Tom Gates: Extra speciální (po)choutky – Liz Pichon [RECENZE]

3 Led

tom-gates6Autor: Liz Pichon
Název: Extra speciální (po)choutky
Série: Tom Gates
Díl: #6
Originální název: Tom Gates Extra Special Treats (not)
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Zdík Dušek
Rok vydání: 2014
Vazba: vázaná
Počet stran: 240
Žánr: humor, dětská, současná literatura
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Napadly haldy sněhu, takže škola bude jeden den zavřená. SUPER! Škoda, že volno musím trávit s krajně otravným Marcusem.
Vykopávky budou slavit zlatou svatbu. Strýček Kevin si myslí, že skvělým dárkem bude rodinný portrét. To je dost daleko od mojí představy o dokonalém dárku. Delii se ten nápad taky nezamlouvá. Pořád je nevrlá, to ale není nic nového.

* * *

Již pošesté se setkáváme s charismatickým páťákem Tomem Gatesem, který nás s humorem sobě vlastním nechává nahlédnout do svého života plného zajímavých rodinných historek i obyčejných školních dní. A nezapomíná ani tentokrát své vyprávění důkladně doplňovat neméně vtipnými malůvkami.

Na začátku tohoto dílu nachází Tom pod lavicí odznak vzorného žáka, který patří nejotravnějšímu klukovi na světě – Marcusi Meldrewovi. Marcus si ještě nevšiml, že mu odznak chybí. Je to divné, protože od té doby, co jej od pana učitele Fullermana dostal (za to, že odevzdával všechny domácí úkoly včas a snažil se při hodinách), se s ním neustále chlubí a všem ho ukazuje.

Amy už také odznak dostala, Tom zatím ne, ale moc by si to přál. Zvlášť toto čtvrtletí vypadají odznaky úžasně, takže se Tom rozhodne, že bude také dělat všechny úkoly včas a snad se mu podaří odznak získat. Má na to přece celé čtvrtletí! Zatím ho můžeme v jeho snaze podpořit četbou dalších zdokumentovaných historek. Dozvíme se například, kterak se z Toma stal zkušený pátrač schovaných pamlsků, a že kromě sušenek a jeho nejoblíbenějších karamelových tyčinek miluje také rozinky v čokoládě.

Delia si díky Tomovu velmi hlasitému pozdravu leknutím rozbije mobil, což ji rozhodně neudělá radost a je tudíž ještě naštvanější než obyčejně. Když ji a Toma přijde hlídat babička Mavis s dědou Bobem, protože maminka s tatínkem jdou na večeři s kolegou od tatínka z práce, ani nevyleze z pokoje. Tomovi to ale vůbec nevadí, alespoň může hrát s dědou všelijaké hry a vyzvídat na “Vykopávkách” jaký byl tatínek jako malý kluk.

Jelikož se kvapem blíží zlatá svatba “Vykopávek”, musí se vymyslet nějaký vhodný dárek. Strejda Kevin, který ke zděšení celé Tomovy rodiny přijede i s tetou Alicí a bratranci a na pár dnů se tu zabydlí kvůli sněhu a zamrzlým trubkám u nich doma, vymyslí, že nejlepší dárek by bylo rodinné foto. Také by bylo fajn překvapit je obrovským tajným večírkem. S nejlepším nápadem ale nakonec překvapivě přichází Delia.

Kvůli sněhu a nefungujícímu topení je také na pár dní zrušena škola, což nejen Tom, ale i všichni ostatní žáci přivítají s velkou radostí, protoýe mohou stavět sněhuláky a sáňkovat i v době, kdy jsou jinak ve škole. Toma ale čekají i nepříjemná překvapení. U jejich domu stojí stěhováci, noví sousedé už se zabydlují. A samozřejmě, že k Tomově smůle je to rodina s tou holkou, která na něho dělala ksichty a vyplazovala jazyk. A když se všichni vrací do školy, kdopak asi nově chodí do Tomovy třídy?

Tímhle ovšem Tomovy zážitky nekončí, v knize jich naleznete ještě spoustu. Kromě nich je tu i návod, jak vyrobit stojící příšeru. Můžete si také zahrát ne jednu, ale rovnou dvě deskové hry, které naleznete taktéž uvnitř. A určitě se při nich nebudete nudit!

Já se při čtení opět královsky bavila, protože nudit se s Tomem ani není možné. Nemůžu se dočkat dalšího dílu a Tomova osobitého způsobu vyprávění doplněného neskutečně vtipnými kresbami.

Stejně jako předchozí díly, doporučuji i tento převážně mladším čtenářům (klukům i holkám), kteří milují humor. Jistojistě ale pobaví i dospělé, převážně ty, kterým se líbily už předchozí díly a také série Deník malého poseroutky, ke které jsou knihy s Tomem Gatesem přirovnávány.

Velice děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí této vtipné knihy (a vlastně celé série) na recenzi.

komentářů 5 na “Tom Gates: Extra speciální (po)choutky – Liz Pichon [RECENZE]”

 1. Ilona D. 3.1.2015 v 20:17 #

  Tuhle knihu jsem rozhodně nečetla, ale zaujala mě. Myslím, že by mě to mohlo bavit, jen bych si předtím nejspíš mohla přečíst předešlé díly. Skvělá recenze :)

  • Wolf Draven 25.1.2015 v 19:01 #

   Jj, určitě začni od začátku, stojí to za to :))

 2. Spooky 28.1.2015 v 13:01 #

  Tom je fakt skvělý :D

  • Maribeth 1.5.2017 v 23:46 #

   AFAICT you’ve coveerd all the bases with this answer!

  • புதுசா இருக்கு இந்த குà®±ிப்பு.வடை à®°ொà®®்ப நல்லாயிà®°ுக்குப்பா.செய்துட வேண்டியதுதான்.

Zanechat komentář