Zaujalo #1

19 Dub

Tuto rubriku jsem vymyslela už více než před rokem, ale se vším tím cestováním, stěhováním, školou, prací a neustálým doháněním restů jsem se dříve nějak nedostala k tomu ji kompletně zrealizovat. Až v noci, kdy jsem dočetla knihu Já nejsem neviditelná a pak dlouho nemohla usnout, jsem si řekla, že je ten správný čas.

Už dávno mi totiž došlo, že na každou knihu, kterou přečtu prostě nezvládnu napsat dlouhou (kvalitní?) recenzi, navíc na některé knihy se ve stejnou dobu vyrojí stovka recenzí, takže už pak ani nikoho nezajímá ta stoprvní.
Ale občas narazím při čtení na knihy, které mě zaujmou natolik, že i když na ně existuje již spousta recenzí nebo nemám čas na ně sepisovat svoji vlastní, nerada bych, aby zapadly do zapomnění, protože dle mého názoru stojí za přečtení a některým z hrstky mých skvělých čtenářů by se mohly také líbit. Zvláště těm s podobným čtenářským vkusem. (Vy víte koho mám na mysli;))

Proto jsem se rozhodla čas od času (Zatím nevím, jak moc pravidelně to bude. Přece jen nedokážu odhadnout na kolik zajímavých knih a kdy přesně narazím.) zveřejnit několik knih, na které (po jejich dočtení) nějak nemůžu přestat myslet. Dnes jsou to tyhle tři: Já nejsem neviditelná, Sundej mi měsíc a Jablečný koláč naděje.

* * * * *

ja-nejsem-neviditelnaAutor: Marcus Sedgwick
Název: Já nejsem neviditelná
Originální název: She Is Not Invisible
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Dana Stuchlá
Rok vydání: 2015
Počet stran: 272
Žánr: YA, contemporary, mystery
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Otec Laureth Peakové ji naučil sledovat opakující se události, vzory a čísla – což je něco, pro co má jeho dcera očividně mimořádné nadání. Její tajemství? Je slepá.

Pak se ovšem táta ztratí, Laureth popadne svého sedmiletého brášku a vydají se vstříc záhadě, která je dovede až do New Yorku. V tomhle velkoměstě je její dovednost vysledovat šokující a občas nebezpečné spojitosti dovede do světa plného temnoty. Zachrání tátu i sebe?

Já nejsem neviditelná je spletitá skládačka o tom, že nic se neděje jen tak pro nic za nic a náhoda neexistuje. Třináctý román (že by přece jen náhoda? :) proslulého Marcuse Sedgwicka, který nedáte z ruky ani po poslední stránce.

* * *

Tuto knížku jsem začala číst v noci a během chvilky jsem ji měla přečtenou. Možná nesedne úplně každému, ale mě se líbila hodně. Čte se velmi dobře, je napínavá, ukazuje vám jiný pohled na svět a nutí vás se zamýšlet nad různými souvislostmi.

Hlavní hrdinkou je zde slepá šestnáctiletá dívka Laureth, která se se svým sedmiletým bráškou Benjaminem a jeho otrhaným plyšovým krkavcem Stanem vydává na dobrodružnou tajnou cestu z Anglie do New Yorku. Snaží se totiž najít svého tatínka, slavného spisovatele, o kterého má strach, protože se jí již dlouho neozval. Navíc jí mailem došla zpráva, že někdo našel tatínkův zápisník. Laureth s Benem se vydávají po tatínkových stopách a vše je čím dál tím zamotanější.

* * * * *

sundej-mi-mesicAutor: Gregory Hughes
Název: Sundej mi měsíc
Originální název: Unhooking the Moon
Nakladatelství: Albatros
Překlad: Petr Eliáš
Rok vydání: 2013
Počet stran: 256
Žánr: YA/MG, contemporary, dobrodružství
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Představuju vám Krysu. Je jí deset, tancuje, hraje fotbal, jezdí na kole a nebojí se gangsterů. Já jsem její brácha. Jednou předpověděla, že náš táta umře. Bohužel se trefila, jako ostatně dost často, a tak jsme vzali batohy a kola a vyrazili z Winnipegu, to je v Kanadě, až do New Yorku, protože tam máme strejdu. Je to dlouhá cesta a my cestou potkali pár divných lidí a taky jednoho rappera, spali jsme v parku, prodávali pašovaný hodinky… No, zkrátka jsme toho spoustu zažili, nebudu vám to přece všechno vykládat. A už vůbec vám neřeknu, jestli jsme strejdu nakonec našli. Řeknu vám jen, že ten náš příběh je chvíli legrační a chvíli zase dojemnej a prostě dobrej. Váš Bob.

