Všechno, úplně všechno – Nicola Yoonová [RECENZE]

27 Lis

natisk_Vsechno uplne vsechno.inddAutor: Nicola Yoon(ová)
Název: Všechno, úplně všechno
Originální název: Everything, everything
Nakladatelství: Jota
Překlad: Vanda Senko Ohnisková
Rok vydání: 2015
Vazba: vázaná
Počet stran: 296
Žánr: Young Adult, romantika, contemporary
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Tato originální prvotina vypráví o dívce, která je doslova a do písmene alergická na celý svět. Je zavřená doma, nikam nesmí a skoro nikdo nesmí k ní. Když se ale do sousedního domu přistěhuje nová rodina a s ní i kluk jménem Olly, začíná se odvíjet komplikovaná „lovestory“, která obrátí naruby všechno, úplně všechno, co osmnáctiletá Madeline dosud znala. Neotřelý milostný příběh je zajímavý i svým zpracováním – obsahuje Madelininy deníkové záznamy, poznámky, tabulky, seznamy či ilustrace.

Ahoj. Jmenuji se Madeline Whittierová a jsem nemocná. Moje nemoc je vzácná a málo známá. Jsem totiž alergická na celý svět. Vůbec nevycházím z domu, nebyla jsem venku celých sedmnáct let. Jediní lidé, které vídám, jsou moje máma a ošetřovatelka Carla.

Ale pak se jednoho dne u vedlejšího domu objevilo stěhovací auto. Vykoukla jsem z okna a uviděla ho. Byl vysoký, štíhlý a celý v černém – černé triko, černé džíny, černé tenisky a černá pletená čepice, která mu zakrývala vlasy. Zachytil můj pohled a upřeně se na mě zadíval. Já jeho upřený pohled opětovala. Jmenuje se Olly.

Možná že nemůžeme předvídat budoucnost, ale některé věci přesto předpovědět můžeme. Například to, že se do Ollyho zamiluju, je jisté. A téměř jisté taky je, že to bude katastrofa.

Příběh o bezmezné radosti i nekonečném smutku, které zažíváme, když prorazíme stěny své ulity a kvůli lásce uděláme něco úplně bláznivého (a smrtelně nebezpečného).

* * *

„Přečetla jsem mnohem víc knih než vy. A je úplně jedno, kolik jste toho přečetli. Já jich přečetla víc. Věřte mi. Měla jsem čas.
V mém bílém pokoji s bílými stěnami a leskle bílými policemi jsou knihy jedinými věcmi, které jsou barevné. Všechny knihy jsou úplně nové a mají pevnou vazbu – žádné bacily prolezlé knížky z antikvariátu u mě neuvidíte. Přicházejí ke mně Zvenku, dekontaminované a vakuově zabalené v igelitovém obalu.“

Takto začíná kniha Všechno, úplně všechno. Když jsem se o této knize dozvěděla poprvé, tak mě velmi zaujal námět. Jak asi prožívá každý obyčejný den dívka, jenž trpí velmi vzácnou nemocí, při které je doslova alergická na svět a nesmí ven? Vždyť ji nikdo nemůže navštívit, bez toho aniž by podstupoval složitý dekontaminační proces. Zajisté to pro ni není lehké.
Bylo mi jasné, že tuto knihu prostě nemůžu jen tak ignorovat.

Hlavní postavou je v ní čerstvě osmnáctiletá Madeline Whittierová, která má velmi vzácnou chorobu – SCID – jde o formu těžké kombinované imunodeficience neboli „nemoc dětí z bubliny“. V podstatě to znamená, že je alergické na svět a cokoliv ji může přivodit nějakou těžkou nemoc. Ať už by šlo o nějakou chemickou látku přidanou do čistícího přípravku, kterým by někdo utřel stůl, kterého by se dotkla, něčí parfém či exotické koření v nějakém jídle, které by snědla. Vlastně si nemůže být nikdy ničím jistá, cokoliv může být spouštěčem její alergické reakce.

Žije tedy ve (dle jejích potřeb) speciálně upraveném domě jen s maminkou, lékařkou. Tatínek a její o něco starší bratříček tragicky zahynuli při autonehodě, když byla ještě malé miminko.
Už 17 let má takového speciálního SCID-zaracha, nevychází ani na zahradu a žije si jen ve svém „světě“ knížek a počítače. Taktéž do školy „chodí“ pouze online. Kromě maminky ji v domě během dne dělá společnost její osobní zdravotní sestra Karla, která o ni pečuje už od malička.

