstvá vdova – stojí před soudem a bojuje o život.

Strhující vyprávění o mladé ženě, která se po sňatku s bohatým obchodníkem plaví na zaoceánském parníku, který se z ne zcela vysvětlitelných důvodů začne potápět… Grace se na poslední chvíli dostane na záchranný člun. Ten je však zcela přeplněný a jen stěží je možné zvládnout nerovný boj s oceánem. Tíživá otázka, zda budou zachráněni, drsné podmínky, nedostatek potravy i vody, šílenství, slunce, nekonečné moře… to všechno nutí lidi na člunu ukázat svůj charakter a odhalit se až na samou dřeň. Grace přežije díky silné vůli – a také díky činu, který se na člunu zdá přirozený, ale v bezpečném životě na souši ji postaví před soudní tribunál.

Koho soud uzná vinným a koho nevinným? Je ale vůbec možné soudit někoho, kdo prožil peklo?

* * *

Už v prologu se setkáváme s Grace Winterovou, mladou dvaadvacetiletou ženou, která je hlavní postavou této knihy. Před deseti týdny se vdávala, před více než šesti týdny ovdověla, má za sebou jednadvacet dní v záchranném člunu a nyní už dva týdny tráví ve vězení. Spolu s dalšími dvěma ženami – Hannah Westovou a Ursulou Grantovou – bojuje za svůj život kvůli incidentu, který se stal v záchranném člunu potopeného zaoceánského parníku jménem Císařovna Alexandra.

Jeden z právníků přijde s nápadem, aby si Grace psala deník, v němž popíše všechny události těch jednadvaceti dnů, na které si vzpomene. Počítá s tím, že by deník mohl být předložen jako jakýsi zprošťující důkaz.

Postupně se tak dozvídáme o každém dni a noci strávených ve člunu. Už hned zkraje je jasné, že to nebude žádné lehké čtení. Popis situací, kdy museli nekompromisně odrážet další topící se lidi, kteří se snažili dostat do jejich už tak přeplněného člunu, je chvílemi opravdu drsný. Neobměkčí je ani malé dítě, každý chce zachránit hlavně sám sebe.

I když je každý záchranný člun údajně pro čtyřicet osob, je každému hned jasné, že se někde stala chyba. Ve člunu s Grace je dohromady třicet devět lidí – z toho třicet žen, jedno malé dítě a osm mužů – a mají velké problémy udržet člun na vodě. Jen díky tomu, že jsou zde převážně váhově lehčí ženy, se nepotopí okamžitě.
Zpočátku mají na dohled další dva záchranné čluny, ale radši se od nich drží v bezpečné vzdálenosti.

Vedení se ujme pan Hardie – lodník a jediný člen posádky lodi na tomto záchranném člunu. Určuje, co má kdo dělat a kdy se vystřídat. Spravedlivě rozděluje zásoby jídla a vody a snaží se co nejvíc šetřit “na horší časy”. Ostatní zpočátku nechápou proč, když záchrana přece musí být už na cestě. Ale s každou další hodinou na člunu jejich naděje začínají pomalu vadnout. Už třetí den to jedna z žen nevydrží, napije se mořské vody a zešílí. Na povrch se derou skryté vlastnosti a charakter lidí. Začnou se hádat, obviňovat, házet na sebe “špínu” a začínají být agresivní. Začnou si přimýšlet a domýšlet některé události a pomlouvají se navzájem.

Mezi vzpomínkami na to, co se dělo na člunu, Grace vzpomíná i na svého novomanžela Henryho, který ji nějakým zázrakem bych schopný získat místo ve člunu, ale také na události před potopením lodi, před naloděním a dokonce i ze své vzdálenější minulosti. Dozvídáme se něco málo i z její povahy a také důvod některých jejích činů.

Když jim dojde i ta trošička jídla, kterou měli, loví pan Hardie z člunu nožem ryby. Každý je potom vděčný i za kousek syrového masa. To se ale nedaří pokaždé, všem už docházejí síly, někdo se hroutí, jiní začínají pomalu ale jistě bláznit.

