Tohle jsem udělal: – Ann Dee Ellisová [RECENZE]

25 Čvc

tohle-jsem-udelalAutor: Ann Dee Ellis(ová)
Název: Tohle jsem udělal:
Originální název: This Is What I Did
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Milan Žáček
Rok vydání: 2010
Vazba: vázaná
Počet stran: 176
Žánr: Young Adult,  současná literatura
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Logan a Zyler jsou fakt dobří kámoši. Jezdí spolu na kole, chodí do stejné školy a zpovzdálí obdivují Cami Wakefieldovou. Až do jednoho večera, který jim všem změní život v noční můru….

* * *

Tato kniha přilákala moji pozornosti již před několika lety, když u nás poprvé vyšla. Vyhlídla jsem si ji v knihkupectví zrovna v době, kdy jsem u sebe neměla dostatečnou hotovost, a když jsem se pro ni za pár dní vrátila, kniha již byla vyprodána. Když se mi ji nepodařilo sehnat ani v jiném knihkupectví, zapsala jsem si ji na pomyslný seznam věcí, který si chci koupit.  Nikde se o ní moc nemluvilo, nenarazila jsem na žádné recenze a po čase na ni tak nějak pozapomněla. Ale nedávno jsem na ni opět narazila při velkém „Albatrosím“ výprodeji a okamžitě objednávala (spolu s dalšími prima kousky).

Obal mi ihned připomněl další knihu se zvláštním a nezapomenutelným příběhem Ten, kdo stojí v koutě. Mají stejně „ošklivou“, jakoby otrávenou barvu. Ale tentokrát jsem se už nad ní ani nepozastavovala a musím říct, že i Tohle jsem udělal: má od nynějška v mé knihovně speciální výsostné místo hned vedle již zmíněné a do stejné barvy laděné knihy Ten, kdo stojí v koutě.

I v této knize nacházíme neobyčejného hrdinu, dospívajícího Logana, který nás postupně seznamuje se svým životním příběhem. A hned zkraje je jasné, že to nebude příběh zrovna veselý. Logan je totiž v nové škole i mimo ni obětí šikany jednoho spolužáka a jeho nohsledů. Jenže to není vše, co Logana trápí. Trpí také depresemi, je nezvykle zamlklý, uzavírá se do sebe a trápí se pocitem viny. Co přesně to způsobilo, nám Logan ale neprozradí hned, odhaluje vše velmi pomalu a po malých kouscích či náznacích. Víme zatím jen, že se to nějak týká jeho nejlepšího kamaráda Zylera a bývalé spolužačky a tajné platonické lásky Cami Wakefieldové.

Školu změnil po tom jistém, zatím čtenáři utajeném, incidentu. Také se s celou svojí rodinou přestěhoval o pár bloků dál do nové čtvrti, situaci to ale nijak nepomáhá. Jeho rodina, hlavně rodiče, se o něj velmi bojí, ale někdy svou snahou Loganovi vše nechtěně komplikují. Jak si s tím vším Logan nakonec poradí? A co že se to vlastně stalo? Jestli vás to zajímá, přečtěte si tento neobyčejný příběh.

Logan, který nás svým příběhem provází coby vypravěč, je postava, kterou si prostě musíte okamžitě oblíbit. Je velmi citlivý, někdy možná až moc přemýšlivý a zmítán pocitem viny se snaží pochopit a vyrovnat se s celou složitou situací. Nechává čtenáře nahlédnout do svých niterných pocitů, obav i trápení, s nimiž se musí coby teenager vypořádávat.
Má milující rodiče, které ale nechce příliš zatěžovat svými problémy, protože mají dost starostí s miminkem, které je na cestě i s jeho mladšími bratry – dvojčaty, kteří vynikají ve sportu. Celá jeho rodina byla vyobrazena velmi realisticky a je jednoduché uvěřit, že někde nějaká taková rodina žije a možná dokonce prochází stejnou či podobnou situací.

Se Zylerem se setkáváme nejvíce v pohledech do minulosti, kdy Logan vzpomíná, kterak se seznámili a i přes rozdílné povahy a rodinné zázemí se stali nejlepšími kamarády. Stejně tak Logan vzpomíná i na Cami Wakefieldovou a přemýšlí o tom, jestli si na něj i Cami někdy vzpomene a jestli ho nenávidí.

Mezi další postavy, které je potřeba zmínit, patří spolužačka z nové školy Laurel. Je téměř jediná, která se k Loganovi chová vstřícně a posílá mu psaníčka s palindromy. Palindrom je text, který se čte stejně zleva doprava i zprava doleva.

Anna
nejen
sms
mám
haldy dlah
nemá kámen
chudý duch
ani žabí bažina
ani žabina, ani bažina
I spící psi
Tak napolo koukal ve vlaku okolo pan kat.

(Napadne vás ještě nějaký další?)

Významnou postavou pro příběh je i surovec a tyran Bruce, který rád šikanuje ostatní. Jeho tatínek vede skautský oddíl, ve kterém se ocitne i Logan, a také není zrovna vzor správného dospěláckého chování. Také Zylerův tatínek má v příběhu své místo.

Tohle jsem udělal: je velmi silný a hluboký, až překvapivě realistický příběh s pochmurnou atmosférou, který vás donutí se zamyslet nejen nad svými činy, které mohou někoho ovlivňovat, ale také o lidech kolem sebe. Není to kniha jen o násilí a šikaně, je také o síle rodiny a přátelství, o mezilidských vztazích a problémech, které se mohou vyskytnout v životě každého (nejen) dospívajícího jedince.

Čte se velmi dobře, stránky rychle ubíhají, což je dáno i formou, kterou je kniha napsána. Někdy i jen jednoslovné věty dokazují, že pokud umíte psát, nepotřebujete rozvleklá souvětí pro vylíčení skvělého příběhu. Ačkoliv jsem měla určitou představu o tom, kam příběh směřuje, konečné rozuzlení mě docela dost překvapilo.

Tuto na první pohled nenápadnou knihu bych doporučila naprosto všem i přesto, že je původně určena převážně pro mladší čtenáře. Je to ale velmi silný příběh a mám za to, že i dospělejší a starší jedinci si z něj mnohé odnesou.

komentáře 4 na “Tohle jsem udělal: – Ann Dee Ellisová [RECENZE]”

 1. Owlie 25.7.2014 v 20:23 #

  Mám poznamenáno, a budu po ní pátrat :) díky za tip

  • Wolf Draven 27.7.2014 v 19:03 #

   Určitě stojí za to :)

 2. pravá knihomolka 25.7.2014 v 21:09 #

  Toto vyzerá poriadne zaujímavo… Už len sa k nej dostať. :)

  • Wolf Draven 27.7.2014 v 19:06 #

   Třeba vyjde i ve slovenštině ;)

Zanechat komentář