V pasti – Michael Northrop [mini-recenze]

27 Čvc

v pastiAutor: Michael Northrop
Název: V pasti
Originální název: Trapped
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Zuzana Halamíčková
Rok vydání: 2013
Vazba: vázaná
Počet stran: 207
Žánr: Young Adult, thriller, dobrodružná lit.
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

V den, kdy začala sněhová bouře, nikdo netušil, že bude trvat celý týden. Běsnící vítr, nekonečné závěje sněhu a vše spalující mráz. Pro ty, které bouře zasáhla, tak už není hlavní starostí, jak zůstat v teple, ale jak přežít. Scotty a jeho přátelé Petr a Jason patří k posledním ze sedmi studentů, kteří po začátku bouře čekají v budově své střední školy, až pro ně někdo přijede. Brzo jim však dojde, že jim nezbyde nic jiného, než ve škole přenocovat. Což se nezdá jako vůbec špatný nápad…

* * *

Tuto knihu jsem četla někdy začátkem roku, když jsem byla nemocná a ležela v posteli. A musím přiznat, že zvlášť v tomto případě jsem byla opravdu ráda, že se při čtení můžu zavrtat hluboko do teplých peřin.

Hlavní postava knihy Scotty Weems vypráví příběh, který se ze začátku zdá být naprosto obyčejný až nudný. Díky silnému sněžení je zrušeno odpolední vyučování i další školní aktivity a většina studentů a učitelů odjíždí několika autobusy směrem k domovům. Ve škole zůstává jen malá hrstka lidí, pro které by si měli přijet rodiče. Ale sněží čím dál tím víc, mobilní telefony nefungují a po čase je jasné, že se v těch závějích ke škole už žádné auto nedostane. Jediný učitel, který ve škole zůstal jako dozor, se vydává ven hledat pomoc, ale nevrací se.

Přestože se na jednu stranu čas při jakémkoliv čekání pomalu vleče, na druhou stranu se neúprosně rychle blíží tma a Scottymu, Petrovi, Jasonovi, Julii, Kristě, Lesovi a Eliášovi je jasné, že noc budou muset přečkat v Tattawa High School. Naštěstí si v obřím mrazáku školní kuchyně najdou něco k snědku. Sněžit ale nepřestává ani další den, signál mobilní sítě stále žádný, elektřina už také nejede, teplo se vytrácí, voda začíná zamrzat, střecha školy pod tíhou sněhu podivně sténá a pomoc stále nikde. Jak tohle dopadne?

Jak už jsem zmínila výše, já jsem si při čtení hověla pěkně v teploučku, ale v USA zrovna zuřily sněhové vánice a to dodávalo knize takový velmi děsivý a realistický podtón.
Příběh samotný mě velmi rychle vtáhl do děje, že jsem brzy zapomněla na okolní svět a zvláště v druhé polovině knihy jsem hltala jednu stránku za druhou a zvládla jsem ji na jedno „poležení“.

Scotty není sice nijak zvlášť výrazná hlavní postava, ale zato velmi ztotožnitelná. Mně osobně do příběhu seděl dokonale. Ne každý je v šestnácti odvážný hrdina, který si umí poradit v každé situaci a ještě kolem sebe stihne házet supercool hlášky. Ovšem ani ostatní postavy nebyly o nic více výraznější. Při čtení mi to zas až tolik nevadilo, ale při zpětném pohledu nedokážu o žádné postavě říct něco víc.

Uvítala bych klidně i nějaké další pokračování, protože ne úplně uzavřený konec knihy leccos naznačuje a mě by docela zajímalo, jak se příběh vyvíjel dále.

Moc se mi líbilo grafické zpracování knihy. Nejen příběhu odpovídající obálka zasněžené školní budovy, ale i u každé kapitoly rozdílné (postupně se navyšující) závěje sněhu. Dobrý nápad.

2014-05-08 17.02.13

2014-05-08 17.03.01

Co se mi naopak nelíbilo vůbec, bylo počešťování jmen některých postav. Působí to divně, když polovina postav má normální anglická/americká jména a polovina počeštěná. Nemám vůbec ráda počešťování jmen, ale když je to navíc jen z půlky, tak to působí ještě podivněji.

V pasti doporučuju hlavně fanouškům Young Adult, kteří mají rádi katastrofické příběhy. Tento druh knih ve mně vždy vyvolává spousty otázek a témat k přemýšlení. Jak bych se v takové situaci zachovala já? A co vy? Líbila by se vám představa být zavřený ve škole, když skončilo vyučování? Nebo dokonce přes noc?
V těchto horkých letních dnech může mít čtení této knihy skvělý ochlazující efekt.

komentáře 4 na “V pasti – Michael Northrop [mini-recenze]”

 1. Míša 27.7.2014 v 20:09 #

  Tak tahle kniha by se asi vazne na ted hodila :)

  • Wolf Draven 28.7.2014 v 21:18 #

   Vůbec by mi nevadilo, kdyby teď aspoň v jednom dni nasněžilo :D

 2. Kiki 27.7.2014 v 22:33 #

  Když to tak čtu, nápadem to trošku připomíná tuhle knížku: https://www.goodreads.com/book/show/16240332-monument-14 :)

  • Wolf Draven 28.7.2014 v 21:17 #

   No ono všechny takový ty „survival“ knížky mají podobný „nápad“, ale tady na ně nikdo (=zombíci) neútočí, jen příroda :)

Zanechat komentář