Závist – Gregg Olsen [RECENZE]

16 Čvc

Autor: Gregg Olsen
Název: Závist
Série: Román prázdné rakve
Díl: #1
Originální název: Envy
Nakladatelství: Fortuna Libri
Překlad: Eva Kalábová
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 288
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Román o prázdné rakvi – Vražda je tak sprosté slovo…

Noc, kdy Katelyn zemřela, se stalo cosi, co všechno změnilo. Zlo má nejrůznější příchutě. Někdy je hořké, jindy ošidně sladké. Katelyn zjistila den své smrti. V jeden okamžik byla deprimovaným teenagerem a zároveň ztratila život. A pak… ležela na stole z nerezové oceli, oči skleněné, tělo studené, a byla opravdu, ale opravdu mrtvá.

Jak se to stalo? Byla to sebevražda, nebo vražda? A kdo za to nese vinu?

Dvojčata Hayley a Taylor Ryanovi zakopnou o důkaz, který je mnohem více znepokojující než si vůbec dokázali představit… a prolitá krev je přivede na stopu tajemství z dávné minulosti, o níž by raději ani nic nevěděli.

Autor se nechal inspirovat pravdivým příběhem internetové šikany a Závist je prvním dílem odvážné, otevřené a hrůzostrašné série, která vás přivede až na hranu mezi životem a smrtí.

* * *

Na tuto knihu jsem hodně dlouho čekala! Už když vycházela anglicky, tak jsem si na ni dělala zálusk, ale odrazovala mě celkem vysoká cena. Pak jsem se ale dozvěděla, že je v plánu české vydání a tak nezbývalo než si počkat. Nakonec jsem se dočkala! Ihned jsem si knihu předobjednala a pak už jen čekala až mi dorazí domů, abych se mohla ponořit do příběhu. A to ne do ledajakého příběhu! Je to přesně ten typ, který miluju! Mysteriozní thriller s nádechem nadpřirozena s mladými lidmi v hlavní roli.

Jsou Vánoce. Katelyn se chystá do horké vany a je dost naštvaná na babičku s dědou, kteří utratili peníze, které jí slíbili na vysokoškolská studia.
Něco nebo někdo ale vyčkává v koutě…

Pak už jen matka najde Katelyn mrtvou ve vaně, kde se nachází i zapojený minikávovar. Byla to sebevražda nebo nešťastná nehoda? A nebo snad dokonce vražda?

Dvojčata Hayley a Taylor Ryanovy, které si byly kdysi s Katelyn hodně blízké (na střední škole už tolik bohužel ne) cítí, že kolem smrti Katelyn je něco podivného a snaží se zjistit více. Ona to totiž nejsou tak úplně obyčejná dvojčata. Mají zvláštní schopnosti, které jim při pátrání po pravdě pomáhají dojít k cíli.

Postupně, jak se příběh vyvíjí, se dozvídáme další a další dílky skládačky, které do sebe začínají zapadat. Nejen o životě a smrti Katelyn, ale i o životě a osudech ostatních protagonistů románu.

Dost mě překvapilo a šokovalo, že za touto fikcí stojí i několik pravdivých příběhů, které také nemají moc šťastné konce a byly autorovou inspirací. Někdy je dosti zarážející kam až může zajít lidská nenávist a závist či zloba a jak se vše může zvrtnout v tragédii.

Kniha je opravdu velmi napínavá a nedá se od ní takřka doslova odtrhnout. Věřím tomu, že kdybych neměla zrovna žádné jiné povinnosti, tak bych ji přelouskala za jeden den. Takhle mi ale zase déle vydržela a nečekané situace, které občas nabízela, mi vrtaly hlavou celé hodiny než jsem se dostala k pokračování ve čtení.

Určitě bych knihu doporučila všem fanouškům napětí, záhad a tajemna a převážně milovníkům tzv. “young adult” literatury.
Román se právem zařadil do mých velmi oblíbených knih a už se nesmírně těším na další pokračování, které doufám vyjde velmi brzy i u nás.

* * *

Ukázka

Dobro někdy ve svém boji se zlem potřebuje pomocnou ruku. Jak Taylor tak i Hayley věděly, že toto tvrzení je pravdivější než to, že jejich oči jsou modré nebo že jejich fenka Hedda, dlouhosrstý jezevčík, je postelový povaleč. Nicméně si říkaly, jestli je to tak vždycky i ve vnějším světě. Někdy to vypadalo, že mimo hranice Port Gamble se lidi utápějí ve spoustě konfliktů, nenávisti, v neustálé zlobě – ať už zvolíte jakékoli slovo, kterým byste popsali ošklivé věci, jež dělá jeden člověk druhému.


Ryanova dvojčata měla mírně zdeformované představy o zlu a systému trestního soudnictví. Jejich matka jako malá žila ve věznici, kterou řídil její otec a teď pracovala jako sestra na psychiatrii. Jejich otec si vydělával psaním o vraždách. Co od svých rodičů neomylně věděli, bylo to, že existují dvě formy zla: náhodné a úmyslné.

komentářů 7 na “Závist – Gregg Olsen [RECENZE]”

 1. Rodaw z Knihánkova 16.7.2012 v 23:48 #

  Skvělá recenze!!
  Už jsi mě nalákala na knihu Nepříjemně blízko (ano, díky Tvé skvělé recenzi jsem si ji pořídala :)). Závist by mi měla dojít a teď se na ni těším ještě o to víc!!
  Miluju napínavé mysteriózní thrillery!!

 2. Jillian 17.7.2012 v 00:20 #

  Tahle kniha mě dřív zaujala. Jsem ráda, když ji někdo hodnotí kladně, utvrtzuje mě to v tom si ji pořídit :)

 3. laurdes 14.8.2012 v 19:55 #

  Aspoň že tak! S Fortunou mám dohodu o recenzácích, tak aspoň daty ušetřím :) .. osobně jsem fascinovaná dvojčatama, takže to mě na knížce hodně láká.. a přece jenom ta obálka je krásná :)

  • Wolf Draven 14.8.2012 v 21:16 #

   Tak to je super :)
   Tahle knížka je taky skvělá a tady je to ještě podtrhnutý úžasnou obálkou. U mě funguje, že obálka prodává…já jak vidím krásnou obálku, tak jsem schopná utratit i poslední peníze :D

 4. E_V_E 13.12.2012 v 21:36 #

  O tejto knihe viem už dlho, no nijak zvlášť ma zatiaľ neoslovila, určite by som si ju rada prečítala, ale až tak sa do toho nehrniem. Aj keď to vyzerá celkom zaujímavo 8)

Zanechat komentář