Tweety s city – Elizabeth Rudnicková [mini-recenze]

5 Úno

tweety s cityAutor: Elizabeth Rudnick
Název: Tweety s city
Originální název: Tweet Heart
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Radka Kolebáčová
Rok vydání: 2012
Vazba: paperback
Počet stran: 272
Mé hodnocení: 3/5

Anotace

Claire nemůže uvěřit, že si ji na Twitteru našel její vysněný kluk. Myslela si, že si jí nikdy ani nevšimne, ale jak se zdá, rozumí jí líp než kdokoliv jiný. Twittersmír je ale záhadné místo, kde se občas přátelé chovají jinak než v reálném světě. A aby toho nebylo málo, Claire si uvědomí, že je zamilovaná do úplně posledního kluka, který kdy připadal v úvahu…

* * *

O této knize už bylo řečeno i napsáno mnoho. Celá je napsaná formou tzv. tweetů na sociální síti Twitter, doplněná také o blogové příspěvky, emaily a sloupky ze školních novin.
I já jsem podlehla zvědavosti a tuto knihu si koupila. Popravdě, moc jsem od ní nečekala, spíš mě zajímala celková forma a úprava.

Nemůžu říct, že by mě příběh Claire a Charlotte a jejich kamarádů Willa a Bennetta nějak nadměrně nadchnul, ale vzhledem k mému nízkému očekávání, mě ani neurazil. Je to takové lehké zamilované čtení pro mladší „puberťáky“. A vůbec nevadí, že je plné klišé. Vždyť přesně s takovým předpokladem si tyhle druhy knih pořizujeme. A opět nám ukazuje, že někteří lidé jsou pro lásku ochotní udělat mnohé, ale ne vždy se jejich původní záměr vyvine dle jejich očekávání.

V dnešní době je už i u nás Twitter čím dál tím více populární. Už se mi dokonce dostala do rukou i jiná kniha, která byla napsaná podobným způsobem – tj. pomocí tweetů. Jednalo se o knihu Vesmír v tweetech a šlo o trošku jiný žánr, který zaujal malinko více.

Jediné, co mě opravdu zarazilo, bylo, že postavy si mezi sebou psaly v tweetech dost tajné a soukromé až intimní informace. Nevím, jestli si to autorka neuvědomila, nebo u ní funguje Twitter jinak, ale mám za to, že každý tweet je viditelný pro VŠECHNY. Takže asi nebylo úplně chytré probírat některé věci takhle veřejně. A když už se to stalo, proč si toho ostatní nevšimli? Mohlo to být vyřešeno spíše emailem nebo nějak jinak.

Další věc, která mě dostala do kolen, byly překlady některých slov. „Džouk“ mi přišel jako opravdu špatný vtip.

Ale pokud hledáte knihu na jedno odpoledne, u které nemusíte moc přemýšlet, a přesto vás alespoň trochu pobaví, tak Tweety s city jsou ta pravá volba. Nejspíš bych ji ale doporučila spíše mladším dívkám.
Dokonce byla i „testována“ na starších žácích základní školy Deblín.

Celkově dávám takové průměrné tři hvězdičky, převážně za zajímavý nápad.

komentáře 3 na “Tweety s city – Elizabeth Rudnicková [mini-recenze]”

  1. Spooky 6.2.2013 v 08:51 #

    Taky mě zarazily ty veřejné tweety, jak si mezi sebou ti kamarádi psali, že ten jeden se vydává za toho jejího idola a že tu holku má rád. To může číst každý přestože je to adresovaný @ jen někomu pokud se podívá na jeho tweetový profil.

Zanechat komentář