Wishlist #6: Narozeninové přání

1 Kvě

Jelikož se blíží moje narozeniny, tak neustále slýchám větu: „Co by sis tak nejvíc přála k narozeninám?“
Přijde mi to jako trošku hloupý dotaz, protože ti, co mě opravdu dobře znají se už rovnou ptají: „Jakou knížku by sis tak nejvíc přála k narozeninám?“ :D
Pak jsou tu ale také ti, kteří mi říkají toto: „Vyber si něco k narozeninám, ale hlavně ať to není knížka!“ (Proboha proč? To má být za trest?)

Ano, je spousta věcí, které bych si přála, třeba oblečení (ale to si raději už „pár let“ vybírám sama) nebo elektroniku (ale ta zase stojí spoustu peněz a taky si ji radši vybírám sama nebo s pomocí někoho, kdo tomu opravdu rozumí). Pak jsou takové další drobnosti, které když si přeji, tak na mě pak tázající kouká jak na zjevení. „Ty chceš pastelky? V tvým věku? K čemu proboha?“ (No nevím, na opíkání špekáčků třeba?) Znamená to, že když je vám víc jak deset, tak už na spoustu věcí nemáte nárok?

Máte to taky tak podobně, nebo s dárky pro narozeniny, svátek či Vánoce nemáte problém a dostanete přesně to, co si přejete? A nebo naopak se vás ani už nikdo neptá a rovnou vám koupí nějakou kravinu, o kterou ani nestojíte?

Každopádně ať už je to tak nebo onak, tohle je výběr s knih, které bych si opravdu přála k narozeninám (mrk mrk na ty, kterých se to týká).

liter-spolekPasi Ilmari Jääskeläinen – Literární spolek Laury Sněžné

Představte si Lynchův Twin Peaks zasazený do Finska. A představte si Dostojevského Zločin a trest, v němž Soňa Marmeladová zastřelí Raskolnikova. Zní to absurdně? Román, který vám dokáže, že i Skandinávie má svůj magický realismus, zavádí čtenáře do městečka Zaječín, kde se dějí divné věci nejen s lidmi, ale i s knihami.
Všechno začíná, když se mladá učitelka literatury Ella Milanová vrátí do svého rodiště a objeví tam zvláštní knižní svazek, který jí vyrazí dech. V místní knihovně se vydá po stopě záhadných událostí… a brzy narazí na uzavřené společenství literátů, založené oslavovanou Laurou Sněžnou, na pravidla podivné Hry a také na nadpřirozené úkazy. Podaří se jí odhalit, co se ve skutečnosti stalo s desátým členem literárního spolku, a rozplést pavučinu všeprostupující fikce?

lauraJ. K. Johansson – Laura

Co se stalo Lauře Andersonové? Miia Pohjavirtová, bývalá policistka se specializací na internetový zločin, začíná novou kariéru jako metodička prevence na střední škole, kterou dříve sama navštěvovala. Těsně před začátkem školního roku zmizí během školní zábavy v sobotu večer studentka Laura Andersonová, klientka Miina bratra, školního psychologa Nikkeho. Když Lauřini rodiče založí facebookovou stránku za účelem lokalizovat svou dceru, Pandořina skřínka se otevírá a ovlivní jindy poklidný chod městečka Palokaski…

gaimanNeil Gaiman – Předběžné varování

„My všichni máme svoje malé spouště… věci, které na nás čekají v temných chodbách našich životů,“ píše Neil Gaiman v úvodu Předběžného varování, pozoruhodného kompendia pětadvaceti povídek a básní, ve kterých zkoumá transformativní moc imaginace. V povídce „Dobrodružný příběh“ – jistým způsobem spřízněné s knihou Oceán na konci uličky – se Gaiman zamýšlí nad smrtí a jak si lidé berou svoje příběhy s sebou, když umírají. „Kalendář příběhů“ je sestaven z minipovídek o měsících v roce – příběh pirátky a březnových větrů, iglú postaveného z knih a pohlednice ke Dni matek, která způsobí poruchu ve vesmíru. V povídce „Případ smrti a medu“ nabízí Gaiman možnost podívat se na legendárního detektiva Sherlocka Holmese trochu jinak. Ve sbírce najdete také „Bezčasí“, velice zvláštní příběh napsáný v roce 2013 pro oblíbený seriál Pán času, stejně jako dosud nepublikovaný příběh ze světa Amerických bohů „Černý pes“ o tom, co se stalo, když se Stín cestou zpátky do Ameriky zastavil v jedné vesnické hospodě. Gaiman, kreativní spisovatel s nenapodobitelným tvůrčím géniem, nás pomocí své literární alchymie přenáší hluboko do neprobádané země, kde se fantastické stává skutečným a každodenní jasně žhne. Předběžné varování, plné divů a hrůz, překvapení a pobavení, je pokladnice literárních požitků, které zaměstnají mysl, sevřou u srdce a zatřesou s duší.

nesmirnyJussi Adler-Olsen – Nesmírný

Oddělení Q znovu v pohotovosti.

