Wonderland – Země divů – Jennifer Hillier [RECENZE]

15 Dub

Awonderland-zeme-divuutor: Jennifer Hillier
Název: Wonderland – Země divů
Originální název: Wonderland
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Lumír Mikulka
Rok vydání: 2016
Vazba: vázaná
Počet stran: 384
Žánr: thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Země divů (Wonderland) je zábavní park v jednom malém americkém městě ve státě Washington. Park, v němž nechybí dům hrůzy či muzeum klaunů, funguje jako lákadlo pro turisty a současně zdroj obživy pro celé město. Přinejmenším do chvíle, kdy je v jeho areálu objeveno rozkládající se lidské tělo. Onoho dne, kdy je mrtvola nalezena, nastupuje coby zástupkyně šéfa místní policie Vanessa Castrová. A jako kdyby toho stále ještě nebylo málo, mizí rovněž mladý chlapec, který v zábavním parku pracoval. Vanessa, která začíná na obou případech pracovat, zjišťuje, že během posledních deseti let bylo podobných zmizení již více. Řádí zde snad kdosi, kdo unáší a vraždí mladé chlapce? A jak to všechno souvisí se zdejším zábavním parkem? Vanessa se přestěhovala do malého města, aby unikla své vlastní minulosti. Nepostavila ale místo toho sebe i svou rodinu rovnou do středu tajemné hry zákeřného vraha? Jenže tato hra teprve začíná a její konec nedokáže nikdo ani odhadnout…

* * *

Už od úplného začátku jsem tušila, že si mě tato kniha, která právě vychází u nakladatelství Baronet, nejspíš získá. Nejen, že už jen letmý pohled na obálku ve mně vyvolal příjemné mrazení v zádech, ale i při čtení jsem se neustále utvrzovala v tom, že kniha opravdu obsahuje vše, co mám na thrillerech tak ráda – husí kůži nahánějící příběh v nezvyklém prostředí zábavního parku, po mnoho let skrývaná temná tajemství malého amerického městečka, záhadné mrtvoly, mizející mladíky, stupňující se napětí, šokující zvraty a nečekaná odhalení…

Opravdu jsem se ani v nejmenším nemýlila a už po několika kapitolách mi bylo jasné, že Jennifer Hillier se zařadí do zástupu mých oblíbených autorů a že Wonderland rozhodně nebude poslední knihou, kterou si od ní přečtu!

Děj nás zavádí do malého amerického městečka názvem Seaside, kterému vévodí zábavní park Země divů (Wonderland). Není zde snad jediného obyvatele, který by pro park někdy nepracoval. Výjimkou není ani jedna z ústředních postav – Vanessa Castrová, která v parku strávila jedno úžasné léto po dokončení střední školy a před nástupem na univerzitu. Tehdy se park ještě jmenoval Svět divů a vlastnil jej Jack Shaw, jenž byl později obviněn z pohlavního zneužívání mladých mužů.

Vanessa na dobu zde strávenou ale vzpomíná velmi ráda a možná i to je důvod, proč se ze Seattlu nyní i s dětmi (John-Johnem,7 a Avou, 14) stěhuje zpět do Seaside. Má za sebou velmi trudné období a doufá, že by zde mohli začít znovu a zapomenout na vše špatné, co se jim přihodilo.

Děti, hlavně tedy pubertální Ava, až tak nadšené ze stěhování nejsou, protože musejí opustit své milované město, domov, své kamarády a školu. Láká je ale představa, že budou mít Zemi divů takříkajíc přímo za domem. John-John už se těší, až navštíví všechny atrakce, na které byl ještě nedávno příliš malý a Ava už zde má domluvenou brigádu na léto.

Sama Vanessa v Seaside nastupuje na místo zástupce náčelníka policie. Přijela už před několika dny, aby vybalila a připravila dům před příjezdem svých dětí. Jediné krabice, které ji ještě „straší“, jsou ty s věcmi po manželovi. Svůj zármutek ventiluje lovením známostí na jednu noc po místních barech.

