Unesená – Mo Hayder [RECENZE]

30 Dub

unesena-mo hayderAutor: Mo Hayder
Název: Unesená
Série: Jack Caffery
Díl: #5
Originální název: Gone
Nakladatelství: Domino
Překlad: Jiří Kobělka
Rok vydání: 2013
Vazba: pevná
Počet stran: 416
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Ponurý listopadový den se chýlí k večeru, když detektiv Jack Caffery přijíždí vyslechnout svědky krádeže auta. Takových případů už bylo… Rutinně zahájí vyšetřování, ale brzy zjistí, že tentokrát je to jiné. V tomto autě totiž seděla jedenáctiletá dívka. A ještě stále se pohřešuje.

„To byl teprve začátek,“ napíše únosce policii. „A nepočítejte s tím, že konec přijde brzy.“ Stačí jen těch pár slov a Caffery pochopí, že je pouze otázkou času, kdy si pachatel vyhlédne další auto s dítětem na zadním sedadle.

Říká se o něm, že je nejlepší policajt ve městě. Má dobrý nos a kromě obrovských zkušeností se může spolehnout i na svůj instinkt. A právě policajtský instinkt mu napovídá, že něco je špatně. Ani tentokrát se nemýlí…

* * *

Děj knihy začíná vcelku pozvolna. Detektiv-inspektor Jack Caffery z bristolské Jednotky pro vyšetřování závažných trestných zločinů si prohlíží místo činu. Když Rose Bradleyová, manželka pastora anglikánské církve, nakládala do auta svůj nákup potravin, jež pravidelně každý týden provádí v nákupním centru Somerfield, přistoupil k ní muž v masce Santa Clause, odhodil ji stranou a ujel i s autem. K Rosině hrůze v tom autě seděla její mladší dcera Martha.

Jack Caffery je přesvědčen, že muž unesl jedenáctiletou dívku omylem, že mu šlo pouze o auto a Marthy si nejdříve nevšiml. Má za to, že dříve či později ji zloděj někde vysadí a Martha se šťastně vrátí domů k vystrašeným rodičům. S přibývajícími hodinami, kdy o dívce není ani vidu ani slechu, ovšem přibývají také pochybnosti.

Policistka Phoebe „Blecha“ Marleyová přijde za Cafferym s domněnkou, že nejde o obyčejnou krádež auta, protože podobné případy se už staly i v minulosti. Jack sestavuje tým a pouští se do pátrání s o to větší vervou. Vyslechnou rodiče dříve unesených ale navrácených dívek, i jednu z nich, ale zpočátku jim nic nedává smysl.
Hnusné vzkazy, které únosce posílá rodičům Marthy, ujistí policii, že je na správné stopě, ale že to nebude nic jednoduchého, protože pachatel je velmi chytrý, zákeřný a policii se vyloženě vysmívá. A zdá se, že je neustále o krok před nimi.

A pak je unesena další holčička…
Podaří se policii zjistit, s kým mají tu čest? A o co únosci vlastně jde? Je stále šance najít dívky živé?

Jak už jsem zmínila výše, příběh začíná pozvolna, ale poté se zvýší tempo i napětí, které nabírá postupně na obrátkách a nepolevuje až do úplného konce. Přestože má kniha přes 400 stran, přečetla jsem ji rychleji než mnohé tenčí knihy, protože mi nedovolila se od ní odtrhnout.

Kromě ústředního děje točícího se kolem únosů dětí se v knize objevují i zapeklité životní příběhy některých postav, které také stojí za zmínku. Ať už jde o tajemného „Chodícího muže“, který neustále pátrá po těle své unesené a zabité dcery, samotného Jacka Cafferyho, kterého potkalo něco podobného v dětství, když byl unesen jeho bratr či složitá situace kolem Blechy a jedné dobře ukryté mrtvoly.

Postavy jsem si oblíbila téměř všechny a velice mě bavilo nahlížet i do jejich vlastního soukromí a myšlenek či událostí z minulosti, do kterých nás někdy nechala autorka nahlédnout.

Prozrazení pachatele ke konci pro mě bylo velmi překvapující a nečekané. Celou dobu jsem podezřívala úplně někoho jiného. Únoscovy pohnutky, které ho k těmto činům vedly, zůstávaly dlouho skryty i před policií, protože často není vše tak, jak to na první pohled působí.

Rozhodně to nebude jediná kniha, kterou si od této spisovatelky přečtu. Už mám vyhlídnutý její další krimi-thriller, jehož anotace mě velice zaujala a ráda se opět setkám se „starými známými“ detektivy.

Pokud jste fanoušky napínavých kriminálních a dobře promyšlených příběhů, tak kniha Unesená je přesně ta pravá pro vás. Nemůžu jinak než vřele doporučit!

Velice děkuji nakladatelství Domino za poskytnutí recenzního výtisku.

komentáře 2 na “Unesená – Mo Hayder [RECENZE]”

  1. Zdenina 30.4.2013 v 20:41 #

    Skvěle napsáno. Na tuhle knihu se chystám, protože mě zaujala anotací a po téhle recenzi si jí určitě přečtu.

    • Wolf Draven 30.4.2013 v 21:09 #

      Díky ;) Myslím si, že tobě se bude určitě líbit :)

Zanechat komentář