Sophie and Carter – Chelsea Fine [RECENZE]

29 Lis

sophie-and-carterAutor: Chelsea Fine
Název: Sophie and Carter
Nakladatelství: Acacia Publishing
Rok vydání: 2011
Forma: e-book
Počet stran: 150
Žánr: YA, romantika
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

While other high school seniors are dreaming about their futures, Sophie and Carter are just trying to make it through each day. Carter is overwhelmed by issues at home as he struggles to support his mother. Meanwhile, next door neighbor Sophie is left to care for her three younger siblings in place of their absent and troubled mother. All that holds these two best friends together is each other, and knowing that each night they’ll sit together on Sophie’s front porch swing and escape from reality, if just for awhile. But as their relationship reaches a turning point and high school graduation nears, will their friendship become something more?

* * *

Tak tohle byl opravdu krásný příběh. Začíná to trošku jako klasický zamilovaný románek pro dívky. Osmnáctiletá studentka posledního ročníku střední školy Sophie Hartman spěchá na angličtinu, protože jde opět pozdě. Na školní chodbě uvidí Cartera Jaxe a srdce jí začne bušit hlasitěji. I když Carter Jax není ten nejoblíbenější nebo nejvíc sexy kluk na světě a dokonce ani na škole, pro Sophii je vším. Znáte takové to pořekadlo rodičů o skákání z okna? Kdyby skočil Carter, tak si buďte jistí, že Sophie se klidně bez váhání vrhne za ním. Ale nikdy spolu ve škole nepromluví ani slovo.

Nenechte se ale zmást, ačkoliv se oba normálně ve škole před ostatními studenty tváří, že se vůbec neznají, mimo školu jsou to ti nejlepší kamarádi. A také sousedi. Sophiina rodina se přistěhovala do domu hned vedle Cartera, když jim oboum bylo 9 let. Pro Cartera byl jeho život vždy peklo, ale od té doby, co tu bydlí Sophie, má alespoň důvod vstát ráno z postele, jít do školy a žít.

Oba si vzájemně vidí do svých pokojů a byli svědky všech hrůz toho druhého, které se v obou pokojích odehrávali během jejich života.

Sophiina matka je prostitutka, tzv. „callgirl“, která si dříve vodila klienty domů, nyní vystupuje po různých striptýzových barech. Navíc začala před několika lety brát drogy a někdy domů nepřijde i několik měsíců. Sophie už je zvyklá, že se musí sama postarat o celou domácnost a své tři mladší sourozence – šestiletou Chloe, dvanáctiletého Albrama a čtrnáctiletého Michaela. Někdy má pocit, že je takový Atlas, na jehož ramenou je toho neúnosně mnoho. Místo aby sama byla teenager, musí být zároveň máma, táta, ošetřovatelka, řidič, kuchařka i strážce pořádku. Někdy se cítí nejméně na čtyřicet.

Carter se zase stará o svou duševně nemocnou maminku, která mívá halucinace. Na vině je nejen alkohol, ve kterém utápí nepříjemné vzpomínky na minulost, ale i její bývalý manžel, který ji přes dvacet let bil (i do hlavy). A neušetřil ani Cartera, který má od něj jizvy nejen na těle, ale i na duši.

Každý pozdní večer, až uloží všechny své milované, se Carter se Sophií na chvilku setkávají před barákem na venkovní houpačce, povídají si a to, že mají jeden druhého, jim dává sílu do dalšího dne. Konec školy a maturita se ale blíží a co bude dál? Uvědomí si včas, že pro sebe znamenají mnohem více než jen přátele?

Tato milá, krátká a přesto velmi „silná“ knížečka je o tom, na čem v životě opravdu záleží.

Děj sledujeme z dvou různých stran – z Carterova i Sophiina pohledu, jež se pravidelně střídají, ale nejsou rušivým elementem příběhu.

Postavu Sophie i Cartera jsem si okamžitě zamilovala, protože jinak to ani nejde. Oba jsou to velmi silné osobnosti, které na svých bedrech nesou více než by měli a přesto se jim to nějakým způsobem daří zvládat. Měli můj neskonalý obdiv.

Pěkně vykresleny jsou zde i postavy Sophiiných sourozenců, které jsem si taky oblíbila. Ovšem viděla jsem rudě, když přišel na přetřes Carterův otec či Sophiina matka, která si nadělá děti a není schopná se o ně ani postarat.

Autorce se podařil opravdu překvapivě krásný kousek, na němž je smutné převážně to, že mnoho teenagerů i v reálu žije velmi podobný neveselý život a ne každý má vedle sebe svého Cartera či svoji Sophii.

Tento krátký, ale přesto nezapomenutelný, příběh doporučuju úplně všem, kteří si rádi přečtou i o ne zrovna růžové realitě.

komentáře 2 na “Sophie and Carter – Chelsea Fine [RECENZE]”

  1. Spooky 30.11.2013 v 15:23 #

    Už mám staženo a jde se číst! :-)

Zanechat komentář