The Fort – Aric Davis [RECENZE]

16 Srp

the fortAutor: Aric Davis
Název: The Fort
Nakladatelství: Thomas & Mercer
Rok vydání: 2013
Forma: e-book
Počet stran: 246
Žánr: thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

During the waning summer days of 1987, a deranged Vietnam vet stalks Grand Rapids, Michigan, abducting and murdering nameless victims from the streets, leaving no leads for police. That is, until he picks up sixteen-year-old Molly. From their treehouse fort in the woods, three neightborhood boys spy the killer holding a gun to Molly’s back, they go to the police—only to have their story disregarded. But the boys know evil lives in their midst. A growing sense of honor and urgency forces the boys to take action—to find Molly, to protect themselves, to stand guard for the last long days of summer.

At turns heartbreaking and breathtakingly thrilling, The Fort perfectly renders a coming-of-age story in the 1980s, in those final days of childhood independence, discovery, and paradise lost.

* * *

O této knize jsem se dozvěděla tak, že mi vyskočila jako reklama na mé čtečce. Zaujala mě natolik, že jsem si ji vyhledala na Goodreads, kde jsem si přečetla anotaci a zběžně proletěla nějaké recenze. Pak už jsem jen koukla na Amazon, jestli není za nějakou rozumnou cenu a přestože stála $ 8,46, koupila jsem si ji a v okamžiku, kdy se mi stáhla do Kindlu, jsem začala číst. A okolní svět pro mě v ten moment naprosto zmizel.

Příběh se odehrává na konci 80. let minulého století (Taky vám to zní tak, jako by to bylo nejméně před sto lety?) v Grand Rapids v Michiganu. Jsou zrovna letní prázdniny roku 1987 a tři dvanáctiletí kamarádi – Tim, Luke a Scott si hrají ve své pevnosti, kterou si postavili na stromě. Střílejí vzduchovkou na terč a předstírají, že jsou ve válce a bojují s Vietnamci. Je to pro ně i jakési odreagování od všech problémů, se kterými se musejí ve svém mladém životě potýkat. A vězte, že některé z nich by ve svém věku vůbec neměli ještě řešit.

Jedné noci se vrátí Timova šestnáctiletá sestra Becca domů celá uplakaná s natrženým oblečením. Byla si s přáteli vyrazit a jednoho kluka zřejmě velmi rozvášnilo její chování, že se na ni vrhnul a snažil se z ní oblečení strhnout. To je aspoň verze, kterou řekne svým rodičům. Ale bylo to tak doopravdy?

Další den se celé městečko dozvídá, že Molly, kamarádka a spolužačka Beccy, se nevrátila domů a pohřešuje se. Policie si myslí, že možná utekla z domova, byla viděna, jak nastupuje k někomu do auta. Pravda je ale taková, že byla unesena. Unesl ji válečný veterán z Vietnamu Hooker, známý nevlastního otce jednoho z kluků. Není to ovšem ani zdaleka jeho první oběť, má toho na svém kontě již spoustu. Policie se od prvopočátku dává po špatných stopách a nepomáhají ani protichůdné výpovědi svědků.

Hooker mezitím stále drží Molly u sebe doma a má s ní dosti nehezké plány. Jednoho dne se jí ale podaří utéct. Bohužel ne moc daleko, jen do blízkého lesa, kde ji Hooker opět dostihne. Shodou okolností je to zrovna přesně to místo v lese, kde mají kluci pevnost. A právě toho dne si Scott tajně vypůjčí od svého nevlastního otce pistoli a rozhodne se ji s klukama vyzkoušet, protože střílet jen ze vzduchovky je trošku nuda. Při míření na terč zahlédnou kluci Hookera, jak míří na Molly a odvádí ji zpět cestou směrem, kterým je jeho dům. Kluci zpanikaří a po Hookerovi vystřelí a trefí ho do nohy. Jsou ale příliš vystrašení než aby ho sledovali a tak se zraněný Hooker i s Molly vrátí domů.

Když kluci vše (s výjimkou postřelení, o kterém pomlčí) oznámí na policii, nikdo jim nevěří, protože nejsou schopní popsat Mollyino oblečení a všichni mají za to, že si kluci celou historku vymysleli, aby byli zajímaví. Navíc se našlo ohořelé tělo, které by podle policie mohlo patřit Molly.
Následují tvrdé tresty od rodičů a doživotní zákaz kamarádit se spolu. Kluci se cítí být zrazeni, tajně se dál schází a plánují únosce najít a Molly zachránit. Je jim totiž jasné, že jí nezbývá už moc času a na policii se spoléhat nemohou. Jsou její jedinou nadějí. Podaří se jim Hookera vypátrat včas než už bude pro Molly pozdě?

Více takových reklam na Kindlu a zkrachuju! Ale musím uznat, že peněz za tuto knihu vůbec nelituju. Byl to skvělý příběh a autor si mě dokonale získal. Nejspíš se poohlídnu i po dalších jeho dílech. Bylo to neuvěřitelně napínavé a poutavé čtení. Někdy jsem měla pocit, jako kdybych sledovala film.

Když policie odmítla vyděšeným klukům uvěřit, myslela jsem, že dostanu infarkt, jak jsem se rozčílila. Na konci se objevila i nějaká ta slzička, ale nebudu vám prozrazovat, zda radosti či smutku.

Na samostatný příběh je nahlíženo z několika pohledů a mě osobně nejvíce zaujal pohled kluků, ať už jednotlivě nebo hromadně. Vracelo mě to do vzpomínek, do dětství, do časů, kdy jsme s kamarádama během letních prázdnin podnikali výpravy za dobrodružstvím. Možná bylo i dobře, že jsme na žádné pořádné nikdy nenarazili.

Ještě taková malá zajímavost. Hooker poslouchá v autě písničku Livin‘ on a Prayer od mé oblíbené kapely Bon Jovi.

Doporučuji přečíst si The Fort všem, kteří mají rádi napětí detektivních thrillerů a nevadí jim, když jsou mezi hlavními hrdiny děti či mládež. Já osobně to přímo vyhledávám.

komentáře 2 na “The Fort – Aric Davis [RECENZE]”

  1. Spooky 20.8.2013 v 07:47 #

    Toto taky zní dobře! Ty čteš samé dobré věci :-)

    • Wolf Draven 28.8.2013 v 23:54 #

      Díky :)) Vybírám si hlavně to, co by mě mohlo bavit a většinou se trefím :)

Zanechat komentář