Upíří deníky – Stefanovy deníky: Spojení [RECENZE]

4 Říj

SpojeníAutor: volně zpracováno podle románů L.J.Smith a tv seriálu, který vytvořili Kevin Williamson & Julie Plec
Název: Spojení
Série: Stefanovy deníky
Díl: #6
Originální název: The Vampire Diaries – Stefan’s Diaries 6: The Compelled
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Milena Hordinová
Rok vydání: 2013
Vazba: paperback
Počet stran: 224
Žánr: horor, upíři, paranormálno, magie
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Londýn již není bezpečný a nad oběma bratry se stahují mračna. Zatímco je Damon vězněn nepřátelským upírem Samuelem, snaží se Stefan uzavřít dohodu s mocnými čaroději. Spojenectví s odvěkými nepřáteli upírů je však velmi křehké. Podaří se jim Damona zachránit a odvrátit jistou zkázu města?

* * *

Šestý a prozatím poslední díl Stefanových deníků přímo navazuje na děj předchozího dílu s názvem Úkryt (recenze).

Ocitáme se opět v Londýně. Damona nadále drží v zajetí prohnaný upír Samuel. Pokračuje v plánu zlikvidovat bratry Salvatoreovi, protože je viní ze smrti upírky Katherine, do které byl zamilovaný (jako asi snad všichni). A nyní navíc zuří i kvůli smrti svého upířího bratra Henryho. Také za sebou neustále zanechává mrtvé mladé dívky, kterým kupodivu nevysává krev, jen je brutálně vykuchá.

Stefan nahání Samuela společně s Corou, která se stále pokouší zachránit svou, v upíra proměněnou, sestru Violet. Stefanovým rychlým upířím krokům ovšem Cora nestačí, takže zůstává v bezpečí jednoho hostince a znovu se sejdou v jejich starém známém a relativně bezpečném úkrytu.

Stefan sám se nachomítne k něčemu velmi podivnému. Zahlédne, jak Samuel unese na ulici mladou dívku a spěchá jí tedy na pomoc. Ale místo, aby ji Samuel opět brutálně zabil, musí sám čelit nějakému čarodějnému kouzlu, které ho na nějakou dobu zadrží. Přesně tu chvilku Stefan potřebuje, aby se k nim dostal a napadl Samuela, který se chystá opět na dívku zaútočit. Pak se ale strhne povyk a blíží se policie, takže všichni musejí rychle zmizet.

Stefan vezme omráčenou dívku s sebou do tajné skrýše, kde již čeká Cora. Dívka, která se jim představí jako Mary Jane, je sirotkem a spolu s dalšími zvláštně magicky nadanými mladými lidmi žije v jednom polorozpadlém domě.

Ve Stefanově hlavě se zrodí plán. Mohli by spojit své síly a postavit se Samuelovi. Upír, čarodějové a člověk. Zvláštní spojenectví, ale mohlo by fungovat.

Zjistí se, že Mary Jane je potomkem prapůvodním čarodějů – Samuel chce její srdce. Pokud ho totiž sní, ovládne tak mysl všech upírů.
Podaří se jim vysvobodit Damona ze Samuelových spárů, zabránit vraždě Mary Jane a zbavit se Samuela jednou provždy?

I Spojení se mi, stejně jako předchozí díly, četlo velmi dobře. Děj rychle odsýpá, stále se něco děje a čtenář nemá kdy se nudit. Já osobně jsem se opět nemohla od čtení odtrhnout a dostala jsem od knihy přesně to, co jsem očekávala, takže u mě naprostá spokojenost a zasloužených pět hvězdiček i díky zamontování Jacka Rozparovače, který kdysi v Londýně opravdu řádil a dodnes není záhada kolem něj úplně osvětlena.

Plusem tohoto dílu je i fakt, že se v něm objeví zmínka o Elijahovi – prapůvodním upírovi, který je dobře znám ze seriálu.

Stejně i tento šestý díl bych doporučila fanouškům seriálu The Vampire Diaries (Upíří deníky) i knižních předloh a milovníkům upírů, magie či historických příběhů. Musím ale zase upozornit, že pro lepší orientaci v ději je dobré znát předešlé díly a celkově Stefanův svět s jeho historií i budoucností a bratrskými vztahy s Damonem.

Nevím jistě, jestli má tohle být opravdu úplně poslední díl Stefanových deníků, ale osobně bych se vůbec nezlobila, kdyby se časem ještě nějaký další objevil, protože mě tato historie bratrů Salvatoreových hodně baví.

I na obálce tohoto dílu je úžasná fotografie hlavních protagonistů seriálu, jež potěší převážně fanynky.

Velice děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí tohoto recenzního výtisku.

komentáře 3 na “Upíří deníky – Stefanovy deníky: Spojení [RECENZE]”

 1. Spooky 8.10.2013 v 11:37 #

  Já doufám, že ještě nějaký díl bude. Baví mě to víc než ty normální UD.

  • Wolf Draven 3.1.2014 v 01:45 #

   Já skončila UD u 1 na začátku a přišlo mi to divný.

  • Verossa 29.6.2014 v 14:39 #

   Přesně, baví mě to víc než seriál nebo kniha TVD.

Zanechat komentář