Děsivé splynutí: Vidím to, co vrah – Jill Hathaway [RECENZE]

9 Bře

slide-jill-hathawayAutor: Jill Hathaway
Název: Vidím to, co vrah
Série: Děsivé splynutí
Díl: #1
Originální název: Slide
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Michaela Škultéty
Rok vydání: 2012
Vazba: paperback
Počet stran: 272
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Středoškolačka Vee je normální dívka, která řeší problémy jako každý teenager. Kromě toho však trpí poruchou spánku, která způsobuje dočasné bezvědomí. Během tohoto stavu se Vee ocitá v těle jiných lidí a vidí jejich očima. Jednoho dne se ocitne v těle vraha, který má na svědomí smrt její nejlepší kamarádky. Tento čin zamaskoval jako sebevraždu. Brzy poté zemře další dívka a Vee se začne strachovat o svou mladší sestru.
Stojí před rozhodnutím, zda pátrání ponechat na policii, nebo se do něj pustit na vlastní pěst. Dokáže vrahovi jeho vinu?

* * *

K této knize jsem přistupovala trošku s nedůvěrou a ne moc velkým očekáváním, protože skoro nikomu v mém okolí se příliš nezalíbila. Původně jsem se na příběh velmi těšila, zahraniční blogeři dávali vcelku vysoké hodnocení, ale poté, co mi ho všichni známí tak „poplivali“  jsem čtení pořád oddalovala. A přitom vlastním českou i anglickou verzi. (Obě byly mé výhry v různých blogových soutěžích.)
Nedávno jsem ale hledala s sebou do tašky na cestu něco lehkého a tak padla volba právě na tento titul. Nyní mohu s klidným srdcem konstatovat, že můj strach vůbec nebyl oprávněný a z knihy jsem byla nadšená, i když konec se mi zdál trošičku slabší oproti zbytku knihy.

Hlavní postavou je zde Sylvie zvaná Vee. Trpí zvláštní poruchou nebo lépe řečeno schopností, při které upadne jakoby do bezvědomí a vtělí se do nějaké jiné osoby. Většinou je to někdo, jehož předmět měla naposledy v ruce a ta osoba do něj „otiskla“ svoje emoce. To je ale neoficiální verze, pravda, kterou zná jen ona. Oficiálně trpí narkolepsií.

I když si dává velký pozor, aby se dotýkala věcí cizích lidí co nejméně, občas jí ani opatrnost nepomůže a stejně se převtělí. A tak se stane, že se dozví i některé věci, které by radši nevěděla. Například, že její sestra nemluví o své kamarádce Sofii moc hezky a něco na ni s další kamarádkou Amber chystají.

Později se vtělí do samotné Sofie, která zrovna brečí, protože Amber rozeslala její nahou fotku celému školnímu fotbalovému týmu.
Vee je Sofie strašně líto a k jejímu překvapení se opět ocitne při „převtělení“ u ní v pokoji, když si prohlíží lístek, který našla přilepený na venkovních dveřích. Všude je plno krve a vidí Sofii bezvládně ležet na posteli. Ten někdo, do koho se tentokrát vtělila, zrovna dopisuje dopis na rozloučenou. Vee si uvědomí strašnou pravdu – vidí to, co vrah!
V první chvíli doufá, že je to tentokrát jen nějaký zlý sen a Sofie je v pořádku. Zavolá k ní domů, aby ji rodiče zkontrolovali. Ti napřed brblou kvůli pozdní noční hodině, ale pak se ozve výkřik a Vee je jasné, že to žádný sen nebyl, je to krutá skutečnost.

Policie všechno uzavře jako sebevraždu, protože všechny důkazy tomu nasvědčují. Jediná Vee zná pravdu, ale nemůže ji nikomu říct, protože by si mysleli, že je blázen a vymýšlí si. Vee se rozhodne vypátrat vraha sama, i když tím uvrhne nejen sebe ve velké nebezpečí. Navíc vyjde na povrch Sofiino tajemství – byla už třetí měsíc těhotná.

Kdo je otcem Sofiina dítěte? Je to Whisky? Nebo pan Golden? A je otec zároveň i vrahem? Nemohl by to být Veein kamarád Rollins? Nebo nový sexy kluk Zane Gold, který se zrovna přistěhoval? Nebo někdo zcela jiný?

Hned pár prvních stránek mě to dokázalo vtáhnout do děje a neustále jsem otáčela další a další, tipovala vraha (musím se přiznat, že zcela mylně) a zvědavost a napětí mě neopouštělo téměř po celou dobu. Bohužel jsem musela ubrat jednu hvězdičku za konec. Byl sice překvapivý, ale celkově na mě působil nějak rychle utnutý a nerozvedený.

Knihu bych doporučila především fanouškům tzv. Young Adult literatury, kteří mají rádi napětí s troškou toho tajemna a nadpřirozena.
Já si hodlám knihu zase brzy přečíst, tentokrát v angličtině.

Zajímavost

Narkolepsie, též známá jako DMS (Syndrom Daniela Merricka, též Barvův Syndrom) je spánková porucha. Jde o jeden z typů hypersomnie, zvýšené spavosti. Postižený člověk (narkoleptik) upadá během dne náhle do spánku. Tato ospalost se nedá vůlí potlačit, takže člověku velmi komplikuje běžný život. Postižení mohou trpět halucinacemi (například utkvělou představou, že již udělali něco, co udělat měli, i když opak je pravdou) a prožít i spánkovou obrnu.

Narkolepsie je dědičná a existují důkazy pro to, že sklon k této chorobě zvyšuje určitý gen nebo soubor genů. Projevy narkolepsie lze omezit pomocí léků a správné životosprávy, ale není možné ji zcela vyléčit.
Narkolepsie bývá často spojena i s jinými poruchami spánku, například nespavostí (insomnií).
Narkolepsie bývá také provázena kataplexiemi – náhlým „výpadkem“ činnosti svalů. Narkoleptik se v rozrušení (šok, radost, leknutí, smích…) hroutí jako domeček z karet. Dokud kataplexie neodezní, není schopen se postavit.

zdroj: wikipedie

komentářů 6 na “Děsivé splynutí: Vidím to, co vrah – Jill Hathaway [RECENZE]”

 1. E_V_E 9.3.2013 v 18:23 #

  Na knižku sa chystám, znie veľmi zaujímavo 8)

  • Wolf Draven 9.3.2013 v 18:39 #

   Tobě by se taky mohla líbit :)

 2. Cathy 9.3.2013 v 18:35 #

  Hezká recenze..uprimne byla jsem na tom podobne.. hodne lidi knihu nemelo prilis rado, a ja prestoze jsem ji videla takrka vsude hned po jejim vydani, tak jsem ji precetla az nedavno. A opravdu jsem byla prekvapena. Kniha se mi libila. :)

  • Wolf Draven 9.3.2013 v 18:38 #

   Tak to jsem ráda, že nejsem sama :))

 3. Bastera 9.3.2013 v 20:19 #

  Na tuhle knihu jsem si kdysi taky myslela, pak jsem nečetla moc přívětivé recenze a tak jsem si jí ani nekupovala, škoda podle Tvé recenze by se mi mohla líbit :)

  • Wolf Draven 10.3.2013 v 18:21 #

   Tak až ji uvidíš třeba v nějakým bazaru za dobrou cenu, tak to zkus risknout ;)

Zanechat komentář