Stále půlnoc – Denise Mina [RECENZE]

5 Dub

stale-pulnocAutor: Denise Mina
Název: Stále půlnoc
Originální název: Still Midnight
Nakladatelství: Panteon
Překlad: Ivan Němeček
Rok vydání: 2014
Forma: e-kniha
Počet stran: 400
Žánr: thriller
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Klid glasgowského předměstí je narušen brutálním přepadením. Ozbrojení muži v kuklách obsadí zdánlivě obyčejný rodinný dům a hledají muže, kterého nikdo nezná. Padne výstřel a ozbrojenci zmizí i s rukojmím a požadavkem dvou milionů liber. Pro vyšetřovatelku Alex Morrowovou to může být klíčový případ. Pokud by dostala šanci. Je průbojná, ctižádostivá a zoufale se snaží skrýt kostlivce ve svém šatníku – to jí na popularitě mezi kolegy nepřidá. Čím více se noří do případu, zjišťuje, že není jediná, která něco skrývá, a při odhalování tajemství jedné rodiny musí chránit to své…

* * *

Na tuto britskou detektivku s názvem Stále půlnoc jsem byla hodně zvědavá. Ze všech stran jsem na ni totiž slyšela velmi protichůdné názory. Někdo ji zatracoval jako naprostou ztrátu času, jiný z ní byl nadšený, další nadával na nepříjemnou hlavní hrdinku, nudnou zápletku či ploché postavy. Nezbývalo mi než si knihu přečíst a udělat si svůj vlastní názor.

Děj knihy nás zavede na jedno vcelku klidné předměstí Glasgow, kde nedaleko bungalovu, v němž bydlí jedna nekonfliktní rodina původem z Asie, zastaví velká bílá kradená dodávka s třemi muži kolem pětadvaceti let. Jde o feťácky vychrtlého řidiče Malkiho a dva nerozlučné kámoše Eddyho a Pata. Oba posledně jmenovaní mají na sobě černé maskáčové kalhoty, vysoké šněrovací boty, neprůstřelnou vestu a na hlavě kuklu. Chystají se na akci, jenž naplánoval Eddy.

Zazvoní u domu rodiny pocházející z Indie, a když jim otevře mladá dívka Aleesha, vtrhnou dovnitř. Ohánějí se zbraněmi a hledají někoho jménem Bob. Rodina ale nikoho toho jména nezná. V domě bydlí kromě teenagerky Aleeshy ještě její otec Aamir, matka Sadiqa, starší bratr Billal se svojí ženou a před několika dny narozeným miminkem a druhý bratr Omar. Žádný Bob.
To trošku komplikuje situaci, když navíc Pat omylem postřelí Aleeshu, Eddy zazmatkuje a vezme starého Aamira jako rukojmí. Ostatním z rodiny přikáže ať vyřídí Bobovi, že do zítřejšího večera chce mít dva miliony liber v použitých bankovkách. A nesmí zavolat policii, jinak Aamir zemře. Je to prý splátka. Za Afghánistán.

Dále se seznámíme s hlavní postavou knihy detektivem seržantem Alex Morrowovou, která jede na místo činu – k domu té indické rodiny.
Doufá, že jí šéfinspektor MacKechnie případ přidělí, ten ale preferuje jejího úhlavního nepřítele a kolegu detektiva seržanta Bannermana. Ona mu má pouze pomáhat, ačkoliv je mnohem schopnější vyšetřovatel. Bannerman se chová jako naprostý idiot, všechny zásluhy bere na sebe a její rady ignoruje. Jak může jejich spolupráce dopadnout?

Všichni, včetně oné rodiny i policie, jsou zmateni. Proč po této (na první pohled nemajetné) rodině někdo žádá tak vysoké výkupné? Co mají Indové společného s Afghánistánem? A kdo je onen tajemný Bob, o kterém nikdo nikdy neslyšel? Nemohli si únosci splést dům? To je jen malá hrstka otázek, na které bude muset policie spolu s Alex najít odpovědi. A stejně tak musejí najít i Aamira. Podaří se jim tento případ vyřešit dříve než někdo přijde k úhoně?

