Where She Went – Gayle Forman [RECENZE]

21 Zář

where-she-wentAutor: Gayle Forman
Název: Where She Went
Série: If I Stay
Díl: #2
Nakladatelství: Speak
Rok vydání: 2011
Forma: e-book
Počet stran: 274
Žánr: Young Adult, romantika, současná literatura
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

It’s been three years since the devastating accident . . . three years since Mia walked out of Adam’s life forever.

Now living on opposite coasts, Mia is Juilliard’s rising star and Adam is LA tabloid fodder, thanks to his new rock star status and celebrity girlfriend. When Adam gets stuck in New York by himself, chance brings the couple together again, for one last night. As they explore the city that has become Mia’s home, Adam and Mia revisit the past and open their hearts to the future-and each other.

Told from Adam’s point of view in the spare, lyrical prose that defined If I Stay, Where She Went explores the devastation of grief, the promise of new hope, and the flame of rekindled romance.

* * *

POZOR!!! Recenze může obsahovat spoiler na předchozí díl.

Mnozí z vás jistě již četli nebo alespoň slyšeli o příběhu Mii z knihy Jestli zůstanu / If I Stay (recenze). Letos přichází do kin také stejnojmenný film touto knihou inspirovaný.
Je to sice již nějaký ten pátek, kdy jsem knihu Jestli zůstanu četla, ale moc se mi tehdy líbila, i když byla velmi smutná. Hlavní hrdinka Mia v ní tehdy přišla při tragické nehodě o milující rodiče a později v nemocnici i o mladšího bratra. Ona sama byla tehdy v komatu a rozhodovala se, jestli bojovat za svůj život a probrat se nebo to vzdát a připojit se ke své rodině. Velký vliv na její konečné rozhodnutí měl její přítel, muzikant Adam Wilde.

Děj Where She Went začíná tři roky po událostech popsaných v knize Jestli zůstanu a tentokrát vše sledujeme právě z pohledu Adama. Střídají se tu Adamovy vzpomínky, ty dřívější – po nehodě, i ty pozdější, s dějem, který probíhá právě nyní.
Adam se svou kapelou konečně prorazil , objevuje se často na stránkách hudebních i bulvárních časopisů, v rádiích se hrají jejich songy.

Je to již několik let, co Mia Hall odjela na Juilliard do New Yorku, přestala s Adamem komunikovat, v podstatě se s ním tímto nehezkým způsobem rozešla a doslova mu zlomila srdce. Dodnes nemůže pochopit, co udělal špatně a odpustit jí. Dočista ho to tehdy položilo, odešel ze školy a většinu času trávil doma zavřený ve svém pokoji zalezlý v posteli. Po čase si našel jakousi podřadnou práci a bylo mu všechno jedno, nic ho nebavilo, na všechno a všechny kolem se vykašlal, jen se utápěl ve svém smutku.

Jednoho dne se ale vzpamatoval, vzal do ruky znovu kytaru a výsledkem bylo výborné album plné emocí, které kapelu Shooting Star okamžitě proslavilo. Nyní kapela nemá nouzi o koncerty a chystá se natáčet klip. Poté, co se Adam seznámil se slavnou herečkou, s kterou nyní žije (oba mají ale velmi nabytý program, takže se vídají jen zřídka a tak to Adamovi v podstatě vyhovuje), se stal jakýmsi nechtěným hlavním řečníkem a reprezentantem kapely a novináři vyžadují pro rozhovor převážně jeho osobu.

Někomu by se mohlo zdát, že Adam právě prožívá svůj uskutečněný sen. Není to ale tak úplně pravda. Pořád se z Miiny zrady tak docela nevzpamatoval, bere prášky proti úzkosti, je přecitlivělý a to nijak nepomáhá napjaté atmosféře v kapele ani jeho nynějšímu vztahu s Bryn.
Už to dospělo tak daleko, že Adam bývá ubytovaný v jiném hotelu než zbytek kapely. Ne jinak je tomu i teď v New Yorku. Taky cestuje nejraději sám nebo pouze s managerem jiným spojem než kapela.

