Seed – Ania Ahlborn [RECENZE]

30 Led

seedAutor: Ania Ahlborn
Název: Seed
Nakladatelství: 47North
Rok vydání: 2012
Forma: e-book
Počet stran:246
Žánr: horor
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

With nothing but the clothes on his back—and something horrific snapping at his heels—Jack Winter fled his rural Georgia home when he was still just a boy. Watching the world he knew vanish in a trucker’s rearview mirror, he thought he was leaving an unspeakable nightmare behind forever. But years later, the bright new future he’s built suddenly turns pitch black, as something fiendishly familiar looms dead ahead.

When Jack, his wife Aimee, and their two small children survive a violent car crash, it seems like a miracle. But Jack knows what he saw on the road that night, and it wasn’t divine intervention. The profound evil from his past won’t let them die…at least not quickly. It’s back, and it’s hungry; ready to make Jack pay for running, to work its malignant magic on his angelic youngest daughter, and to whisper a chilling promise: I’ve always been here, and I’ll never leave.

Country comfort is no match for spine-tingling Southern gothic suspense in Ania Ahlborn’s tale of an ordinary man with a demon on his back. Seed plants its page-turning terror deep in your soul, and lets it grow wild.

* * *

Jak už asi víte, miluju horory. A tenhle?! Wow! Opět jeden pětihvězdičkový! Dokonce by si myslím zasloužil hvězdiček víc. Amazon na to jde chytře, neustále se mi na mé čtečce ukazuje reklama na knížky, které mě okamžitě zaujmou a navíc láká ještě i velmi příznivou cenou. Knihu Seed jsem sice měla vyhlídnutou už i díky Goodreads, ale když mi na Kindlu vyskočila jako „week-deal“, v momentě už se mi stahovala na čtení. Nepustila jsem se do ní sice ihned, ale když na ni došla řada, byla to pro mě opravdová lahůdka a opět mi připomněla, jak moc mám ráda hrůzyplné příběhy.

Hned zkraje se seznámíme s mladou rodinkou Winterovou jedoucí ve svém starém autě – řídí Jack, vedle něj spí jeho žena Aimee, na zadním sedadle je také v limbu jejich starší dcera Abby a na sousedním sedadle vše pozoruje mladší dcera Charlie, která v autě nikdy neusníná.
Jack najednou něco zahlédne na silnici, má pocit, že ho ze silnice sledují nějaké svítící oči. Lekne se a dupne reflexivně na brzdu, což je dostane do smyku a jejich auto se při havárii totálně zničí. Jako zázrakem všichni do jednoho tuto nehodu přežijí bez vážnějších zranění.

Jack zkoumá silnici, jestli nepřejel nějaké zvíře, ale není po něm nikde ani stopy. Charlie poví tajně svému tatínkovi, že viděla, jak něco běželo k lesu, ale nebylo to zvíře, spěchalo to po dvou končetinách. Také zahlídla ty podivné svítící oči. Jackovi přeběhne mráz po zádech, protože začíná tušit, co nebo kdo to byl.

V tomto momentě se vracíme zpátky do minulosti, kdy byl Jack ještě malým chlapcem a všichni ho považovali za divného. Chodil si hrávat na starý zapomenutý hřbitov. Zde jednoho dne ty oči také zahlédl. Nutily ho dělat různé zlé a divné věci. A zdá se, že si ho zase našly.
Jackovi rodiče by zrovna nedostali ocenění „Rodiče roku“, takže od nich v mladém věku utekl a od té doby o nich už neslyšel a ani na tom nic nehodlá měnit. A Aimeeiny rodiče zase nemusí moc jeho. Nezdál se jim nikdy pro jejich dceru vhodný. Je to rocker, který občas i nyní hraje se svou kapelou a jinak lidem opravuje lodi, takže rodina nemá zrovna peněz na rozhazování. Aimee ovšem pochází z bohaté rodiny a její rodiče jsou ukázkovým příkladem snobů a stále se nemohou dočkat toho dne, kdy se k nim Aimee připlazí a bude žadonit, aby ji vzali zpět, a bude se chtít s Jackem rozvést. Aimee se ale jen tak lehce nevzdává a nějak to zvládají a bojují, jak se dá.

Jednoho dne Charlie onemocní a v noci přijde vystrašená za Jackem, v její skříni údajně někdo je. Jack ovšem nic nenajde. Ale druhý den je Abby, která má se svou mladší sestrou společný pokoj, nevyspalá, protože prý slyšela celou noc nějaké podivné škrabání ve zdi. Má za to, že se tam dostalo nějaké zvíře.

Od tohoto dne se s Charlie začíná něco dít. Jako by nebyla sama sebou, chová se velmi podivně, někdy až zle. Občas si vůbec nevzpomíná na to, co a proč to vlastně dělala. A má svého nového „imaginárního“ přítele, kterému říká Mr. Scratch. Jack tuší, co se děje, ale nechce nikomu nic říct, protože vyjít s pravdou ven by znamenalo prozradit také vše o sobě a své minulosti a na to zatím není připraven. Místo toho se vydává zpátky do svého rodného města, aby získal nějaké odpovědi a přišel na to, jak s tímto problémem bojovat.
Podaří se mu zjistit, co potřebuje a zachrání tím Charlie i celou svou rodinu? Nebo se vše ještě více zvrtne?

U tohoto příběhu vám garantuju jednu věc – nenechá vás v klidu, bude vás nutit číst dál, aby jste co nejdřív zjistili, jak to dopadne a pak vás v nestřeženém okamžiku totálně sežvýká a zničí. A to ještě zdaleka nebude konec!
Tohle je ale přesně to, co dělá horor horororem. Jestli máte slabý žaludek a chcete romantické happyendy, tak raději šáhněte po nějaké osvědčené pohádce. Tady vás čeká jen děs a hrůza. Nejedno srdce hororového fanouška ale jistě zaplesá. Vždyť už obálka slibuje něco nadpřirozeného a děsivého. Doporučuji všemi desíti.

Já osobně jsem z této knihy nadšená, i když tam byl jeden takový moment, který bych raději vynechala. Ovšem kromě této jedné záležitosti jsem si rochnila hororovým blahem. Při čtení jsem dokonce měla pocit, že tuhle rodinku znám. Postavy byly skvěle a velmi realisticky vykresleny. Bylo značně lehké se s nimi ztotožnit.

Mým oblíbencem se okamžitě stal rocker Jack, který je vlastně tou nejústřednější postavou. Neměl to v mládí úplně lehké a díky všem podivným komplikacím s tím podivným „zlem“ jsem byla překvapená, že dokázal vůbec žít normálním životem. Jediná věc, co mi trošku vadila, byla ta, že když už věděl, která bije, proč do toho nezasvětil alespoň manželku. Chápu, že to není lehké, ale takhle nechal Aimee i Abby myslet si, že jsou bláznivé a celá jeho rodina byla v ohrožení.

Chystám se i na další knihy autorky, tak doufám, že budou stejně poutavé a děsuplné. A kdyby se časem objevil film s názvem Seed, zajisté bych si ho nenechala ujít.

komentáře 2 na “Seed – Ania Ahlborn [RECENZE]”

  1. Bastera 30.1.2014 v 17:48 #

    Zajímavé, asi bych se bála, ale anglicky nečtu, takže možná když to někdy vyjde česky nebo až se naučím pořádně aj :)

    • Wolf Draven 30.1.2014 v 18:37 #

      Je to hodně „bojim bojim“ ;)

Zanechat komentář