Smrt démona – Anne Holtová [RECENZE]

26 Říj

Smrt-demonaAutor: Anne Holt(ová)
Název: Smrt démona
Originální název: Demones død
Nakladatelství: Jota
Překlad: Klára Winklerová
Rok vydání: 2014
Vazba: vázaná
Počet stran: 240
Žánr: thriller
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Román Smrt démona je třetí knihou norské autorky Anne Holtové, v níž se setkáváme s policejní vyšetřovatelkou, tentokrát už vrchní komisařkou, Hanne Wilhelmsenovou. Spolu se svým svérázným kolegou Billym T. se pokouší odhalit pozadí brutální vraždy spáchané v dětském domově v Oslu.

Zatímco policisté pátrají po motivu činu a snaží se vyřešit typickou záhadu „zamčeného pokoje“, vyplouvají na povrch temné stránky zdánlivě bezproblémových vztahů mezi zaměstnanci domova. Paralelně s průběhem vyšetřování se odvíjí druhá dějová linie, jejímž hrdinou je dvanáctiletý Olav, umístěný do domova proti své vůli a trpící jednak jistým druhem hyperaktivity, ale také nepotlačitelnou nenávistí vůči svému okolí…

* * *

Smrt démona je moje úplně první setkání se spisovatelkou Anne Holtovou,
a stejně tak i s její hrdinkou, policistkou Hanne Wilhelmsenovou.
Anotace mě na čtení velice navnadila, protože (jak už jsem několikrát zmínila a budu se tudíž znovu opakovat) mám ráda, když jsou do detektivního příběhu nějakým způsobem zapletené i děti. Ať už v roli obětí, pachatelů či dokonce pomáhají s vyšetřováním.

Děj tohoto příběhu nás zavede do jednoho speciálního dětského domova Varsål nedaleko Osla, kam bylo zrovna umístěno další dítě. Tímto nováčkem je dvanáctiletý Olav Håkonsen, zavalitý hromotluk nepřitažlivého vzhledu, jehož chování je chvílemi naprosto nevyzpytatelné. Je naštvaný na celý svět a nenávist mu přímo čiší z očí. Ostatní děti se mu straní a Olav je rozhodnutý se vrátit ke své matce za každou cenu.

A je to právě Olav, který se pohřešuje v momentě, kdy je ve své kanceláři jedním ze zaměstnanců objevena brutálně zavražděná Agnes Vestaviková, vedoucí dětského domova. Podezření padá samozřejmě i na něj. Byl by tento zvláštní klučina schopný vraždy? Nebo byl motiv vraždy komplikovanější a Olav byl unesem? Nebo je načasování jeho zmizení a vraždy čistě náhodná?

Případu se ujímá nedávno nově povýšená vrchní vyšetřovatelka Hanne Wilhelmsenová spolu se svým navrátivším se starým kolegou Billym T.
Zpočátku se zdá, že se nemají čeho chytit, ale postupem času se přece jen začínají vynořovat jisté skutečnosti, které je dovedou hned k několika dalším podezřelým. Mezi nimi nechybí zaměstnanci dětského domova ani manžel oběti. Podaří se Hanne přijít záhadné vraždě na kloub? A kdepak je asi Olav?

V knize Smrt démona sledujeme nejen dějovou linii s dvanáctiletým Olavem, nahlédneme do zákulisí fungování dětského domova, ale také budeme svědky způsobu vyšetřování norské policie a dozvíme se i o složitých partnerských a přátelských vztazích některých ústředních hrdinů. To celé ještě navíc bude proloženo úryvky vzpomínek a vnitřních monologů matky Olava, které alespoň na mě působily velmi emočně.

Autorka se v knize dotýká některých choulostivých témat, jako je lesbický vztah hlavní hrdinky a problémy z něj vyplývající či zásah státu do výchovy a péče o dítě, odebrání dítěte matce či o duševních a emocionálních poruchách dětí.
Jelikož sama žije ve vztahu s partnerkou, možná se v příběhu odrážejí i její osobní zkušenosti. Anne Holt zřejmě při psaní využívá i nabytých vědomostí, kterých se jí dostalo díky studiu práv, práce u policie, v televizním zpravodajství a v advokátní kanceláři i díky několikaměsíčnímu období coby norská ministryně spravedlnosti.

