Sluneční bouře – Åsa Larsson [RECENZE]

10 Pro

sluneční bouřeAutor: Åsa Larsson
Název: Sluneční bouře
Originální název: Solstorm
Nakladatelství: Host
Překlad: Jana Holá
Rok vydání: 2010
Forma: e-kniha
Počet stran: 312
Žánr: thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Na podlaze kostela v severním Švédsku leží mrtvé a rituálně zmrzačené mužské tělo. A na noční obloze mezi vločkami padajícího sněhu tančí polární záře. Rebecka Martinssonová se po letech vrací do svého rodného městečka Kiruny. Kdysi musela toto místo za dramatických okolností opustit a odejít do Stockholmu, kde pracuje jako daňová poradkyně. Nyní se vrací zpět, aby pomohla své dávné přítelkyni Sanně, jejíž bratr byl hrůzným způsobem zavražděn v kostele náboženského společenství, které kdysi založil. Krásná a zranitelná Sanna potřebuje Rebečinu pomoc, aby se očistila od podezření, jež na ni padlo po bratrově smrti. Rebecka se ocitne před nelehkým úkolem. Při hledání vraha se bude muset vypořádat nejen s policejními postupy, ale bude nucena čelit i dohadům kolujícím uvnitř uzavřené a vyděšené komunity. Bude muset zapátrat hluboko ve své paměti a ve svém svědomí, aby se postavila čelem k temnému tajemství, které za sebou v Kiruně zanechala a které je ukryto pod rouškou všeobecného mlčení. A bude se muset postavit vrahovi, jehož úmysly je těžké odhadnout…

* * *

Už pěkných pár let lačně hltám každou dobrou detektivku nebo krimi thriller, jenž se mi dostane pod ruku, u těch severských to platí dvojnásob. Ne jinak tomu je i u knih švédské spisovatelky Åsy Larsson. Výjimkou tedy nebyla ani Sluneční bouře, která je prvním dílem série s Rebeckou Martinssonovou v hlavní roli.

Rebecka pracuje jako čerstvá advokátka se specializací na daňové právo v advokátní firmě Meijer & Ditzinger ve Stockholmu. Zrovna v práci z rádia zaslechne zprávu o tom, že známý mladý kazatel byl dnes časně ráno nalezen zavražděný v kostele Božího pramene v Kiruně. Rebecce je okamžitě jasné, že jde o Viktora Strangårda, tzv. „Rajského chlapce“, kterého zná ze své minulosti.

Kazatelovo tělo objevila jeho sestra Sanna a oznámila to telefonicky na policii kolem třetí hodiny ranní. Policie ji ale nyní nemůže nalézt a proto se stává podezřelou číslo jedna.
Když Sanna zavolá Rebecce a žádá ji o pomoc, Rebecka se nejdříve brání, za svou minulostí udělala tlustou čáru, když se ale dozví, že spolu se Sannou byly na místě činu i její dvě dcerky, neváhá a vrací se na místo svého dětství a dospívání, do domku své babičky.

Policie mezitím nemůže uvěřit svým očím, není zvyklá na takové zvěrstvo. Mrtvola má vypíchnuté oči a uříznuté ruce. Jedna z končetin se válí opodál, zatímco ta druhá se prozatím nikde nenašla. Na výpomoc je povolána policejní inspektorka Anna-Maria Mellaová, ačkoli má těsně před porodem.

Viktor Strandgård neboli „Rajský chlapec“ se stal před devíti lety obětí vážné dopravní nehody. V nemocnici zemřel, zastavilo se mu srdce. Podařilo se ho ale oživit a on vyprávěl, co se dělo při operaci a resuscitaci. Tvrdil, že byl v nebi a setkal se tam s anděly a Ježíšem.
Vydal také knihu, jež se stala bestsellerem. Zpáteční lístek do nebe. Heaven and back.

Viktor následně stál u zrodu církve Božího pramene, která vznikla spojením tří největších kongregací svobodných církví. Jedná se o dosti uzavřenou komunitu, jejíž součástí kdysi byla i Rebecka, než za nepříjemných okolností opustila nejen tuto komunitu, ale i celé město. Její nynější návrat do rodného města vyvolává rozporuplné pocity nejen u ní, ale i u místních obyvatel.
Podaří se Rebecce včas odhalit záměry a pohnutky pachatele? A jaké je její temné tajemství, které si nese z minulosti?

Åsa Larssonová je vynikající vypravěčka a dokáže čtenáře zaujmout hned od prvních stránek, udržuje je v napětí a nezapomíná ani na postupné odkrývání skrytých souvislostí a na šokující zvraty.
Téma severské zimy v odlehlém malém městečku a uzavřené náboženské komunity podtrhuje ponurou a tajemnou atmosféru, ze které vás bude místy i mrazit.

Kromě hlavní dějové linie čtenář sleduje také „flashbacky“ do minulosti, kdy ještě Rebecka byla součástí církve. Autorka nám tak postupně odhaluje události, které vedly k Rebecčině úprku z města i církve.

Všechny postavy jsou opět naprosto skvěle vykresleny se všemi svými přednostmi, klady i zápory, myšlenkami, problémy a komplikovanými vztahy.

Tuto napínavou knihu doporučuji hlavně všem nadšeným čtenářům kriminálních detektivek, převážně milovníkům drsného Severu a také fanouškům Åsy Larsson.

Děkuji Palmknihy za příležitost si přečíst tuto skvělou detektivku.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář