Upíří deníky – Stefanovy deníky: Stopy minulosti [RECENZE]

16 Úno

Stopy minulostiAutor: volně zpracováno podle románů L.J.Smith a tv seriálu, který vytvořili Kevin Williamson & Julie Plec
Název: Stopy minulosti
Série: Stefanovy deníky
Díl: #4
Originální název: The Vampire Diaries – Stefan’s Diaries 4: The Ripper
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Milena Hordinová
Rok vydání: 2012
Vazba: paperback
Počet stran: 240
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Propadli jste zcela Upířím deníkům? Zajímá vás, jaké události předcházely jejich ději? Stefanovy deníky odhalují temnou minulost dvou znepřátelených bratrů, kteří se marně snaží utéct děsivému osudu.

Uběhlo dvacet let a Stefan se přestěhoval do Anglie. Jeho poklidný život na statku na venkově přeruší zprávy o vraždách v Londýně. Pachatelem je podle novinářů Jack Rozparovač, ale Stefan si je jistý, že jde o dílo upírů. Rozhodne se vraha vypátrat a zabránit dalším zločinům. Stefanovi i Damonovi hrozí nebezpečí, znovu je dostihla minulost…

* * *

V tomto čtvrtém díle se Stefan rozhodl po dvaceti letech na útěku před prapůvodním upírem Klausem a jeho poskoky opustit New York a Ameriku a usídlil se na čas v Anglii. Zde pracuje na rozlehlé farmě pro jednu mladou rodinu s třemi malými dětmi. Všichni Abbottovi si ho okamžitě zamilují, děti s ním rádi tráví spoustu času. Stefan se cítí skvěle a má pocit, že zas alespoň částečně někam patří.
Protože se zařekl, že už nikdy neochutná lidskou krev, živí se pouze krví zvířat v lese. Majitel farmy Stefana začíná čím dál tím víc brát jako svého syna. Věří mu natolik, že ho bere s sebou na jednání do Londýna.

Po cestě vlakem čtou noviny. Je v nich zpráva o velmi brutální vraždě prostitutky. Stefan okamžitě začne podezřívat Damona, hlavně poté, co zahlédne jeho fotku coby hraběte DeSangue, kterak se pohybuje mezi smetánkou společnosti na nějakém večírku. Rozhodne se vzít si dovolenou, najít ho a zabránit mu v dalším vraždění. Ale je vrahem, kterému přezdívají Jack Rozparovač, opravdu Damon?

Stefan se při honbě za Damonem seznámí s mladičkou dívkou Violet. Ta pátrá po své sestře Coře, která ze dne na den zmizela. Stefan opět podezřívá Damona a rozhodne se Violet pomoci. (On už je prostě takový.) Když se mu podaří bratra najít, ten se jim předvede ve své typické nátuře – nikdy nevíte co od něj čekat. Ale jaké je Stefanovo překvapení, když zjistí, že Damon není jediná hrozba obyvatel Londýna. Čelí totiž něčemu nebo někomu horšímu! Možná bude dokonce nucen s Damonem spolupracovat. Jak tohle dopadne? Podaří se Stefanovi a Violet najít Coru? A kdo má spadeno na bratry Salvatoreovi? To vše se dozvíte, když se pohodlně usadíte a ponoříte se do příběhu.

Mně osobně kniha moc dlouho nevydržela. Během jednoho dne jsem ji zhltla jako malinu. Napětí v tomto dílu vám totiž nedovolí knihu ani na chvíli odložit dokud neotočíte poslední stránku.

Pro fanoušky seriálu a jeho knižních předloh jsou i Stefanovy deníky naprostou nutností! Vyplní vám některá prázdná místa seriálu a rozhodně se nebudete nudit. Obzvlášť tento díl mi přišel velmi napínavý. Nechyběla akce, tajemství, Damonův někdy krutý a ironický humor ani Stefanovo prokletí, které ho neustále všude pronásleduje. Kam přijde, tam nastane dříve či později nějaká tragédie. A jejich bratrský „upíří“ vztah se nám opět ukázal v novém světle.

Dokonce se mi zdá, že i překlad si polepšil. V tomto díle už je bylina proti upířímu ovládnutí mysli překládána názvem „sporýš“, jako je tomu i v seriálu, a ne „rozrazil“ jak tomu bylo v dílech předcházejících.

Samozřejmě si knihu mohou přečíst i fanoušci „upířin“ a fantasy či historických příběhů seriálu neznalí, ale nevím, jestli z toho budou mít ten stejný požitek. Pro dokonalý zážitek z knihy je lepší znát děj předešlých dílů, celý Stefanův svět, jeho minulost a komplikovaný vztah s bratrem.

Obálka, na které je skvělá fotografie hlavních protagonistů ze seriálu, jistě také potěší všechny fanoušky (a hlavně fanynky). Musím se přiznat, že ty obálky (na každém dílu je jiná seriálová promo fotka) byly také u mě jedním z důvodů, proč jsem si knihy koupila.

Už se velice těším na další díl s názvem Úkryt.

Jedna odpověď na “Upíří deníky – Stefanovy deníky: Stopy minulosti [RECENZE]”

  1. Anonym 15.3.2014 v 14:57 #

    dbdvhbvbhjdy

Zanechat komentář