Šachové figurky – Peter May [RECENZE]

26 Lis

sachove-figurkyAutor: Peter May
Název: Šachové figurky
Série: Trilogie z ostrova Lewis
Díl: #3
Originální název: The Chessmen
Nakladatelství: Host
Překlad: Linda Kaprová
Rok vydání: 2014
Forma: e-kniha
Počet stran: 344
Žánr: krimi, thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Jedna z nejlépe hodnocených kriminálních sérií posledních let je nyní kompletní.

Nový začátek vlije Finu Macleodovi optimismus do žil. Znovu se usadil na ostrově Lewis v souostroví Hebridy, kde kdysi žil jako dítě. Jakožto bývalý policejní detektiv je najat místním majitelem rozsáhlých pozemků coby šéf ostrahy. Pro muže Finových zkušeností by to měl být snadný úkol.

Při vyšetřování nezákonné činnosti, k níž na hospodářství dochází, se setkává s místním pytlákem Piskořem Macaskillem, se kterým kdysi chodil do školy. Když Fin Piskoře dopadne při pytlačení, stanou se oba svědky bizarního přírodního jevu, při němž se samovolně vyprázdní nedaleké jezero a na jeho dně se objeví malé letadlo s důvěrně známým nápisem na boku. Oba muži vědí, co najdou uvnitř — tělo svého kamaráda, muzikanta Roddyho Mackenzieho, jehož letadlo zmizelo před více než sedmnácti lety. Když Fin v Piskořově tváři zahlédne kromě šoku z pohledu na Roddyho ostatky i něco jiného, zmocní se ho mrazivá předtucha.

Fin postupně odhaluje Piskořovo tajemství, není však ani zdaleka připraven na to, že pravda o minulosti může ovlivnit i budoucnost.

* * *

Již potřetí se vracíme na ostrov Lewis a setkáváme se s naším starým známým Finem Macleodem, bývalým detektivem skotské kriminální policie, nyní šéfem ostrahy místního loveckého revíru.

V tomto třetím a posledním díle jsme zastihli Fina, jak se probouzí u téměř vyhaslého ohně v jeskyni, ve které strávil deštivou noc spolu se svým dávným přítelem z mládí, zarputilým pytlákem a výrobcem vyřezávaných šachových figurek různých velikostí, Johnem Angusem Macaskillem zvaným Piskořem. Když se Fin konečně vyhrabe ven z jeskyně, zahlédne bledého Piskoře, kterak zírá na to, co ještě donedávna bývalo jezerem. Jezero ale dočista zmizelo. Zůstala po něm pouze obrovská prázdná jáma. Tento přírodní úkaz je sice velmi vzácný, ale již se párkrát přihodil.

Důvodem, proč je Piskoř tolik bledý, je ale spíše to, co se objevilo na dně onoho zmizelého jezera. Jde o jednomotorové letadlo s červenobílým nátěrem a černými písmeny vyvedeným nápisem G-RUAL. Rual je zkratka pro Ruairigh, což je gaelská podoba jména Roderick.
Finovi okamžitě dojde, na co se to dívají. Před sedmnácti lety se ztratilo letadlo s Roderickem “Roddym” Mackenziem, jenž hrál společně s Piskořem v keltské rockové kapele jménem Sólas, později velmi slavné a přejmenované na Amran. Fin jim tehdy nějakou dobu dělal bedňáka a řidiče. Tady na tomto místě by ale Roddyho letadlo být nemělo, a navíc vůbec nevypadá poškozené pádem. Co se to jen děje?

Fin proti Piskořově protestům vleze do vnitřku letadla a najde tam mrtvolu svého bývalého kamaráda. Ale i přesto, že je tělo ve značném stupni rozkladu, je Finovi na první pohled jasné, že nezemřel přirozenou smrtí či důsledkem nějaké nehody, někdo jej brutálně zavraždil.

Tento děsivý nález spustí lavinu vzpomínek a událostí, které spolu někdy na první pohled ani nesouvisejí. Fin se bude muset v myšlenkách vrátit do minulosti a pospojovat postupně všechny dílky složité skládačky do jasného obrazce v přítomnosti. Zda se mu to zdárně podaří si už musíte přečíst sami.