Po jednom nepěkném rozhovoru, kdy Adam vybuchl, protože novinářka narážela na citlivé téma točící se právě kolem Mii, si potřebuje pročistit hlavu, nechá telefon na hotelovém pokoji, nasadí si tmavé brýle a kšiltovku, aby se skryl před fanoušky i paparazzi a vyrazí do ulic New Yorku. Na jednom plakátě se dozví, že je Mia také právě v New Yorku a vydá se na její koncert. Doufá, že zůstane v anonymitě, ale Mia si ho po koncertě nechá zavolat do šatny. Po dlouhé době se tak střetávají tváří v tvář. Mají si toho hodně co vysvětlovat, budou ale mít odvahu otevírat staré nezahojené rány a najdou si k sobě opět cestu?

Tak tahle kniha mi opět dala emočně zabrat. Líbila se mi o trošičku víc než první díl, ale ne proto, že by byla snad lepší. Jen byla trochu jiná a čtení o Adamově zlomeném srdci lámalo zase to moje. Naprosto přirozeně jsem se dokázala sžít s jeho postavou a vcítit se do jeho situace. Naprosto jsem chápala, proč cítí takový vztek, zoufalství, beznaděj, bolest a smutek z Miiny zrady. Velmi ho svým chováním zranila, nedala mu žádné vysvětlení a on má přitom tolik otázek, na které by rád znal odpovědi.

Jakmile se jednou do čtení pustíte, nedá se již kniha odložit, maximálně tak na chvíli, aby jste si kapesníkem osušily oči. Vězte, že je to místy velmi dojemné čtení. Já si teda pobrečela i u předchozího dílu, protože nejsem z kamene, ale tento mě paradoxně dostal více, i když v něm nikdo neumřel.
Člověk až děsí, jak se autorce podaří dostat se mu do hlavy a zůstat tam po velmi dlouhou dobu.

Co se týče angličtiny, tak mi opět přišla vcelku jednoduchá, takže by s četbou neměl mít nikdo, ani začátečník, velké problémy. Příběh za to určitě stojí.

Doporučuji všech fanouškům Young Adult contemporary a milovníkům romantiky. A samozřejmě všem, kterým se líbil první díl.

* * *

I needed someone to hate, and you’re the one I love the most, so it fell to you.

komentářů 10 na “Where She Went – Gayle Forman [RECENZE]”

 1. Viscovim 25.9.2014 v 22:01 #

  Páni, on je i druhý díl? Tak to se musím rychle dostat k prvnímu abych si přečetl i ten druhý :)

  • Wolf Draven 12.10.2014 v 19:32 #

   No zatím jen anglicky, ale angličtina je vcelku lehká :)

 2. Crowley 29.9.2014 v 15:10 #

  Zní to ještě lépe než první díl

  • Wolf Draven 12.10.2014 v 19:33 #

   Mně osobně se to i o trošku víc líbilo :)

 3. Marky 12.10.2014 v 18:18 #

  Na Where She Went se moc těším v češtině, nevíš kdy vyjde? Bojím se zrovna tuhle knihu číst anglicky, protože jsem četla první díl česky, tak aby změna jazyka negativně neovlivnila můj názor na knihu. Pokud bych na ni musela dlouho čekat, koupím si ji samozřejmě anglicky, ale přece jenom…

  • Wolf Draven 12.10.2014 v 19:34 #

   Tak to bohužel nevím, ale předpokládám, že díky úspěchu filmu a znovuvydání prvního dílu, bude překlad toho druhého následovat velmi brzy :)

 4. Verča 17.11.2014 v 19:21 #

  Koupila si tenhle dil nomalně v českých knihkupectvích nebo si ho muselas objednat??

  • Wolf Draven 17.11.2014 v 19:55 #

   Koupila jsem si na Amazonu e-book.

 5. Kačka 10.12.2014 v 12:08 #

  Páni. Na jednu stranu se na knížku už strašně těším, ale na tu druhou mi to zase kazí všechny moje představy, které jsem měla po If I Stay (v době, když jsem to četla, jsem ještě vůbec netušila, že nějaký druhý díl existuje). Mělo to skončit dobře a ne takhle! :D Už vidím, jak budu během a po jejím přečtení zase zničená…

  • Wolf Draven 10.12.2014 v 23:48 #

   Tahle knížka je trošku „emoční ždímačka“, ale stojí to za to ;)

Zanechat komentář