Šéfa oddělení Q Carla Morcka vyruší při obyvklém ranním šlofíku v práci telefon. Požádá ho o pomoc kolega z Bornholmu, ale Carl odmítne. O několik hodin později za to ponese následy a svou tvrdohlavou asistentku Rose tentokrát rozžhaví doběla.

Oddělení Q se pod velkým tlakem vrací k sedmnáct let starému a mimořádnému případu dívky, která jednoho dne zmizela ze školy a později byla nalezena mrtvá vysoko ve větvích stromu.

stalkerLars Kepler – Stalker

Bez Joony Linny je policie bezmocná.

Před devíti lety byl pastor Rocky Kyrklund odsouzen za brutální vraždu a svěřen do psychiatrické péče. Z události si nic nepamatuje — od tragické autonehody trpí opakujícími se výpadky a ztrátou paměti.

Ve stejnou dobu, kdy se Rocky Kyrklund znovu vrací do společnosti, někdo policii pošle video ženy v okně. Následujícího dne je žena nalezena mrtvá. Brutalita vrahova útoku vyšetřovatele dovede k Rockymu Kyrklundovi. Policii přijde další videonahrávka. Nikdo nerozumí tomu, co se to děje. A Joona Linna více než před rokem zmizel. Skoro všichni si myslí, že je mrtvý. Skoro všichni.

Pak taky ještě jednu anglickou, kterou prostě NUTNĚ POTŘEBUJI! ;) Jde o druhý díl ke knize To All the Boys I’ve Loved Before (recenze), která se mi ohromně líbila. Myslím, že ji bude teď někdy vydávat česky nakladatelství CooBoo pod názvem Všem klukům, které jsem milovala.

ps-i still love youJenny Han – P.S. I Still Love You

Lara Jean didn’t expect to really fall for Peter.
She and Peter were just pretending. Except suddenly they weren’t. Now Lara Jean is more confused than ever.
When another boy from her past returns to her life, Lara Jean’s feelings for him return too. Can a girl be in love with two boys at once?

In this charming and heartfelt sequel to the New York Times bestseller To All the Boys I’ve Loved Before, we see first love through the eyes of the unforgettable Lara Jean. Love is never easy, but maybe that’s part of what makes it so amazing.

komentáře 4 na “Wishlist #6: Narozeninové přání”

 1. Bookskla 17.5.2015 v 20:07 #

  Ahojky,

  já si také nedávno koupila pastelky a přítel na mě koukal, jako na blázna. No a co, že? :D :) Nebo mi chce někdo říkat, na co jsem ve 20ti stará?

  S narozeninami, Vánoci a vším takovým, co by mi moho naplnit knihovničku to mám stejné jako ty? Hlavně nechtěj knížku! Přítel, ani moje skoro tchýně nechtějí o knihách ani slyšet a tak jsem už druhé Vánoce bez knih. Však až já budu bydlet ve vlastním, tak to změním!!

  Držím palce, aby jsi dostala to, co chceš. A nenechej si to od nikoho vymluvit.

  • Wolf Draven 31.5.2015 v 15:32 #

   Ahoj,

   no to su ráda, že v tom nejsu sama! :) Já nevím, proč jsou někteří lidé proti knihám jako dárku tak zaujatí. Jako by to bylo něco méně hodnotného nebo co. Přitom mně udělá kniha vždy největší radost :)
   Moje drahá polovička tohle naštěstí už dávno pochopila, ale jeho rodina teda pořád ještě ne.
   A s těma pastelkama…nedávno jsem si hezky vymalovávala jednu stránku v 101 mandal pro krásný den a prý: „Můžu si tě vyfotit? TOmuhle jinak nikdo neuvěří!“ :D Nevím proč by člověk v mém věku neměl nárok na pastelky a jejich skvělé použití ;)

   Doufám, že i tobě se brzy zadaří přesvědčit alespoň přítele, že kniha je opravdu skvělý dárek! :)

 2. Crowley 22.5.2015 v 13:53 #

  Tak jak to dopadlo? Byla některé kniha mezi dárky? ;)

  • Wolf Draven 31.5.2015 v 15:21 #

   Něco se našlo ;)

Zanechat komentář