Zámek a Klíč: Vítejte v Lovecraftu – Joe Hill [RECENZE]

22 Čvc

Autor: Joe Hill (text) + Gabriel Rodriguez (kresba)
Název:  Zámek a Klíč : Vítejte v Lovecraftu
Série: Zámek a Klíč
Díl: #1
Originální název: Locke and Key: Welcome to Lovecraft
Nakladatelství: Comics Centrum
Překlad: Jan Kantůrek
Rok vydání: 2011
Vazba: paperback
Počet stran: 168
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Vítejte na Klíčově, tajemné usedlosti v Nové Anglii, s mnoha dveřmi, které změní každého, kdo se do nich odváží vstoupit. A kde přebývá bytost plná nenávisti a zloby, která nebude mít pokoj, dokud se jí nepodaří otevřít ty nejstrašlivější dveře ze všech. Seznamte se s rodinou Zámkových, jimž je osudem předurčeno stát se strážci tajuplných zázračných klíčů. Nina, Tyler, Kinsey, Bóďa a Duncan se musejí každý zvlášť postavit svým strachům, zastavit šíleného vraha i plíživé zlo, skryté ve studni.

* * *

Tohle je můj úplně první comics, na který jsem se rozhodla napsat recenzi. Zaujal mě hned z několika hledisek.

 • Text má na svědomí syn slavného autora hororů Stephena Kinga – Joe Hill, který sám je už docela známý spisovatel. (Napsal např. vynikající horor Černá krabice či Rohy.)
 • Kresba Gabriela Rodrigueze je naprosto vynikající. Dokáže si vyhrát i s nejmenšími detaily. Člověka baví i jen zírat na obrázky.
 • Je to horor, můj oblíbený žánr.
 • Hlavními postavami jsou převážně děti a mladiství.

Děj nám představuje rodinu Zámkových a začíná v momentě, kdy je otec brutálně zavražděn. Matka odveze své tři děti (Tylera, Kinsey a Bóďu) ke strýčkovi Duncanovi do otcova rodiště, městečka Lovecraft do domu se zvláštním názvem – Klíčov. Dům je totiž “volá” zpátky k sobě, protože někdo z nich může být klíčem ke všem tajemstvím a záhadám.

Sedmnáctiletý Tyler se uzavírá do sebe a neustále se trápí pocitem viny, že je zodpovědný za smrt otce, protože si přál, aby se něco stalo. Patnáctiletá Kinsey se snaží najít sama sebe a malý Bóďa, kterému je šest se rozhodne propátrat celý Klíčov a okolí. Když nalezne starý studniční domek a v něm ozvěnu ze studny, která není jen ozvěnou, začnou se dít zvláštní věci…
Navíc Sam Lesser je na útěku z vězení.

A jak už to u některých hororů bývá, ne vše je tak, jak se zpočátku zdá a některé zdánlivě nesouvisející události a věci mají spojitost s osudem celé rodiny Zámkových. Více ale už nechci prozrazovat, abych vás nepřipravila o zajímavý zážitek z tohoto comicsu.

Stejně tak jako je Joe Hill mistr slova, je Gabriel Rodriguez mistr kresby, která jen zvýrazňuje dokonalý děj příběhu, jenž vám nedá spát a tak hltáte jednu stránku za druhou. A potom se musíte vracet, abyste si znovu a znovu vychutnali dokonalost všech detailů kresby.

Nesledujeme pouze příběh z pohledu rodiny Zámkových, ale i z pohledu vraha – Sama Lessera.
Děj přítomnosti se někdy střídá či prolíná se vzpomínkami na minulost a pomalu, po střípkách, se nám odhaluje a vykresluje i děj z dávné minulosti, který je svázaný s domem, který má několik velmi zvláštních dveří.

Určitě bych tento comics doporučila všem milovníkům hororů a temných fantasy příběhů, na své si přijdou hlavně fanoušci Joe Hilla a jeho otce Stephena Kinga.
Příběh je ale místy trošku více brutální (navíc detailně vyobrazený) a proto rozhodně není určen pro děti (to také dokazuje věkové doporučení +15 na obálce) či pro velmi slabé povahy, které nenávidí pohled na krev.

Já osobně jsem byla z comicsu nadšená a už se těším na další díly. Doufám jen, že vyjdou i v češtině velmi brzy.

* * * 

Zajímavost

Podle série Zámek a klíč v současnosti vzniká stejnojmenný televizní seriál v produkci Stevena Spielberga.

Ukázkakomentáře 3 na “Zámek a Klíč: Vítejte v Lovecraftu – Joe Hill [RECENZE]”

 1. Rodaw z Knihánkova 24.7.2012 v 11:16 #

  Horory miluju a knížku bych si určitě koupila, ale nemám ráda komiksy :( Což je teda u mě zásadní problém. Takže si knihu asi spíš nekoupím.. Každopádně má zajímavý námět :)

  • Wolf Draven 7.8.2012 v 12:45 #

   No já osobně mám ráda jen některé comicsy a tenhle je jeden z nich! Nejen, že jsou obrázky fakt pěkný, ale je to skoro jako dívat se na film :)

  • Wolf Draven 7.8.2012 v 12:46 #

   Mimochodem, někdy se dá najít v Levných knihách za pár korun :)

Zanechat komentář