Asi nejvíce si Madeline svoji nemoc uvědomuje vždy v den svých narozenin. Silněji vnímá, že uběhl další rok, kdy propásla všechny věci, které jsou pro všechny ostatní lidi v jejím věku tak samozřejmé – první polibek, první ples, první zlomené srdce, řidičský průkaz,…
Letos je to o to horší, že je jí osmnáct – technicky vzato je tedy dospělá.

Z chmurných myšlenek ji vyruší nenadálý hluk a pohyb u vedlejšího domu. Po značně dlouhé době získal sousední dům nové nájemníky. Stěhuje se tam rodina se dvěma teenagery – holkou a klukem přibližně v Madelině věku. Madeline zaujme především kluk jménem Oliver neboli Olly, který je tak trochu blázen do černé barvy a do parkouru, takže pořád někde leze a skáče.

I Olly si tajemné bledé dívky za oknem všimne a napíše na okno svůj email. Začnou si spolu vyměňovat zprávy po internetu a Madelinin poklidný život je od toho dne vzhůru nohama. Má vůbec nějakou šanci na vztah s někým z venkovního světa?

Kniha přináší naprosto odlišný pohled na svět a nutí čtenáře zamyslet se nad nejednou obyčejnou věcí, kterou denně vykonávají. Pro někoho totiž tak obyčejnou být nemusí. Může být dokonce (věcí) naprosto zapovězenou. A nemusí jít jen o lásku. Ale samozřejmě ani tato kniha se lásce nevyhne, protože láska prostě hýbe světem a to i tím Madeliným. Jenže v jejím případě se lásce do cesty staví mnoho překážek, některé se zdají naprosto nepřekonatelné. Ale Madeline se nevzdává a rozhodne se riskovat i svůj život.

To se mi na ní hodně líbilo. Že v momentě, kdy poznala něco pro ni nového, tak se nebála žít, obcházet zákazy a užívat si všeho, co život nabízí, i když ji to mohlo stát život.
Také mi přišly vtipné Maddyiny krátké recenze knih.

Kromě hlavní postavy jsem si oblíbila samozřejmě i postavu Ollyho. Taktéž to nemá doma zrovna jednoduché, ale neustále se na všech frontách snaží udělat něco správně a změnit složitou situaci nejen u něj v rodině.

Všechno, úplně všechno je emotivní jednohubka na jedno odpoledne, rychle se čte, místy je hodně napínavá. Občas se objeví velmi krátká kapitola, někdy ilustrace, básnička, Maddyin vtipný slovník či jiná zajímavá příloha.
Ani v této knize se nevyhneme nečekanému až šokujícímu zvratu ke konci knihy, který vás zanechá s otevřenou pusou a totálně převrátí váš pohled na příběh. Možná dokonce budete přemýšlet, jak by jste se v takové situaci zachovali vy osobně.

Co se týče obálky, tak jsem trošku doufala, že nechá Jota obálku originální, protože se mi strašně moc líbila. Tahleta růžová není také špatná a navíc je nepřehlédnutelná v obchodech, takže je to vlastně dobrý tah.

Doporučuje přečíst všem, kteří mají rádi Young Adult literaturu, romantiku a contemporary, ale i těm, kteří si rádi přečtou zase nějaký nový příběh s originální, ne úplně okoukanou zápletkou.

Za poskytnutí této jedinečné knihy k recenzi velice děkuji nakladatelství Jota.

 

Zajímavost

SCID = Těžké kombinované imunodeficience (SCID – Severe Combined Immunodeficiency Disease) patří k nejzávažnějším formám primárních imunodeficiencí. Onemocnění postihuje složky přirozené i adaptivní imunity. V periferní krvi prakticky chybí T lymfocyty, ale postižené mohou být i B lymfocyty a NK buňky. SCID se projevuje především během prvních měsíců života. Kojenci mají zvýšenou náchylnost k infekcím, které mají silný a recidivující průběh. Pacienti jsou citliví i na běžné oportunní mikroorganismy. Velkým nebezpečím je očkování živými vakcínami (BCG vakcína), jež může způsobit vážné onemocnění a komplikace. Léčba spočívá v transplantaci kmenových buněk krvetvorby (HSCT). Bez léčby pacienti umírají do jednoho roku života.

zdroj: wikipedie

komentáře 2 na “Všechno, úplně všechno – Nicola Yoonová [RECENZE]”

  1. Neliss 29.11.2015 v 14:33 #

    Knihu som si už pred časom všimla kvôli pozitívnym ohlasom, ale teraz som si istá, že ju chcem prečítať.:) Super recenzia.

    • Wolf Draven 30.11.2015 v 11:02 #

      Děkuji :) Tak doufám, že se potom bude dostatečně líbit ;)

Zanechat komentář