Hned po několika stránkách mi bylo jasné, že tohle není kniha pro každého. Hlavní hrdinka je opravdu chvílemi pěkně drsná a protivná ženská a nebere si žádné servítky. Ze začátku bylo opravdu obtížné si ji oblíbit. Ale po vzoru jednoho starého (snad indiánského?) přísloví, ve kterém se praví, že nemáme soudit někoho bez toho, aniž bychom ušli alespoň jednu míli v jeho botách, jsem vyčkávala až se o jejím životě dozvím více. A opravdu, po určité době jsem si k ní začala nacházet cestu. Má své důvody, proč je taková a nemá to lehké ani v práci ani v soukromém životě. Občas ji také dostihnou stíny minulosti. Ke konci knihy jsem se přistihla, že jí už fandím z celého srdce.

A jelikož kniha Stále půlnoc je prvním dílem zatím čtyřdílné krimi série s Alex Morrowovou v hlavní roli, můžu se jen těšit na další setkání s touto svéráznou ženou.
Jsem ráda, že jsem se k této sérii dostala až nyní a mohu si ji tedy vychutnat hezky v pořadí, v jakém ji autorka napsala. U nás totiž nejdříve vyšel (na podzim roku 2013) druhý díl s názvem Konec vosí sezóny. Tehdy jsem jej zaznamenala a zaujal mě, ale v záplavě dalších knih jsem se k němu zatím nedostala. Myslím si, že nyní nastal ten správný čas.
Koncem loňského roku vyšel česky také třetí díl s názvem Bohové a bestie a na letošek se chystá díl čtvrtý, jenž má v angličtině název The Red Road.

Příběh samotný mě dokázal upoutat hned od začátku, autorka udržuje napětí a nechává čtenáře přemýšlet nad spoustou věcí, a to i přesto, že jim prozradí, kdo je únosce. Kniha je totiž psána z pohledů několika postav, takže můžeme nahlížet do myšlenek nejen vyšetřovatelce Alex, ale například také únosci Patovi či oběti únosu Aamirovi.
Jednání postav a jejich činy je někdy těžké pochopit hned na začátku, ale když si počkáte a dozvíte se o jejich minulosti i současném životě více, tak jakmile do sebe začnou střípky skládačky zapadat, začne vám to najednou dávat smysl. Nechybí ovšem ani několik velmi nečekaných zvratů a naprosto šokujících odhalení.
Musím také přiznat, že mě velice překvapil konec, ale doteď jsem se nerozhodla, zda v tom dobrém či špatném smyslu. Byl rozhodně neočekávaný, avšak jakoby patřil do jiného žánru než zbytek knihy.

Stále půlnoc bych doporučila v prvé řadě milovníkům detektivek a kriminálních příběhů, mohla by ale zaujmout i čtenáře libujíci si v psychologickém rozboru postav.
Taktéž ponurá atmosféra místa, kde se děj odehrává, má něco do sebe a je to příjemná změna na rozdíl od severských detektivek. Ty jsou sice někdy také ponuré, ale zase trošku jiným, mrazivějším způsobem.

Za poskytnutí elektronické knihy na recenzi velice děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz.

 

Zajímavost

Denise Mina je taktéž autorkou několika komiksů – např. adaptace Larssonovy krimi trilogie Millenium či několika dílů Hellblazera.

komentáře 4 na “Stále půlnoc – Denise Mina [RECENZE]”

 1. Katka 7.4.2015 v 21:12 #

  Pěkně napsaný článek, já jsem knihu zatím nečetla. Ale určitě to napravím. Protože tato kniha vypadá velmi zajímavě a lákavě. Díky za tvůj názor podaný ve velmi pěkné recenzi :)

  • Wolf Draven 26.4.2015 v 16:46 #

   Díky ;)
   Jestli tě tento žánr baví, tak si ji určitě nenech ujít :)

 2. Crowley 20.4.2015 v 08:00 #

  To vypadá dobře!

Zanechat komentář