Od svého posledního úlovku – Oze, ráno potichu, potají prchá, aby se mohla v klidu nachystat na svůj první pracovní den v roli policejního zástupce. Doufá, že se spolu už nikdy znovu neuvidí, protože si nehodlá více komplikovat život. Jaké je ale její překvapení, když se znovu setkají hned při nejnovějším policejním případu. Oskar „Oz“ Trejo je totiž provozní vicepresident zábavního parku Země divů a je to právě on, kdo narazí ráno v parku na pohozenou tlející mrtvolu neznámého mladého muže.

Další mladý muž se pohřešuje a je zvláštní, že poslední „stopou“, kterou zanechal, je jeho fotka (selfie) na vrcholku ruského kola v Zemi divů, kterou zveřejnil na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Jde o Blaka Doziera, který se věnuje lezení bez jištění po městských stavbách a v parku už nějakou dobu pracuje.

Vanessa se pouští do vyšetřování a postupně zjišťuje, že Blake zdaleka není prvním chlapcem, který se během uplynulých let pohřešuje a zároveň byl nějakým způsobem spojený s parkem. Je opravdu park tak bezpečné místo, jak se všichni snaží tvářit? Bude zde její dcera v bezpečí?

Postupně vyplouvají na povrch další a další děsivá tajemství malého městečka. Podaří se nové zástupkyni náčelníka policie přijít na kloub všem záhadám a zarazit zvráceného pachatele dřív než bude příliš pozdě?

Tohle byla jízda! Kniha se čte jedním dechem, příběh má spád a strhne vás natolik, že potom přestanete vnímat okolní svět, takže se klidně může stát, že přejedete svou zastávku, když jedete v dopravním prostředku. Pro jistotu tedy raději vynechejte dálkové spoje, abyste se najednou neocitli v jiné zemi (divů).

Myslím to vážně, kniha vám nedá spát, budete se snažit každou volnou chvilku strávit čtením, abyste zjistili, kdo to má všechno na svědomí. Jennifer Hillier postupně přidává nejen počet mrtvých a pohřešovaných, ale taktéž se rozrůstá okruh podezřelých a vy se jen můžete dohadovat, kdo z nich je větší zloduch.

Ke konci už tak trošku začínáte tušit, „která bije“ a kdo za tím vším stojí a když už si na Goodreads a před kamarády namyšleně honíte ego s tím, jak jste to celé vyřešili, nastoupí autorka s naprosto nečekaným a šokujícím zvratem a vaše sebevědomí srazí pěkně dolů.

Vanessa Castrová, nová zástupkyně policejního náčelníka v Seaside, je velmi sympatická hlavní postava, člověk si ji okamžitě oblíbí a je značně snadné se s ní ztotožnit. Má za sebou spoustu bolestných vzpomínek a přes veškeré své chyby se snaží být podporou pro své dvě děti, a také se snaží vynikat ve své práci u policie a vyřešit každý, byť i dlouho odložený, případ.

Autorka nás postupně nechává nahlížet i do minulosti a dozvídat se tak o stěžejních postavách více podrobností a pochopit tak jejich činy a chování. Téměř všichni něco skrývají, každý má ve skříni svého vlastního kostlivce. Stejně jako v opravdovém životě i zde mají postavy jak kladné, tak i záporné vlastnosti a někdy i sympatičtí a jinak hodní lidé dělají špatná rozhodnutí z různých pohnutek vzhledem k jejich minulým zkušenostem a zážitkům. Příběh tím působí reálněji, protože ani v životě není nic jen černé nebo bílé.

Wonderland bych doporučila všem milovníků detektivních románů, dechberoucích thrillerů a napínavých příběhů, ale zaujmout by to mohlo každého, kdo má rád knihy z neobvyklého prostředí.

Co myslíte, budete mít po přečtení ještě někdy chuť navštívit nějaký zábavní park? ;)

Velice děkuji Baronet za poskytnutí této napínavé knihy k recenzním účelům.

Trailer

komentáře 2 na “Wonderland – Země divů – Jennifer Hillier [RECENZE]”

  1. Crowley 27.4.2016 v 13:59 #

    Ta obálka je děsivá! Nikdy mi klauni strach nenaháněli, ale tenhle teda jo :-D

    • Wolf Draven 2.5.2016 v 12:51 #

      Jj, tenhle je fakt děsivej :)

Zanechat komentář