Všude kolem černý les – Ruth Ware [RECENZE]

30 Dub

vsude-kolem-cerny-lesAutor: Ruth Ware
Název: Všude kolem černý les
Originální název: In a Dark, Dark Wood
Nakladatelství: Leda
Překlad: Vlasta Hesounová
Rok vydání: 2016
Vazba: vázaná
Počet stran: 350
Žánr: thriller, detektivka, psychlogický román
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

ROZLUČKU PŘED SVATBOU…

Leonoře je šestadvacet a píše docela úspěšné detektivky. I když žije osaměle, je se svým způsobem života spokojená – až do dne, kdy dostane nečekané pozvání na předsvatební rozlučkový víkend své bývalé přítelkyně Clare, kterou deset let neviděla. Leonora po dlouhém váhání pozvání přijme a ocitá se s hrstkou dalších lidí – s nimiž má společné hlavně to, že se všichni znají s Clare – v extravagantním skleněném domě kdesi na anglickém venkově. A zanedlouho se začnou dít podivné věci. V Leonoře vzrůstá napětí, až se druhého večera rozhodne, že se hned ráno vrátí do Londýna. Jenže v noci dojde k osudné události…

…NAVŠTÍVÍ SMRT

Lenora se probudí s těžkým zraněním v nemocnici – a dozvídá se o vraždě. Její pokoj hlídá policie: chrání ji před někým, nebo ji hlídají jako vězně? Aby mohla odpovědět, musí si vzpomenout, co se vlastně během víkendu přihodilo. Dokáže se oprostit od pocitu viny a odhalit skutečné motivy a skutečného vraha? Najde odvahu, aby se svěřila s tajemstvím, které dosud nechala pohřbeno v minulosti?

* * *

Budu se opakovat, ale prostě je to tak – poslední dobou se mi do ruk dostávají samé skvělé a napínavé knihy, od kterých se nejsem schopná odtrhnout. Kniha Všude kolem černý les není výjimkou.

Děj nás zprvu zavádí za nám prozatím neznámou ženou, která běží lesem, zalitým měsíčním světlem. Snaží se doběhnout k silnici s jedinou myšlenkou v hlavě – „James“ a vrhá se před přijíždějící auto.
Následně se probírá v nemocnici, vše ji bolí a neví, co se stalo, na nic si nevzpomíná. Jen na své jméno – Nora.

V následující kapitole se vracíme v čase o pár dní či dokonce týdnů dříve. Nora, spisovatelka pracující z domova, si jde zaběhat. Když se vrátí, pročítá si maily a narazí na jeden, který ji velice překvapí. Je od neznámé ženy, která ji zve na rozlučku se svobodou své nejlepší kamarádky Clare. Nora zná jen jedinou Clare, ale tu již deset let neviděla. Nejde jí do hlavy, proč by zrovna ji chtěla Clare na své rozlučkové party.
Mezi pozvanými objeví jednu starou kamarádku Ninu. Nakonec se dohodnou, že na tento rozlučkový víkend pojedou společně.

Nora na to pozvání musí neustále myslet, snaží se na facebooku zjistit, koho si Clare bude brát, zda je to někdo známý. Také vzpomíná na minulost, kdy Clare bývala její přítelkyně. Dlouho byly nejlepší kamarádky, a přece Nora tenkrát utekla, ani se neohlédla a dokonce Clare nezanechala ani telefonní číslo. Snaží se tyto vzpomínky zapudit, ale stejně se pořád derou na povrch. Proč ji jen Clare zve? Proč právě nyní?

Dny ubíhají strašlivě rychle a najednou je tu rozlučkový víkend. Nora si v duchu nadává, proč vůbec souhlasila, že se toho blázince zúčastní. Ale už nemůže couvnout. Společně s Ninou přijíždí ke Skleněnému domu kdesi v lesích na anglickém venkově. Tato prazvláštní stavba v Noře vyvolává divný pocit. Člověk je tu jako ve výloze, velice odkrytý, nechráněný, všem na očích.

I setkání s „pořadatelkou rozlučky“ Flo je podivné, jakoby Nora koukala na kopii Clare. Mezi další pozvané, kteří se dostavili, patří ještě Melanie a jediný muž Tom. Asi nemusím dodávat, že je to gay, jinak by nejspíš nedostal pozvánku na dámskou jízdu.

Všichni jsou mírně znechuceni faktem, že zde nechytnou mobilní signál, takže jediná možnost, jak si zavolat, je použít pevnou linku. Toho nejvíce využívá Melanie, která doma nechala manželovi půlroční miminko a je z toho neustále nervózní.

