Tom Gates: Všechno je fakt šílený! – Liz Pichon [RECENZE]

30 Říj

tg3Autor: Liz Pichon
Název: Všechno je fakt šílený!
Série: Tom Gates
Díl: #3
Originální název: Everything’s Amazing [sort of]
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Zdík Dušek
Rok vydání: 2012
Vazba: vázaná
Počet stran: 416
Žánr: humor, dětská, současná literatura
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Můj život se tak trošku zkomplikoval a můžou za to dobré i špatné zprávy.
Ty dobré:
1. Přihlásili jsme Derekova psa Kohouta na místní výstavu, takže (pro změnu) nesmrděl a byl čistý.
2. Moje skvělé zpívání přivádí Delii k šílenství… jen tak dál!
O-ou, teď ty špatné:
3. Babička Mavis chce něco uvařit na moje narozeniny. To bude totální katastrofa!
4. Marcus Meldrew mě v jednom kuse štve, protože je strašlivý tanečník.

* * *

V pořadí již třetí setkání s páťákem Tomem Gatesem, který si píše tento humorný deník, se opět nese ve stejném duchu jako oba díly předchozí. Tom si zaznamenává nejen školní a mimoškolní zážitky, ale i rodinné záležitosti a hudební úspěchy se svou skupinou Zombijský rafani, opět srší svérázným vtipem a nechybí ani jeho nápadité kresby, které jsou nepostradatelnou součástí jeho deníků.

Tentokrát se Tom překonává. Má tak dobrou náladu, že přichází do školy o něco dřív a překvapí tím nejen pana učitele Fullermana, ale i sám sebe. Jediná věc, která mu dokáže náladu pokazit, je hodina matematiky. A to navíc hodina matematiky s paní učitelkou Worthingtonovou. Tom nemá matematiku vůbec v lásce. Ještěže vedle něj sedí Amy Porterová, Tomova tajná láska, která matematiku zbožňuje. Paní učitelka Worthingtonová má knír, což Toma velice rozptyluje. Říká jí ze srandy paní “Knírthingová”. Bohužel někdy se tak nějak zapomene, pronese její přezdívku nahlas a dostává se tak do velkých problémů.

Naštěstí je brzo angličtina, ta je přecejen zajímavější. Pan učitel Fullerman zadá třídě úkol napsat o svém zvířátku. Tom popisuje, jak byli se svým nejlepším kamarádem Derekem a jeho psem Kohoutem na místní výstavě psů. Před výstavou ho důkladně vykoupali. Kohout se jim ale pomstil a okamžitě se vybahnil v blátě. Museli ho tedy utřít do dvou bílých ručníků a vyčesat kartáčem. Tom naznal, že kartáč jeho sestry se na to hodí nejlépe. Po vyčesání byl Kohout ale velmi načechraný, že ho nikdo nepoznával.
Kluci se účastnili soutěží jako je Nejlepší vrtichvost, Nejpřátelštější pes, Nejroztomilejší pes nebo Závod se psem a lžičkou, který byl opravdu k popukání.

Jednoho dne pan učitel Fullerman zadá třídě 5.F ten nejlepší úkol za celý Tomův život. Mají vyzdobit obálku svého skicáku čímkoliv budou chtít. Tom se okamžitě vrhá se zápalem sobě vlastním do práce.
V knize se dále dočítáme o letošním ročníku Oakfieldské diskotéky, kde má vystoupit i školní skupina Zombijský rafani a to i přesto, že o tom Tom nemá ani ponětí, o nové módě “malopletů” na škole, kterou nechtěně Tom zavedl i o přípravách na Tomovy narozeniny. Nechybí ani vymýšlení nových způsobů, jak prudit starší sestru Delii.

Na konci knihy ještě je bonus v podobě návodu na výrobu topinkových obrázků, které jsou zmíněné v příběhu.

Při čtení mi chvílemi tekly slzy smíchu, hlavně když jsem četla tu část s malopletem. Tomovy zážitky líčené s milým humorem působí velice realistickým dojmem. Moc se těším na další Tomovo dobrodružství a jeho osobitý způsob vyprávění i na spoustu neméně vtipných a zajímavých, příběh dokreslujících obrázků.

Stejně jako předchozí díly, doporučuji i tento díl převážně mladším čtenářům (a to jak klukům, tak i holkám), kteří se rádi zasmějí. Myslím si ale, že pobaví i dospělé, převážně ty, kterým se líbily předchozí díly a také série Deník malého poseroutky. Možná vám to dokonce připomene vaše vlastní zážitky ze školních let či vaše věčné sourozenecké konflikty nebo jste možná dokonce znali nějakého takového „Toma“.

Velice děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí této vtipné knihy na recenzi.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář