Tajemství duchů: Moje zvláštní schopnosti – Mary K. Pershallová [RECENZE]

27 Říj

Mary K. Pershallová - Tajemství duchů: Moje zvláštní schopnostiAutor: Mary K. Pershall
Název: Moje zvláštní schopnosti
Série: Tajemství duchů
Díl: #1
Originální název: Ruby Clair – The trouble with Ghosts
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Eva Brožová
Rok vydání: 2012
Vazba: paperback
Počet stran: 144
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Dvanáctiletá Ruby Clairová není jako ostatní holky. Kolem lidí vidí zvláštní světlo a slyší zvuky. Může mluvit s těmi, kteří už nežijí. Dokáže překonat strach a využít svůj dar k pomoci druhým?

* * *

 Hlavní hrdinkou této knihy je dvanáctiletá Ruby Clairová, která chodí na druhý stupeň základní školy. Má starší sestru Stefanie, která chodí už na střední, hraje na klavír a také na klávesy v rockové kapele.

Ruby tráví nejvíc času se svojí nejlepší kamarádkou Ellou. S ní je také, když jí volá skryté číslo na mobil. Po zvednutí se šíleně vyděsí a se strachem telefon rychle vypne. V telefonu se totiž ozval tichý a nejistý holčičí hlas, který už přes rok neslyšela. A myslela si, že ho už nikdy v životě ani neuslyší. Ten hlas totiž patřil její milované sestřenici Nikole, která asi před rokem umřela na leukémii.

Už když byla Ruby malá, děly se jí divné věci. Ale takhle divné ne. Všechno ostatní dokázala vysvětit nebo se to naučila ignorovat. K tomu, co ignoruje, patří třeba aury lidí, které nikdo jiný nevidí. Jsou to taková světla různých barev, která vyzařují z každého člověka. Tuto vlastnost zřejmě spolu s dalšími zdědila po své mamince.

Ve vzpomínkách se neustále vrací k Nikole, a jelikož cítí určité výčitky, že se s ní před rokem nestihla naposledy rozloučit, rozhodne se sebrat odvahu a když jí příště opět volá Nikole ze skrytého čísla, telefon zvedne a komunikuje s ní.

Nikole ji prosí, jestli by se mohly setkat po škole na molu, že s ní potřebuje mluvit. Ruby má hlavu plnou otázek a také trošku strach, ale na molo se po škole vydá. Chvíli tam sedí, než zpozoruje nafialovělé světlo, které se vedle ní uvelebilo.  Najednou vedle ní sedí holka, která vůbec nevypadá jako Nikole. Ale je to ona. To Ruby pozná ze způsobu, jak s ní mluví. Nikole jí prozradí, že tam na onom světě si každý může vybrat, jak chce vypadat a může to libovolně kdykoliv měnit podle nálady a chuti. Musí ale také plnit jisté úkoly. A s jedním takovým by právě potřebovala trošku pomoct. Bude Ruby dostatečně ochotná a statečná své sestřenici pomoci? Svět duchů je pro ni přece jen nová záležitost.

U knihy jsem se báječně odreagovala od všedních starostí. Bylo to příjemné a nenáročné čtení, ale přitom napínavé se špetkou nadpřirozena.
Celou knížku jsem přečetla za jedno pošmourné odpoledne, které mi dokonale zlepšila.

Zprvu mě trošku mátlo, že se v knize mluví o červenci jako o zimním měsíci, než mi došlo, že se příběh odehrává v Austrálii, kde to všechno mají naopak. (Líbilo by se vám mít Vánoce v létě?)

Knihu bych doporučila nejen mladším čtenářkám i čtenářům, ale také všem, kteří si rádi přečtou dobrodružné a nadpřirozené příběhy pro děti a mládež v každém věku.
Pokud máte mladší sestru, tak to je ten pravý dárek k Vánocům.

Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji nakladatelství Fragment.
Tuto knihu si můžete koupit na jejich stránkách nebo v kterémkoli kamenném či internetovém knihkupectví.

* * *

Ukázka

Potom u mojí postele každý večer sedávala máma, povídala si se mnou nebo u mě jen byla, dokud jsem neusnula. Přiznala se mi, že se taky bála tmy, ale naučila se nevnímat zvuky, které nechtěla slyšet. Řekla, ať zavřu oči, uvolním svaly a myslím na hezké věci, vzpomínky nebo představy, jež ve mně vyvolávají pocit bezpečí. Nejdřív mi radila, na co mám myslet, ale postupně jsem na ty hezké věci dokázala přijít sama a ona už u mě nemusela sedět.
Teď většinou usnu, i když na nic nemyslím. Ale dneska večer ne. Dneska mám plnou hlavu Nikoly. Na konci ležela v hospici na posteli a nedokázala se ani napít. Rty měla suché a rozpraskané a jen teta Cheryl ji dokázala přemluvit, ať pootevře pusu, aby jí tam mohla kápnout trochu čaje.

komentářů 14 na “Tajemství duchů: Moje zvláštní schopnosti – Mary K. Pershallová [RECENZE]”

 1. Mary 9.11.2012 v 18:58 #

  Túto knihu som nečítala, ale zaujala ma. Myslím, že si ju zoženiem a prečítam :)

 2. Šamanová S. 9.11.2012 v 19:35 #

  Zní to úžasně. Střídám takovéhle knížky s romány, na odreágování. ;D Myslím, že tuhle si půjčím, popřípadě budu přát od „Ježíška“. ;) Recenze je skvělá. :)

  • Wolf Draven 9.5.2013 v 23:01 #

   Díky :) Také ráda čtu na odreagování ;)

 3. Adéla Kotulová 15.12.2012 v 19:44 #

  Je to super knížka :)

 4. klára 9.5.2013 v 19:17 #

  Knížka se moc líbila , Doporučuji.

  • Wolf Draven 9.5.2013 v 23:09 #

   A četlas i druhý díl?

 5. Zuzka 7.9.2013 v 16:50 #

  Mě se tedy knížka nelíbila. Absolutně jsem nepochopila nějaký smysl, pointu či záměr. Knížka naprosto o ničem. Je to dost krátká knížka a i tak autorce trvá vlastně celá polovina knížky než se dostane k podstatě. A ten konec je taky strašný. Autorka knížku ukončila strašně rychle – jestli si někdo přečte poslední stránku, nemusí vlastně číst ten zbytek. Ale to je očividně jen můj názor. :)

 6. agátka 30.9.2015 v 20:43 #

  je to super knížka četla jsem ji, moc doporučuji! Recenze je bezvadná :)

  • Wolf Draven 24.10.2015 v 22:18 #

   Díky :)
   Taky jsem se u knížky dobře bavila :)

 7. Valerie 8.2.2016 v 00:55 #

  Dobry den prosím vás jaka je postava v knize?
  myslím tim chovaní charakter hlavní postavy

  • Wolf Draven 22.5.2016 v 17:12 #

   Není na přesdržku ;)

Zanechat komentář