Stejně jako v předešlých dílech této trilogie i zde autor kombinuje několikero časových linek, kde se děj ze současnosti střídá se vzpomínkami a pohledy do daleké i ne tak dávné minulosti, jenž postupně vysvětlují vzájemné vztahy mezi jednotlivými postavami a poodhalují motivy jejich následných činů. Navíc autor do svého fiktivního románu zakomponoval i pravdivé historické události, které celému příběhu dodávají na realističnosti.

I skvěle promyšlená psychologie postav, kde stejně jako v opravdovém životě není nic jen černé nebo bílé a nikdo jen “zlý” či jen “hodný” a velmi záleží na okolnostech a úhlu pohledu, činí postavy velmi realistickými a jejich činy a motivy lehce uvěřitelnými.
Kromě již notoricky známých postav z předchozích dílů se tu objevuje i pár nových, dříve nezmiňovaných postav. Spolu se souvisejícími událostmi doplňují mezery ve Finově životě, převážně v jeho dospívání, které nám ještě chyběly zaplnit po přečtení Skály a Muže z ostrova Lewis. Teď již máme snad zcela kompletní představu a stále platí, že Fin je velmi sympatickým „klaďasem“ celé trilogie.

Celková atmosféra a prostředí ostrova je popsané tak mistrovsky, že jsem při čtení měla pocit, jako bych se po něm pohybovala společně s Finem. A nyní, po dočtení, mám jakousi nutkavou potřebu se na ostrov Lewis zajet opravdu podívat a okusit jeho zvláštní a tajemnou atmosféru na valstní kůži a prohlédnout si tu úžasnou přírodu.

Opět platí, že spíše než hlavní dějová “krimi” linka příběhu, mě více zaujaly Finovy vzpomínky na čas jeho dospívání, jenž mě vtáhly do děje takovým způsobem, že jsem nevnímala ani své okolí a jen se nechala unášet příběhem. Ale i události z přítomnosti měly něco do sebe. Autor mě doslova uhranul svým poutavým stylem psaní. Závěrečná část knihy přinesla několik šokujících a velmi překvapivých odhalení, kterých jsem se ani ve snu nenadála a jen se potvrdil již z dřívějška jasně daný fakt, že Peter May dokáže čtenářům udělat v hlavě pěkný zmatek.

Ještě bych ráda zmínila, že v úvodu je přehled výslovnosti některých gaelských osobních jmen, místních názvů a slov, které se v knize vyskytují. To mi přišlo jako velmi užitečné a nápomocné, v některých knihách něco podobného občas chybí.

Kniha Šachové figurky skvěle zakončuje trilogii z ostrova Lewis a já se přiznám, že mi bude nejen ostrov Lewis a jeho podmanivá atmosféra, ale i Fin, jeho přátelé a další obyvatelé ostrova, velmi chybět. Proto se nejspíš brzy zase vydám za nimi v podobě “re-readingu”.

Čtenáři  si mohou zvolit mezi klasickou knihou či její elektronickou verzí a možná se příběh (po vzoru svých předchůdců) dočká i audio verze.

Kniha stoprocentně zaujme širší okruh čtenářů, ne jen fanoušky detektivek a napínavých krimi thrillerů, ale také milovníky důmyslně propracovaných příběhů a komplikovaných zápletek sahajících hluboko do minulosti a otírajících se také o problematiku vztahů a to nejen těch partnerských, ale třeba i otcovských. Za mě rozhodně doporučuji celou trilogii.

Děkuji e-shopu Palmknihy.cz za poskytnutí této elektronické knihy na recenzi.

komentáře 2 na “Šachové figurky – Peter May [RECENZE]”

  1. Crowley 28.11.2014 v 23:39 #

    Celá série vypadá fakt hodně dobře!

    • Wolf Draven 2.12.2014 v 16:08 #

      Jj, je super. Má to hloubku a čte se to jedním dechem :)

Zanechat komentář