Tom Gates: Naprosto fantastický (skoro ve všem) – Liz Pichon [RECENZE]

16 Lis

tom-gates5Autor: Liz Pichon
Název: Naprosto fantastický (skoro ve všem)
Série: Tom Gates
Díl: #5
Originální název: Tom Gates is Absolutely Fantastic [at Some Things]
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Zdík Dušek
Rok vydání: 2013
Vazba: vázaná
Počet stran: 268
Žánr: humor, dětská, současná literatura
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Tom Gates je naprosto fantastický, a to naprosto ve všem (teda skoro).

Vážně se moc těším na školní výlet se sportovními aktivitami (pokud zvládnu najít přihlášku… kam já jí jenom dal).
Delia taky chce, abych jel. Jaké překvapení! „Ty jsi ještě tady?“, ptá se pořád dokola.

Budeme podnikat fůru skvělých věcí:
– vyrábět vory
– pořádat půlnoční hostiny
– sledovat různá prapodivná zvířata

Nebude to paráda? A hlavně, nikde žádný rodiče ani votravný sestry ;-)

* * *

Již páté a prozatím česky poslední (ale již se chystá číslo 6) humorné setkání s páťákem Tomem Gates a jeho obrázky doplněným deníkem je tu.
Ani tentokrát se rozhodně nebudeme nudit, protože Tom už se nemůže dočkat, aby na nás vychrlil tu spoustu (nejen) školních zážitků.

Tom dostane za úkol rozdat nové rozvrhy (něco jako školní diáře). V nich jsou zapsány různé školní akce. Když do svého Tom nahlédne, zjišťuje, že dočista zapomněl na školní sportovní výlet. Nedal totiž rodičům důležitý dopis, který se toho výletu týkal. Není teď vůbec jisté, jestli bude moci jet společně se svou třídou. Toma čeká několik perných chvil než se dozví, jestli na něj ještě zbylo místo. Měl by si dávat pozor a plnit své povinnosti včas, předešel by tím jistě spoustě problémům. Ale Tom už asi jiný nebude. Nejvíc ho štve, že mu Marcus Meldrew pořád připomíná, že možná na výlet nepojede. A přitom tam mají dělat tolik skvělých věcí – stavět vory, šplhat po horolezecké stěně, plavit se v kajaku či si udělat táborák.

Doma ho navíc rozptyluje další věc.Vedle bydlela stará paní O’Learyová, která se před pár měsíci přestěhovala, aby byla blíž své rodině. Zdá se, že se tam nyní hodlá nastěhovat někdo nový. Nějaká nová rodina s holkou asi v Tomově věku si byt prohlíží. Nejen Tom, ale i jeho maminka je na možné budoucí sousedy velice zvědavá a podniká výzvědnou výpravu na zahradu. Když na ně nakukuje Tom, ta holka udělá obličej a vyplázne na něj jazyk. Tom se nenechá zahanbit a okamžitě jí to oplácí a navrh přidává několik dalších hrozných obličejí. Bohužel si nevšimne, že v tu dobu už na něj koukají i všichni ostatní, nejen ta holka. Jeho maminka je na něho naštvaná, že se pěkně předvedl.

Ani později Toma neopouští smůla. Asi nejhorší zážitek má z nakupování, kdy se mu zadaří velký trapas s toaletním papírem zrovna v momentě, kdy v obchoďáku potkává svou tajnou lásku ze školy Amy Porterovou.
Alespoň že v časopise Týden v rocku vyšla výzva pro všechny fanoušky 3 Týpků a tak se může Tom soustředit na něco jiného. Fanoušci mají vymyslet originální vzor trička, který bude samotná skupina nosit na vystoupení. Tom se okamžitě vrhá do práce. Vymýšlet a kreslit, to je jeho! Teď ještě, aby to nezapomněl poslat!

V tomto pátém díle opět nechybí ani Tomova sestra Delia, která tentokrát nepřestává všechny překvapovat, protože si najde práci jako brigádnice v nějakém podniku. V jakém ale nechce nikomu z rodiny prozradit, protože nechce, aby jí přišli do práce udělat trapas. A přesně ví, o čem mluví, svou rodinku zná dokonale. Modlí se, aby se tu nikdy neobjevili. Budou ale její prosby vyslyšeny nebo se zadaří Tomovi odhalit, kde Delia pracuje? Nebo pomůže náhoda?

Tohle všechno a ještě mnohem víc vás čeká v této velmi humorné knize, při které jsem se opět neubránila záchvatům smíchu. Doufám, že autorka napíše ještě spoustu dalších příběhů s Tomem Gatesem a že si knihy udrží svoji kvalitu jako doteď.
I tentokrát nás na konci knihy čeká nějaký ten bonus navíc. Najdeme zde nejen jak vytvořit banánový obrázek, který je zmíněný několikrát uvnitř knihy, ale i návod jak namalovat Tomovu příšeru.

Pokud se chcete nad knihou dobře pobavit, tak série s Tomem Gatesem je opravdu to pravé pro vás. A je jedno, jestli jste mladší nebo starší čtenář, myslím si, že si každý přijde na své. S Tomem prostě nemůžete šlápnout vedle. Jeho dobrodružství a osobitý způsob vyprávění, stejně tak jako neméně vtipné a zajímavé obrázky vás prostě dostanou a budete se královsky bavit.

Velice děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí této vtipné knihy na recenzi.

komentáře 3 na “Tom Gates: Naprosto fantastický (skoro ve všem) – Liz Pichon [RECENZE]”

 1. Crowley 23.12.2014 v 09:16 #

  Tom je klasik :D

 2. jack 5.11.2015 v 15:28 #

  uplně nej kniha na světě:0

  • Wolf Draven 22.5.2016 v 16:57 #

   Je skvělá :)

Zanechat komentář