Když se blíží bouře, navrhne pan Hardie, že by se měli někteří “dobrovolně” obětovat, aby se člunu odlehčilo a ostatní měli větší šanci přežít. Nakonec se losuje mezi muži a tři z nich se vrhnou přes palubu. Člunu se sice podaří bouři ustát, ale některým ženám se Hardieho chování přestává zamlouvat a začnou plánovat jeho vraždu. Právě kvůli tomu se po záchraně ocitnou před soudem. Jak se to vlastně všechno seběhlo? A jaký bude verdikt soudu? To už si musíte přečíst sami.

A rozhodně nebudete litovat času stráveného nad touto knihou. Chvílemi je emotivně velmi silná, jindy drsná a donutí vás se zamyslet nad tím, jak byste se zachovali vy. Já upřímně netuším, protože tohle je tak extrémní situace, kterou jsem naštěstí ještě nikdy neprožila (a doufám, že to tak i zůstane). Ale asi bych chtěla za každou cenu přežít. A ta cena by mohla být stejně vysoká jako ta Gracina.

Původně jsem chtěla román přečíst jedním dechem a ze začátku to vypadalo tak, že to zvládnu. Ale časem jsem musela dělat pauzy, abych se mohla “nadechnout”. A také napít a najíst. Chvílemi jsem totiž měla pocit, že sedím ve stejném člunu spolu s Grace.
U některých knih máte nadhled čtenáře, u této se stáváte její součástí.

Velice děkuji nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutí tohoto skvělého recenzního výtisku!

* * *

Zajímavost

Někomu jistě vytanula na mysli vzpomínka na Titanic. V této knize je dokonce o Titaniku zmínka a děj příběhu se odehrává dva roky po jeho potopení.

Ukázka


„Bůh nám pomáhej,“ vydechl diákon. Poklekl na dno člunu proti Hardiemu, zády k nám ostatním, zaťaté ruce zdvižené k zuřící obloze. 
„Ó pane, “ zaúpěl, „jsem ochoten se obětovat pro tyto tvé drahé děti, ale proč je to tak těžké?“ Zdrceně hleděl do vln, chvějivé vtělení strachu a možná i počínající zjištění, že „drahé děti“ není přiléhavé označení pro jeho druhy ve člunu. 
Zacpala jsem si uši, abych ho neslyšela, a přivinula se silněji než kdy dříve k Mary Ann. Ukazovaly se holé kosti našich povah. Žádný z nás nestál ani za zlámanou grešli. Byli jsme zbaveni veškeré slušnosti. Nepozorovala jsem, že by v nás zbylo něco dobrého či ušlechtilého, jakmile došly potraviny a přístřeší.

komentářů 8 na “Záchranný člun – Charlotte Roganová [RECENZE]”

 1. Anonymous 10.9.2012 v 11:08 #

  Dneska po škole pro ni jdu do obchodu, vypadá to jako kniha přesně pro mě.
  Skvělá recenze. Díky za ni.

  • Wolf Draven 11.9.2012 v 13:05 #

   Díky, že se líbí :)

  • nikol 2.11.2014 v 15:06 #

   Ahoj nekupuj tato kniha je nudna zbytecne moc rozepsan kdyby byla strucnejsi tak se vejde na 10maz 15 stran

   • Wolf Draven 5.11.2014 v 18:04 #

    Tak někomu se může líbit přece :)

 2. Rodaw z Knihánkova 10.9.2012 v 17:48 #

  Čeká na mě na přečtení se už se na ni opravdu STRAŠNĚ MOC těším!! Díky za úžasnou recenzi!!
  Já jsem netušila, že se tato kniha odehrává v minulosti. Myslela jsem si, že je z dnešní doby. A je tu zmínka o Titanicu? Wow! Tak to je úžasný. Titanic je totiž moje srdcovka :-)

  • Wolf Draven 11.9.2012 v 13:05 #

   Díky za pochvalu ;) Doufám, že se ti bude kniha líbit stejně tak jako mě :) A těším se na tvoji recenzi, jestli bude ;)

 3. Christine 10.11.2012 v 09:15 #

  K tejto knihe by som sa veľmi rada dostala a prečítala si ju, lebo pôsobí úplne perfektne a tvoja recenzia :-)

  • Wolf Draven 5.11.2014 v 17:41 #

   Zadařilo se? ;)

Zanechat komentář