Čtení tohoto značně spletitého příběhu jsem si užívala od první stránky, i když jsem se chvílemi cítila emočně na dně a konec tomu vůbec nepřidal. Vše ale působilo o to reálněji. Co se postav týče, tak se mi velmi zamlouvalo, jak autorka dokázala důkladně vykreslit různorodé povahové charaktery do nejmenších detailů.

Na začátku knihy jsem bojovala s velkou averzí vůči postavě Olava, protože jeho chování bylo naprosto neomluvitelné. V průběhu knihy jsem si k němu ale nalezla jakousi cestičku a vzala jsem jej částečně na milost, zvláště, když jsem se dozvěděla více o poruše ADHD.
Bavilo mě také nahlížet do vysoce chráněného soukromí policistky Wilhelmsenové. Její vztah s partnerkou Cecilií byl značně komlikovaný. Jedna velmi touží po dítěti, druhá zásadně odmítá se o tom i jen bavit. Zajímavé je také sledovat kamarádský vztah Hanne a Billyho T.

Smrt démona doporučuji převážně milovníkům severských detektivek a thrillerů, ale i čtenářům, kteří nepohrdnou nevšedním příběhem z Norska s nečekanými zvraty.

Za poskytnutí této jedinečné knihy k recenzi velice děkuji nakladatelství Jota.

Zajímavost

ADHD (zkratka anglického „Attention Deficit Hyperactivity Disorder“ – hyperkinetická porucha (HKP), Porucha pozornosti s Hyperaktivitou patří mezi neurovývojové poruchy. Tato porucha se projevuje již od raného dětství, nejvíce však ve školním věku, kdy postihuje 3–7 % dětí. Ve 40–50 % případů přetrvává do dospělosti a vyskytuje se u 4–5 % dospělých. Spíše než hyperaktivita se v tomto období objevují pocity vnitřního neklidu, převládá impulzivita a poruchy pozornosti.

Na vzniku ADHD se přibližně z 80 % podílí dědičnost. Prozatím bylo objeveno již několik genů spojených s poruchou. V ostatních případech při vzniku poruchy přispívá různou měrou problémové těhotenství, prenatální vystavení alkoholu a tabákovému kouři, předčasný porod s výrazně nižší vahou novorozeněte, extrémní množství olova v těle a poranění prefrontální kůry v mozku po porodu. Podle některých názorů má na vznik a rozvoj hyperaktivity vliv nadměrné užívání cukru, přídatných látek (zejména brilantních barviv, jako např. tartrazin (E 102) nebo chinolinová žluť (E 104), nadměrného sledování televize nebo špatného zvládání dítěte rodiči. Symptomy ADHD se mohou prohloubit u dětí používajících léky na epilepsii v důsledku jejich vedlejších účinků, které jsou však napravitelné.

ADHD je porucha typická neurovývojovým opožděním s odchylkami ve vývoji centrální nervové soustavy a porušenou regulací na úrovni neurotransmiterových systémů (noradrenergního a dopaminergního). Tímto jsou pak ovlivněny prakticky všechny kognitivní funkce. Vyšetření MRI prokazuje zmenšený objem mozku, mozečku, bazálních ganglií vpravo a corpus callosum vpravo. ADHD jsou také vysoce rizikovým faktorem pro vznik dalších psychiatrických poruch.

(zdroj: wikipedie)

komentáře 2 na “Smrt démona – Anne Holtová [RECENZE]”

  1. Ilulia 27.10.2014 v 14:26 #

    Jdu do toho…Přidávám na seznam knih, které si jednou seženu a přečtu. Zakomponování dětských osudů do knihy je vždycky působivé a severskou literaturu miluju. Bez komentáře.

    • Wolf Draven 28.10.2014 v 19:02 #

      Tak to jsem ráda, že tě můj tip zaujal ;)

Zanechat komentář