Zaklínač duší – Sebastian Fitzek [RECENZE]

7 Dub

Autor: Sebastian Fitzek
Název: Zaklínač duší
Originální název: Der Seelenbrecher
Překlad: Vítězslav Čížek
Nakladatelství: Euromedia
Rok vydání: 2010
Vazba: vázaná
Počet stran: 240
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Tři ženy – všechny mladé, krásné, kypící životem – postupně beze stopy zmizí. Pouhý týden v zajetí psychopata, kterého média označují jako „Zaklínač duší“ , stačí, aby se dívky znovu objevily coby zhypnotizované loutky, psychicky pohřbené ve vlastním těle. Krátce nato udeří Zaklínač znovu – v nedaleké luxusní psychiatrické léčebně. Vyděšení doktoři i pacienti zjišťují, že neznámý pachatel vnikl dovnitř krátce předtím, než byla klinika v důsledku sněhové bouře odříznuta od okolního světa. V noci hrůzy, která následuje, jim dotyčný šílenec dává dostatečně najevo, že nemají naději na únik. Nehrozí jim mučení, trýznění ani smrt, ale čeká je něco mnohem děsivějšího…

* * *

Kniha Zaklínač duší mě zaujala na první pohled díky zajímavé obálce a podmanivému názvu. A poté, co jsem si přečetla anotaci mi bylo jasné, že tuto knihu si prostě musím přečíst. Hned jsem si ji zapsala do seznamu přání na Vánoce a ke své radosti jsem ji pod stromečkem i našla.

V knize probíhají dvě dějové linie.
V jedné profesor na univerzitě dá jako součást experimentálního projektu vybraným studentům přečíst jistý tajný chorobopis, který byl nalezen v pozůstalosti po jednom známém psychiatrovi. Nic jiného, musí jen přečíst ten chorobopis.

Druhá linie je vlastně chorobopis sám, ve kterém je popsán velmi děsivý příběh, kdy zůstáne skupinka lidí ve sněhové vánici uzavřena ve speciální psychiatrické klinice. Nikdo nemůže ven ani dovnitř. Hrstka pacientů i zaměstnanců kliniky najednou zjišťují, že je zde s nimi uzavřen i jeden brutální šílenec.

Nechci prozrazovat více, protože kniha je hned od začátku nabitá napětím a plná nepředvídatelných zvratů a v tomto nasazeném tempu pokračuje až do úplného a naprosto nečekaného konce. Já osobně jsem úplně ztratila dech!

Spisovatel ví, jak si pohrát s myslí čtenářů. Jakmile se jednou do knihy začtete, nebudete schopní ji odložit. Bude vám připadat, že jste součástí příběhu.

Kapitoly jsou vlastně časové údaje. Navíc je každá dějová linie psána rozdílných stylem písma, aby šlo lehce poznat, v které časové a dějové linii se právě nacházíte.

* * *

Ukázka

„Představte si následující situaci…“
Hlas staré dámy, u jejíž nohou klečel, slyšel Caspar pouze tlumeně, jakoby skrz zavřené dveře.
„Otec a syn jedou v noci temným lesem po zasněžené silnici. Otec nezvládne řízení. Auto narazí do stromu a otec je na místě mrtev. Syn přežije s těžkým zraněním a převezou ho do nemocnice, kde ho okamžitě přijmou na úrazovou chirurgii. Přijde k němu chirurg, ztuhne a zděšeně vyhrkne: „Panebože, toho chlapce nemůžu operovat. To je můj syn!“
Stará dáma se na posteli na okamžik odmlčela a pak se vítězoslavně zeptala: „Jak je to možné, když hoch nemá dva otce?“

komentáře 3 na “Zaklínač duší – Sebastian Fitzek [RECENZE]”

  1. Wolf Draven 7.4.2012 v 18:30 #

    A kdo uhodne hádanku z ukázky má u mě bod ;)

  2. Wolf Draven 11.4.2012 v 21:48 #

    Nebo možná i něco jiného ;)

  3. Wolf Draven 1.6.2012 v 21:57 #

    Ok, soutěž o záložky proběhla na FB :)

Zanechat komentář