The Death of Bees – Lisa O’Donnell [RECENZE]

19 Čvc

death-of-beesAutor: Lisa O’Donnell
Název:
The Death of Bees
Nakladatelství: Windmill Books
Rok vydání: 2013
Vazba: paperback
Počet stran: 304
Žánr: drama, současná světová literatura
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Today is Christmas Eve. Today is my birthday. Today I am fifteen. Today I buried my parents in the backyard. Neither of them were beloved.

Marnie and her little sister Nelly have always been different. Marnie leads a life of smoking, drinking and drugs; Nelly enjoys playing the violin, eating cornflakes with Coke and reading Harry Potter. But on Christmas Eve, the sisters have to join forces and put their differences aside. And when Lennie, the old guy next door, starts to get suspicious, it’s only a matter of time before their terrible secret is discovered.

* * * 

The Death of Bees je jedna z těch knih, které vám i po dočtení dlouho zůstanou v paměti a nedají vám spát. Vypráví silný příběh o dvou sestrách, na který budete čas od času myslet zas a znova.

Marnie je ta starší ze sester, je jí čerstvě patnáct. Nelly je dvanáct, miluje Harryho Pottera a hraje překrásně na housle. Jednoho dne ráno naleznou svého otce v posteli mrtvého, matku o kus dál zármutkem oběšenou. Ani jeden z nich by zrovna nevyhrál cenu „rodič roku“, takže Marnie ani Nelly nijak zvlášť netruchlí, ale spíše se zabývají pro ně závažnější otázkou, co s mrtvolami udělat. Je jim jasné, že pokud by zavolali policii, dostaly by se do dětského domova nebo kdoví kam a navíc by je mohli rozdělit. Proto se rozhodnou své (ne)milované rodiče zahrabat na zahradě.

Ono se to ale lehce řekne. Je čas Vánoc a zem je zmrzlá, takže to dá holkám dost velkou práci. Nakonec se jim přece jen podaří vyhrabat dostatečně velkou jámu, do které své na drogách závislé stvořitele přemístí. Nahoru Nelly zasadí květiny, což neunikne pozornému oku jejich postaršího souseda Lennieho. Málokdo totiž sází kytky v zimě. Navíc to k záhonku neustále táhne jeho psa Bobbyho.

Lennie ví, že jeho sousedé nejsou zrovna vzorové příklady rodičů, o své děti se moc nestarají, takže ho zas tolik nepřekvapí, že nejsou doma ani na Vánoce. Holek je mu ale líto, takže je pozve k sobě a pomáhá jim, jak to jen jde. Po čase je mu jasné, že před ním skrývají nějaké tajemství, ale on sám má své vlastní, takže moc nevyzvídá. Navíc je osamělý, protože jeho dlouholetý partner, kterého z celého srdce miloval, zemřel. A samota někdy dokáže být krutá.

Marnie se snaží všemožně sehnat peníze (někdy ne zrovna legálně), aby mohly se sestrou zaplatit účty a nikdo nepřišel na to, že jsou samy. Musí to zvládnout alespoň do doby, než bude Marnie šestnáct. S Lennieho pomocí se jim to jakžtakž daří, dokonce se poprvé ve svém životě cítí vděčné a spokojené, že je má někdo rád a zajímá se o ně. Ovšem jen dokud se u jejich dveří neobjeví jejich „dědeček“ z matčiny strany, který si na holky začne dělat nárok a povolá na pomoc i sociálku. Také drogový dealer se shání po rodičích a penězích, které mu údajně dluží. Věci se začínají komplikovat a přituhuje čím dál tím víc. Jak tohle dopadne? To už si musíte přečíst sami.

Tato emocemi nabytá kniha je rozdělena na čtyři části dle ročních období. Můžeme sledovat děj na střídačku z tří různých perspektiv – z pohledu Marnie, Nelly a Lennieho.

Nejvíce jsem si oblíbila Lennieho, hlavně proto, jak děvčatům nezištně pomáhal a staral se o ně. Nelly nešlo nemít rád, ale s Marnie to bylo komplikovanější, někdy byla na facku. Ale s přihlédnutím na věk i celkovou situaci se to dá pochopit. Žádné velké vzory v rodičích zrovna neměla a snažila se dělat, co mohla, aby Nelly ochránila.

Je to místy tak trochu černá komedie, kde se budete smát i lehce morbidním věcem, ale nechybí ani emotivní okamžiky, kdy nebudete stíhat vytahovat kapesníčky. Autorka neopomenula ani několik nečekaných okamžiků a překvapivých zvratů, u kterých vám spadne brada. Na mě kniha opravdu hodně zapůsobila a hned tak ji z hlavy nedostanu. I přes některé lehce nadnesené a přehnané záležitosti jde o příběh velmi uvěřitelný s opravdu zvláštní zápletkou.

Určitě knihu doporučuji všem, kteří si rádi přečtou něco neobvyklého a nevadí jim lehce morbidní humor.

komentáře 2 na “The Death of Bees – Lisa O’Donnell [RECENZE]”

  1. Crowley 20.7.2015 v 08:04 #

    Tohle vypadá dost zajímavě

Zanechat komentář