Tom Gates: Super hustý výmluvy! – Liz Pichon [RECENZE]

24 Kvě

super hustý výmluvyAutor: Liz Pichon
Název: Super hustý výmluvy!
Série: Tom Gates
Díl: #2
Originální název: Excellent Excuses [and Other Good Stuff]
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Zdík Dušek
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 352
Žánr: humor, dětská, současná literatura
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Dostat se na první místo tabulky zlatých hvězdiček třídního učitele Fullermana je trochu ošidné.
Především kvůli následujícím okolnostem:
1. Marcus Meldrew je podlý darebák, který podle mě nemá za lubem nic dobrého.
2. Bolí mě zub, a to tak, že se ani nemůžu soustředit na kreslení při hodině.
3. V jednom kuse mě rozptylují zajímavé činnosti jako plavání, odchyt brouků a především oblíbená zábava: rozčilování sestry Delie.

* * *

Mé první setkání s mistrem na výmluvy – páťákem Tomem Gatesem proběhlo velmi dobře a z knihy jsem byla tuze nadšená, takže jsem se s velkým očekáváním vrhla na další díl. Musím uznat, že mě ani v nejmenším nezklamal.

Na celé dva týdny má Tom díky prázdninám momentálně volno od školy, takže mu nic nebrání v tom vymýšlet nové způsoby, jak lézt na nervy své straší sestře Delii, kreslit obrázky, koukat na televizi a jíst karamelové tyčinky nebo zkoušet v kapele Zombijský Rafani s Derekem, jeho nejlepším kámošem, který bydlí hned vedle.

Zrovna na dnešek se domluvili, že budou zkoušet a pak Tom přespí u Dereka, protože Derek nemá žádnou otravnou sestru Delii. Ale zase má psa Kohouta, který je občas skoro stejně otravný. Tom se zrovna připravuje, když do jeho pokoje přijde Delia a posměšně mu sdělí, že má průšvih a chce ho vidět maminka. Přišel totiž dopis ze školy, pan Fullerman, jeho třídní, v něm píše, že doufá, že už se Tom vzpamatoval z útoku zuřivého psa, který mu poslední den čtvrtletí roztrhal úkol a zasílá nové zadání, aby Tom mohl přes prázdniny úkol vypracovat.

Maminka se zlobí, a dokud Tom úkol nenapíše, nesmí k Derekovi. Tom se tedy dá do práce. Má to být recenze na film, knihu nebo televizní pořad. (Je to ten úkol, z kterého se vymlouval už v minulém díle.) Nakonec se rozhodne vypracovat recenzi na koncert 3 Týpků, na který ho vzal jeho tatínek a Tom ví, že je má rád i jejich třídní. Recenze je ale příliš krátká, takže u maminky neprojde. Tom se tedy vydá do knihovny a najde v ní nejtlustší knihu. Je to Průvodce po stromech. Z její anotace se toho dá hodně opsat, rodiče jsou s jeho prací spokojení a tak může Tom za Derekem. V tom spěchu si ale zapomene medvídka na spaní (pšt, to je tajné!) i kytaru. Bude s úkolem spokojený i Tomův třídní?

Během jedné zkoušky kapely si kluci uvědomí, že budou nutně potřebovat dalšího člena – bubeníka, protože Derek nestíhá víc nástrojů najednou. Na tento post se sice třepe Derekův tatínek, ale Tom raději vytvoří plakát na konkurz bubeníka do Zombijských Rafanů.
Dále se v tomto díle dočteme ještě o průběhu konkurzu, o zážitcích s bolavým zubem a zubařem, o školním výletě, o oslavě tatínkových narozenin a povedených příbuzných i o úplně prvním veřejném vystoupení Zombijských Rafanů. A jak že je to s těmi zlatými hvězdičkami pana učitele Fullermana?

Tento druhý díl, který pokračuje v duchu deníkových zápisků, mi přišel snad ještě vtipnější než první. Opět nechybí ani spousta humorných obrázků, které knihu skvěle doplňují. Myslím si, že by mohla nalákat na čtení i spoustu malých „nečtenářů“. Osobně se již nemůžu dočkat dalšího dílu, doufám že bude stejně tak super hustý.

Knihu bych, stejně jako první díl, doporučila hlavně mladším čtenářům, ale pobaví jistě i starší milovníky humoru. Pokud jste navíc i fanoušci Deníků malého poseroutky, tak tato série by pro vás měla být nutností.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí této vtipné knihy k recenzi.

komentáře 2 na “Tom Gates: Super hustý výmluvy! – Liz Pichon [RECENZE]”

  1. Knižné Maniačky 24.5.2014 v 16:17 #

    Knižka znie zábavne a musí pobaviť :)

    • Wolf Draven 6.7.2014 v 21:16 #

      To ano, hodně jsem se nasmála :)

Zanechat komentář