Shine – Lauren Myracle [RECENZE]

17 Srp

shineAutor: Lauren Myracle
Název: Shine
Nakladatelství: Amulet Books
Rok vydání: 2012
Vazba: brožovaná
Počet stran: 359
Žánr: YA, zločin, současná literatura
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

When her best guy friend falls victim to what seems like a vicious hate crime, 16-year-old Cat sets out to discover who in her small town did it. Richly atmospheric, this daring mystery mines the secrets of a tightly knit Southern community and examines the strength of will it takes to go against everyone you know in the name of justice.
Against a backdrop of poverty, clannishness, drugs, and intolerance, Myracle has crafted a harrowing coming-of-age tale couched in a deeply intelligent mystery. Smart, fearless, and compassionate, this is an unforgettable work from a beloved author.

* * *

Téhle knihy jsem si poprvé všimla na nějakém zahraničním blogu a ještě předtím než jsem se začetla do anotace, a následně i do recenze, mě uchvátil obrázek s obalem knihy. Netuším přesně proč, ale působil na mě takovým uklidňujícím, ale přitom zároveň i zneklidňujícím dojmem. Nevím, jak to přesně popsat slovy, ale na obal této knihy jsem se vydržela dívat dlouhé minuty a ztrácela jsem se ve svých myšlenkách. I nadále tuto obálku řadím mezi mé nejoblíbenější a po přečtení jsem musela také celou knihu zařadit do své pomyslné poličky mimořádných a pozoruhodných příběhů.

Vyprávění mě strhnulo hned během několika prvních stránek, kde se jakoby v novinových výstřižcích dočteme o nenávistném násilném činu, jehož obětí je mladý chlapec s homosexuální orientací. Všichni obyvatelé malého městečka Black Creek jsou v šoku a mají za to, že sedmnáctiletého Patricka, který je po brutálním útoku v nemocnici v komatu, má na svědomí někdo z cizích, zřejmě náhodně projíždějících, určitě by něco takového nemohl udělat nikdo z místních.

Šestnáctiletá Cat, hlavní hrdinka a vypravěčka knihy, si tím ovšem není tak úplně jistá a rozhodne se za každou cenu zjistit pravdu. Patrick byl do nedávna její nejlepší přítel, trávili spolu každou volnou chvíli už od raného dětství, a ona se nyní cítí hrozně, že ho před nějakou dobou úplně vyhnala ze svého života a uzavřela se do sebe přede všemi. Postupem času se pomalu dovídáme důvod a vězte, že Patrick není v knize jedinou obětí.

Cat se vrhne s vervou do pátrání, protože má pocit, že to Patrickovi dluží a zdá se, že policie se nehodlá nějak dalece angažovat v pátrání po pachateli útoku. Jenže svým pátráním samozřejmě začne šťourat i do věcí a soukromí některých obyvatel a ti z toho nejsou nadšení. Neradi by, aby některé věci vyšly na povrch. Cat se nejednou ocitne v nebezpečí, ale ani to ji neodradí a postupně si začíná dávat dohromady všechny spojitosti. Odhalení může být ale velmi šokující. Kdo a proč Patricka napadl? Podaří se to Cat nakonec zjistit? A bude schopná se postavit i svým vlastním démonům a kostlivcům ve skříni?

Shine je kniha, která toho má hodně co říct a nadnese spoustu témat k přemýšlení. Najdete v ní pohled na malé městečko, na jeho úzkoprsou politiku a semknutou komunitu, se zametáním problémů „pod koberec“, na náboženský téměř až fanatismus a předsudky, problémy spojené s dospíváním, homosexualitu, homofobii, zneužívání, násilí, strach, chudobu, drogovou i alkoholovou závislost, ale také přátelství, lásku a oddanost.

Jakmile jsem se jednou začetla, nedokázala jsem knihu odložit. I když to byl v podstatě tragický a smutný příběh, dával také jakousi naději, že ne vše je úplně ztraceno. Všechny postavy byly skvěle a realisticky vykresleny. Nikdo zde nebyl jen „ten špatný“ nebo „ten hodný“, ale všichni měli své dobré i horší stránky, jak už to v životě bývá.

Nejvíc jsem si zamilovala Cat, která, i přes veškeré své vlastní problémy a strach, prokáže nejvíce odvahy a charakteru. Je v knize vidět, jak se postupně její postava vyvíjí, když se snaží přijít záhadnému útočníkovi i pozadí toho činu na kloub, hrabe se v minulosti, šťárá v nejednom vosím hnízdě a rozhodne se nakonec všemu postavit čelem.

Patricka nemůžete nemít rádi. Jeho úžasná povaha vám to prostě nedovolí. Dlouho nechápal, proč se s ním Cat najednou přestala kamarádit a veškeré jeho pokusy o kontakt odmítá a straní se mu. Kdyby se mu Cat svěřila, myslím, že by vše mohlo být úplně jiné.

Měla jsem také velmi ráda Patrickovu babičku (Mama Sweetie), její dobrosrdečnost, laskavost a také moudrost.
Ale i ostatní postavy stojí za zmínku, protože utvářely celkový dojem z knihy a každá z nich má svůj vlastní dojemný životní příběh. Catiin bratr Christian, jeho nejlepší kamarád a její nejhorší nepřítel Tommy, kamarád a příležitostný Catiin ochránce Beef, jejich teta Tildy, hyperaktivní a otravný Robert a další.

Knihu doporučuji úplně všem, protože mám pocit, že každému dokáže něco nabídnout a rozhodně stojí za přečtení.

komentáře 2 na “Shine – Lauren Myracle [RECENZE]”

  1. Spooky 20.8.2013 v 07:46 #

    Tohle zní hodně dobře, myslíš, že bude i překlad?

    • Wolf Draven 28.8.2013 v 23:53 #

      Nevím, ale určitě by si to ta kniha zasloužila.

Zanechat komentář