Zatímco si všichni „užívají“ dokonalou rozlučku, která se obzvláště pro Noru stává mučivým peklem, čtenář má možnost dočíst se, co se děje Noře v nemocnici, kde leží a netuší, co se stalo, proč jí za dveřmi stojí policie a baví se o nějaké vraždě. Kdo umřel? Byla to Nina? Flo? Tom? Nebo snad Clare? Nora se snaží ze všech sil vzpomenout, co se v tom děsivém domě vlastně stalo.

Kniha vás chytne hned v úvodu a nepustí až do poslední stránky. Je zde několik časových linek, které postupně a pomalu odhalují všechna tajemství. Nepůsobí to ovšem nikterak zmateně, jak to někdy u některých knih bývá. Postupně si dáváte dohromady dílky skládačky, než se vám objeví celkový obrázek všech událostí. A i tehdy narazíte ještě na pár překvapivých a nečekaných momentů.
Zjistíte, jak se kdysi dala Clare s Norou dohromady, i co se stalo před deseti lety, proč Nora opustila své rodné město a stáhla se do ústraní. Dozvíte se taktéž, co se přesně stalo v tom podivném skleněném domě a proč Nora skončila v nemocnici. A spoustu dalších věcí. Ale to už nechám na vás, víc nemohu prozradit.

Co se postav týče, tak ústřední postava Nora (nebo také Leonora, Lee, Lea – podle toho, kdo o ní zrovna mluví) Shawová mi přišla vcelku sympatická a dalo se s ní i lehce ztotožnit. Nora má šestadvacet let, je spisovatelkou na plný úvazek, píše beletrii – detektivky, pracuje z domu. Občas si přivydělává i psaním recenzí nebo učením on-line. Ráda běhá, ale nerada mluví o psaní, nedokáže se ještě přenést přes ten pocit, že se lidé mohou šťourat v jejích soukromých myšlenkách. Kdysi měla přítele, který ji zlomil srdce a od té doby je raději sama.

Nořina kamarádka Nina da Souza je doktorka, trošku drsňačka, která ráda mluví sprostě a hojně používá sarkasmus. Před nedávnem se vrátila z tříměsíčního působení s Lékaři bez hranic. Má lesbickou přítelkyni. Až na pár věcí, které udělala nebo řekla, mi byla po Noře nejsympatičtější.

Jediný muž na party – Tom Deauxma je sedmadvacetiletý gay, jeho manželem je slavný divadelní režisér Bruce Westerly. Mají spolu dvouletého psa Sparkyho (je to labradoodle). Tom píše divadelní hry, také věci pro experimentální divadlo. Získal již několik cen. Je vegetarián.
Vždycky jsem chtěla mít takového podobného gay kamaráda, ale z Toma jsem neměla úplně dobrý pocit.

Melanie „Mels“ Choová je nejstarší mezi zúčastněnými, má osmadvacet, je právnička, ale momentálně je na mateřské dovolené. Doma nechala manželovi půlroční miminko Bena. Cítí se kvůli tomu pořád nesvá a neustále okupuje pevnou linku, aby mohla na dálku manžela kontrolovat, zda to s malým zvládají.
I Melanie mi přišla dost sympatická, taková ta správná „mamina“, která nevydrží být ani chvilku bez svého malého miminka.

Iniciátorka party Florence „Flo“ Clayová je tak trošku posedlá svou nejlepší kamarádkou Clare, pro kterou pořádá rozlučku v nevkusném skleněném domě své tety. Nejen že se jako Clare obléká, ale také tak začíná vypadat. Je tak trochu psychicky labilní. Po většinu času jsem měla chuť dát Flo jednu do zubů, jak mi lezla na nervy.

Oslavenkyně a budoucí nevěsta Clare dělá PR a pracuje pro Královskou divadelní společnost. Už od malička byla dokonalá ve všech směrech a vše muselo být podle ní. Byla mi dost nesympatická v podstatě od začátku. Později se tento pocit jen prohloubil.

Už při pohledu na obal knihy na vás dýchne mrazivá atmosféra plná skrytých hrozeb a dávných tajemství slibujících napínavý děj.

Všude kolem černý les bych doporučila všem milovníků detektivních románů, dechberoucích thrillerů a celkově napínavých příběhů. Rozhodně stojí za přečtení. Vychází již dnes (30.4.2016), takže neváhejte!

Velice děkuji nakladatelství LEDA za poskytnutí této napínavé knihy na recenzi.

komentáře 2 na “Všude kolem černý les – Ruth Ware [RECENZE]”

  1. Crowley 5.5.2016 v 12:12 #

    To vypadá hoooodně dobře!!!

  2. Spooky 9.5.2016 v 07:50 #

    Tohle si asi taky seženu :-D

Zanechat komentář