* * *

Tuto knihu jsem poprvé četla v angličtině asi před dvěma lety. Později jsem si to zopakovala ještě v češtině. Líbila se mi tehdy, líbí se mi i teď. Je to kniha veselá, ale i smutná, plná zvláštních myšlenek a dojemných chvilek. Čte se moc hezky, budete se smát, ale možná i plakat.

Vypráví příběh dvou sourozenců – téměř třináctiletého Boba (jenž je zde i vypravěčem) a desetileté Krysy (Rat). Krysa občas mívá jakési záchvaty, při kterých říká divné věci. Jakoby měla dar předpovídat budoucnost (převážně to špatné), která se pak doopravdy přihodí. Například předpovídala smrt jejich tatínka. Po jeho „pohřbu“ se obě děti vydají do New Yorku pátrat po svém strýčkovi a zažívají různá zvláštní dobrodružství.

* * * * *

jablecny-kolac-nadejeAutor: Sarah Moore Fitzgerald
Název: Jablečný koláč naděje
Originální název: The Apple Tart of Hope
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Karolina Medková
Rok vydání: 2015
Počet stran: 192
Žánr: YA, contemporary
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Oskar Dunleavy, který dělával ty nejlepší jablečné koláče na světě, je nezvěstný, možná dokonce mrtvý. Zdá se, že to vlastně nikoho nepřekvapuje. Až na Meg, jeho nejlepší kamarádku a jeho mladšího brášku Stevieho. Obklopeni zármutkem a zmatky se Meg a Stevie rozhodnou zjistit, co se Oskarovi opravdu stalo. Společně se pak učí, co znamená věrnost a kamarádství, a jak moc důležitá je síla se nevzdat.

Báječná kniha o dospívání, nejistotách, přátelství a kouzelných jablečných koláčích, které znamenají naději. Protože jakmile si do jednoho kousnete, budete se už navždycky na svět dívat jinak a všechno bude tak, jak má.

* * *

Do třetice další nádherná kniha, která vás donutí se zamyslet nad mnoha různými věcmi. Nejen nad svými činy, ale i nad tím, co znamená opravdové přátelství a jak je strašně jednoduché vše pokazit.
Pokud umíte nahlížet na věci z více pohledů a číst mezi řádky, tak se vám dostane mnohem více než jen obyčejného příběhu.

Hlavní postava knihy – Meg se vrací z Nového Zélandu zpět do Irska, poté, co se dozvěděla o zmizení svého nejlepšího kamaráda Oskara Dunleavyho. Všichni jsou přesvědčeni, že spáchal sebevraždu. Pouze jeho mladší bráška Stevie si je jistý, že Oskar žije. Musí o tom ale přesvědčit i Meg a společně se dají do pátrání, co přesně se stalo, jaké události k tomu vedly a jestli je Oskar opravdu po smrti, či naživu.

* * * * *

Četli jste některou z těchto knih? Jak se vám líbila/y? Zaujaly vás stejně jako mě?

komentářů 6 na “Zaujalo #1”

 1. Crowley 20.4.2015 v 08:03 #

  Super rubrika! Všechny 3 knihy vypadají skvěle, nevím co číst dřív! ;-D

  • Wolf Draven 26.4.2015 v 20:21 #

   Všechno naráz! ;)

 2. Knižné Maniačky 20.4.2015 v 16:32 #

  Vyzerajú zaujímavo, hlavne prvá :)

  • Wolf Draven 26.4.2015 v 20:22 #

   Jsou fakt skvělé, doporučuju přečíst :)

 3. Aires 26.4.2015 v 21:04 #

  Výborná rubrika :) Jablečný koláč naděje a Já nejsem neviditelná, mě také zaujaly :)

  • Wolf Draven 10.5.2015 v 15:38 #

   I ta prostřední kniha je skvělá ;)

Zanechat komentář