Tak padne náš svět – Megan Creweová [RECENZE]

5 Pro

Tak padne náš svět - Megan CreweAutor: Megan Crewe
Název: Tak padne náš svět
Originální název: The Way We Fall
Nakladatelství: Egmont
Překlad: Barbora Čermáková
Rok vydání: 2012
Vazba: paperback
Počet stran: 312
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Šestnáctiletá Kaelyn žije na malém ostrově nedaleko pobřeží, jehož obyvatele postihne podivná virová epidemie. Ti, kteří jsou dosud zdraví, musejí bojovat o tenčící se zásoby potravin, aby neztratili naději na přežití. Zatímco svět, který Kaelyn znala, se kolem ní hroutí, ona se ze všech sil snaží udržet si víru, že najde způsob, jak ho zachránit.

První část dystopické trilogie!

Začíná to jako svědění, kterého se nemůžete zbavit. Pak přijde horečka a šimrání v krku. Pár dní nato budete vykládat svá tajemství na potkání neznámým lidem, jako by to byli vaši staří přátelé. Za další tři dny vás postihnou paranoidní halucinace.

A pak budete mrtví.

Šestnáctiletá Kaelyn žije na ostrově nedaleko pobřeží. Když její nejlepší kamarád odjíždí studovat na pevninu, vůbec ji nenapadne, že ho možná už nikdy neuvidí. Ale pak její malou ostrovní komunitu postihne podivná virová epidemie. Počet mrtvých narůstá a vláda dá ostrov do karantény: nikdo nesmí z ostrova odjet, ani se na něj vrátit.

Ti, kteří jsou dosud zdraví, musejí bojovat o tenčící se zásoby potravin, aby neztratili naději na přežití. Zatímco svět, který Kaelyn znala, se kolem ní hroutí, ona nachází nečekané spojence, přátelství i novou lásku. A když ji virus začne okrádat o přátele a rodinu, ze všech sil se snaží udržet si víru, že musí existovat způsob, jak zachránit lidi, kteří jí jsou nejdražší.

* * *

Tato kniha obnovila můj lehce pozapomenutý zájem o apokalyptická témata. Opět mě utvrdila v tom, že tohle téma je naprosto dokonalé. To stejné mohu říci i o knize, kterou jsem hltala téměř všemi smysly. Oči si smlsly na napínavém příběhu, nosem jsem vdechovala nádhernou vůni novosti stránek a prsty si užívaly při hlazení na omak příjemné obálky. Žlutá obálka s tajemnou postavou na místě skrytém v písmenech názvu přitáhla můj pohled už v obchodě, kde jsem původně byla zakoupit dárek k narozeninám pro kamarádku. Jako by přímo křičela „Kup si mě!“ Tomu prostě nešlo odolat a zvláště ne po přečtení anotace. A to ani nemluvím o tom, že je to opět můj oblíbený paperback!

Čtení samotné už tak příjemné nebylo. Nechybělo věčné odkašlávání a také drbání se po celém těle. Cloumaly se mnou všechny možné emoce od pocitu štěstí přes nepříjemné mrazení až k naprostému strachu a pocitu hrůzy. Co kdyby se to stalo mně a mojí rodině a přátelům? Nebo celému světu? Je to hrozné pomyšlení. Přitom stačí tak málo, aby se poklidný život proměnil v holý boj o přežití. V takovém momentě se začínají měnit všechna pravidla a hodnoty. Věci samozřejmé se stávají nedostatkovým zbožím. Pitná voda a jídlo mají cenu zlata. Někteří lidé se uchýlí k rabování a násilí, strach z onemocnění dokonale ovládne i psychicky zdatné jedince a nikdo neví, kdy přijde na řadu. Virus je nevyzpytatelný. Lidskost se pomalu vytrácí. Každý hraje hlavně sám za sebe a na soucit či ochotu se dělit se nedá spoléhat. Naštěstí se alespoň občas najde pár ojedinělých případů, kteří si uchovali něco ze starých zvyků, mají charakter a rádi pomohou ostatním. Mezi ně patří i hlavní hrdinka Kaelyn, která mi byla velmi sympatická a i v tak těžké době si ve svých letech dokázala udržet zdravý rozum. Osobně nevím, jak bych dopadla já na jejím místě. Moc jsem jí držela pěsti.

Příběh je psaný formou Kaelyna deníku stylem nikdy neodeslaných dopisů jejímu kamarádovi Leovi. Je to vcelku zajímavý nápad, který knihu odlišuje od ostatních. Knihu jsem četla v září a to je zrovna měsíc, který se v knize také vyskytuje, takže se mi čtení někdy stávalo díky tomu jakoby ještě realističtějším.

I v takovémto těžkém období na konci světa jaký známe, se našla chvilka i pro romantiku. Hlavně neztrácet naději. Jsem zvědavá, jak bude tahle série dále pokračovat.

Kniha Tak padne náš svět stojí jistě za pozornost a doporučuji ji převážně fanouškům postapokalyptických, dystopických a „Young Adult“ knížek. Myslím si, že nebudete zklamáni.

Po přečtení knihy mi můj milý představil hru The Plague, v které jde o to vyvinout bakterii, zmutovat ji a rozšířit po celém světě s fatálními následky. Což o to, hra je to zajímavá, ale neustále jsem u ní musela myslet na knihu. A to jsem ještě netušila, že za nedlouho budu číst další knihu s podobným obsahem s názvem Bílý kůň.

komentáře 2 na “Tak padne náš svět – Megan Creweová [RECENZE]”

  1. Rodaw 9.12.2012 v 14:12 #

    Skvělá recenze!
    Knížku doma nemám, ale už hodně dlouho ji chci :)) Tak třeba to jednou vyjde a budu ji mít doma :o)) Díky za recenzi! :)

    • Wolf Draven 9.12.2012 v 15:40 #

      Díky :) No myslím si, že zrovna tobě by se mohla hodně líbit :)

Zanechat komentář